Cukrovka ve filmu: Hra s nevěrou

Zahýbat se nemá. Můžete tak ohrozit manželství. Úlet Charlese Schine ale ohrožuje řadu životů včetně jeho diabetické holčičky. Hru s nevěrou může jen prohrát.

Cukrovka ve filmu: Hra s nevěrou

Ten příběh začíná prostě jako spousta mileneckých románků v reálném životě. Stereotypem manželství otrávený Charles (Clive Owen) potká v městském vlaku atraktivní ženu. Lucinda Harrisová (Jennifer Aniston) jej okouzlí během pár minut. Jejich vzájemná náklonnost se velmi rychle mění v touhu, jejíž naplnění oddalují jen společné obědy a později koktejly po práci. Navzdory tomu, že jsou oba dva zadaní a mají děti, velice brzy spolu kráčí k hodinovému hotelu.

Rande se však mění v noční můru

Když se ale schyluje k sexu, vtrhne do pokoje šílenec s pistolí, Charlieho zmlátí do bezvědomí, Lucindu znásilní a oba okrade. Tím ovšem trest za erotický románek nekončí. LaRoche (Vincent Cassel) Charlese začne vydírat, že jeho úlet s Lucindou práskne manželce. Tedy pokud mu nezaplatí sto tisíc dolarů. Schineův dosud spořádaný život začne být brzy plný podvodů, vydírání, násilí a zločinu. Vzhledem k nemožnosti svěřit se své ženě nebo kontaktovat policii se stává vězněm ve světě, který nepoznává, a v němž není po jeho předchozím životě ani památky. To nemůže skončit dobře.
A taky neskončí…

Scény s diabetem nic moc

Proč dvanáct let starý film připomínáme a kde se v něm objevuje diabetes? Téměř ve všech scénách, kde se mihne Charlesova dcerka. Jak se autoři trefili do reálného života, to jsme nechali posoudit MUDr. Denisu Janíčkovou Žďárskou, Ph.D. Konkrétně okomentovala tři scény, režisér však u ní příliš nezabodoval.

3:30 min
„Maminka měří dceři glykemii, na základě které navolí dávku inzulínu a jde aplikovat.
Zásadní chybou je načasování inzulinové injekce, neboť dcerka už jí a aplikace přichází až během jídla. Časový předstih před jídlem by měl být respektován, a to pro humánní inzulíny asi 20 minut, pro inzulinová analoga také alespoň 10 minut. Aplikaci během jídla či po něm lze uplatnit v případě hypoglykemie, což ale není případ této scény.“

19:27 min
„Scéna je typickou filmovou prezentací závažné noční hypoglykemie. Je přítomna porucha vědomí, kterou musí korigovat druhá osoba. Pokud hrozí aspirace, tedy vdechnutí, není vhodný přísun sacharidů ústy, ale aplikace injekce glukagonu (preparát Glucagen hypokit). Tuto injekci by měl mít doma ve výbavě každý diabetik.“

37:10 min
„Otec hovoří o závažné formě diabetu, dokonce té nejzávažnější. Jedná se o klasický diabetes mellitus 1. typu. Souvislost s nutností dialýzy není ale zřejmá. U mladých nemocných prakticky není možné dozrát k tak závažné komplikaci, jakou je terminální selhání ledvin coby prezentace mikrovaskulární komplikace diabetu. Dialýza je předmětem diabetologie dospělých. Takže příčina selhání ledvin u dcery musela být jiná, prakticky s diabetem náhodná.“

Mohlo by vás zajímat…

  • Herečka Jennifer Aniston byla do tédoby vnímána především jako Rachel ze seriálu Přátelé a diváci si jí pamatovali jen jako komediální herečku. Ve Hře s nevěrou ale dokázala, že umí zahrát i docela drsné drama.
  • Předlohou byla kniha Derailed od Jamese Siegela.
  • Clive Owena označí Aniston za nejlepšího »líbače«, jakého kdy před kamerou potkala. Podobně nadšená z tohoto britského herce byla i její životní sokyně Angelina Jolie, která se po jeho boku objevila ve filmu Hranice zlomu.

Život Aniston se sypal nejen ve filmu

V době natáčení měla Jennifer pocit, že prožívá nejhezčí období svého života: „Mám dojem, že jsem opravdu tam, kde mám být a šťastná právě tam, kde jsem. Vždycky je ale možnost jít ještě dál, zdolávat další kopce. A to je to, na co se těším,“ říkala tehdy s nadšením. Jenže právě tehdy se jako domeček z karet začal sypat její soukromý život. Ještě v roce 2004, tedy v čase natáčení Hry s nevěrou, byli Brad Pitt (53) a Jennifer vyhlášeni nejhezčím párem roku. O rok později už byli od sebe. Pětileté manželství nevydrželo pracovní vytížení obou partnerů a zřejmě i rozdílné názory na rodinu. Zatímco Brad toužil po dítěti, Jennifer nechtěla přerušit hereckou kariéru.

Jan Exner

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x