-- reklama --

Cukrovka v remisi: když příznaky vymizí…

Cukrovka v remisi: když příznaky vymizí…

Sdružení britských klinických diabetologů vzneslo návrh, aby byl uznán a konečně definován stav remise u pacientů s diabetem 2. typu - tedy stav, kdy příznaky diabetu vymizí a tělo začne fungovat jako dříve, před vypuknutím nemoci.

Dosud neexistovala žádná jednotná a oficiálně uznaná definice remise. Přitom řada diabetiků 2. typu při dodržování správného jídelníčku a pravidelné pohybové aktivity ztratí značnou část své tělesné hmotnosti a díky tomu již nejsou nuceni užívat léky snižující glykemii. Například díky oblíbenému nízkosacharidovému programu stravování se podařilo 26% přihlášeným účastníkům dosáhnout za pouhý rok remise.

Dřívější terminologie uznávala několik druhů remise jako například remisi částečnou, úplnou či prodlouženou, což vedlo k velké roztříštěnosti a zmatenosti, jelikož každé tělo reaguje na dané změny v životosprávě jinak a je velmi obtížné zařadit pacienty do určité kategorie dané tabulkami.

Tři podmínky pro uznání cukrovky v remisi

Dnes lékaři žádají přesnou a jednotnou definici remise u diabetiků 2. typu, přičemž došlo ke stanovení třech konkrétních kritérií diagnostiky remise. Klíčové body určující remisi podle lékařů jsou:

  • ztráta tělesné hmotnosti
  • dosažení žádoucí hladiny glykemie krvi nalačno (<7 mmol / l) nebo glykovaného hemoglobinu (<48 mmol / mol) po dobu jednoho roku
  • udržení stanovených cílových hodnot i po úplném zastavení léčby snižující hladinu glukózy v krvi

Pokud by pacient dodržel tyto tři stanovené body, mohli bychom o něm hovořit jako o diabetikovi s cukrovkou v remisi. Sdružení britských klinických diabetologů se navíc domnívá, že se řady pacientů v remisi budou ještě více rozšiřovat a to nejen v Anglii, ale i v jiných evropských zemích, což je jistě dobrá zpráva.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

1172

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku