Bis Bis

Cukrovka pod drobnohledem: Terapie červeným světlem může snižovat hladinu cukru v krvi

Cukrovka pod drobnohledem: Terapie červeným světlem může snižovat hladinu cukru v krvi
Terapie červeným světlem může snižovat glykemii, zjistili vědci Zdroj: Freepik

Už patnáct minut ozařování zad člověka červeným světlem o určité vlnové délce může podle nového výzkumu, který provedli vědci ve Velké Británii, výrazně snížit hladinu cukru v krvi. Jde tedy o další využití neinvazivní terapie červeným světlem, která se již delší dobu používá k léčbě kožních potíží, lupenky nebo pomalu hojících se ran.

Vědci zjistili, že červené světlo o vlnové délce 670 nm stimuluje produkci energie v mitochondriích, malých energetických zdrojích buněk, což vede ke zvýšené spotřebě glukózy. Konkrétně došlo ke snížení glykemie po příjmu glukózy o 27,7 % a ke snížení maximálního nárůstu glykemie o 7,5 %. Výzkum byl publikován v časopise Journal of Biophotonics.

Červené světlo snižuje škodlivé výkyvy glykemie             

Ačkoli studie byla provedena na zdravých jedincích, tato neinvazivní nefarmakologická technika má potenciál ovlivnit kontrolu glykemie po jídle, protože může snížit škodlivé výkyvy hladiny cukru v krvi, které přispívají ke stárnutí organismu a mohou vést k závažným komplikacím spojeným s cukrovkou.

Terapie červeným světlem

Vysoce intenzivní světelné diody, které využívají určitou (vědecky ověřenou) vlnovou délku světla, mohou vyvolat přirozený biostimulační účinek v lidské tkáni. Terapie červeným světlem je metoda využívající červené světlo k léčbě různých kožních potíží, případně také ke kosmetickým účelům. Kromě tohoto využití může terapie červeným světlem pomáhat i při léčbě vážnějších onemocnění, jako je lupénkapomalu se hojící rány. Terapie červeným světlem navíc zvyšuje životní energii, zlepšuje kvalitu spánku, urychluje regeneraci svalů, může zvýšit fyzický výkon a má protizánětlivé účinky.

Diabetes II. typu může mít vliv na meziobratlové ploténky a být příčinou časté bolesti zad

Podle odhadů vědců má cukrovku II. typu přibližně 508 milionů lidí na celém světě. Člověk, který má cukrovku II. typu, je vystaven vyššímu riziku ...

Červené světlo pro zdraví

Vše se točí kolem mitochondrií, což jsou v podstatě miniaturní „továrny“, které umí přeměnit živiny na energii využitelnou pro buňky. Mitochondrie využívají kyslík a glukózu k výrobě energeticky bohatého adenosintrifosfátu (ATP), tedy paliva, na které „jede“ naše tělo.

Předchozí výzkumy prokázaly, že světlo o dlouhé vlnové délce přibližně 650–900 nm (od viditelného až po blízké infračervené pásmo) může zvýšit produkci ATP v mitochondriích, což snižuje hladinu glukózy v krvi a také zlepšuje zdraví a délku života zvířat.

Autoři britské studie – Dr. Michael Powner a profesor Glen Jeffery – rovněž uvádějí, že toto zlepšení produkce ATP může způsobit signalizační změny, které se přenášejí do celého těla.

Domnívají se, že může docházet k abskopálnímu efektu, což je situace v léčbě rakoviny, kdy specifické ozáření primárního nádoru může vést ke zmenšení sekundárních nádorů nacházejících se v jiné části těla. Stejně tak bylo v předchozích studiích prokázáno, že světlo o vlnové délce 670 nm, které selektivně svítí na záda myší, vede ke zlepšení ATP, což zlepšuje příznaky jak u modelu Parkinsonovy choroby, tak u modelu diabetické retinopatie.

Jak probíhal výzkum

Aby výzkumníci zjistili vliv červeného světla s vlnovou délkou 670 nm na hladinu glukózy v krvi, rozdělili 30 zdravých účastníků výzkumu do dvou skupin: 15 z nich bylo zařazeno do skupiny s červeným světlem (vlnová délka 670 nm) a 15 do skupiny s placebem (bez světla). Účastníci neměli žádné známé metabolické potíže a neužívali žádné léky.

Všichni poté podstoupili orální glukózový toleranční test a zaznamenávali si hladinu glukózy v krvi každých 15 minut po dobu následujících dvou hodin. U osob, které byly vystaveny červenému světlu 45 minut před vypitím glukózy, se projevila snížená maximální hladina glukózy v krvi a snížená celková hladina glukózy v krvi během dvou hodin.

Dr. Powner, který byl hlavním autorem studie, řekl: „Je zřejmé, že světlo ovlivňuje fungování mitochondrií, což má dopad na naše tělo na buněčné a fyziologické úrovni. Naše studie ukázala, že můžeme využít jediné, patnáctiminutové expozice červenému světlu ke snížení hladiny cukru v krvi po jídle. Ačkoli to bylo v této práci provedeno pouze u zdravých jedinců, má to potenciál ovlivnit kontrolu diabetu do budoucna, protože by to mohlo pomoci snížit potenciálně škodlivé výkyvy glukózy v těle po jídle.“

Pampeliška: Královna jara s protizánětlivými a antidiabetickými účinky

Pampeliška je rostlina s nádherně žlutými květy. Mezi nejběžnější druhy této rostliny patří Taraxacum officinale, který roste v mnoha částech ...

Potřeba omezit modré světlo

Vědci upozornili rovněž na možné negativní důsledky působení modrého světla na lidský organismus. A naznačili, že se může jednat o potenciální problém pro veřejné zdraví.

Co je modré světlo

Modré světlo je typ světla, který produkují obrazovky telefonů, notebooků, televizí a tabletů. Modré světlo produkují i úsporné žárovky či zářivky. Je specifické tím, že aktivuje sítnici oka stokrát více než světlo bílé a silně působí na lidský organismus.

Profesor Jeffery vysvětluje: „Sluneční světlo je v rovnováze mezi červenou a modrou barvou. My ale v současné době žijeme ve světě, kde převládá modré světlo, protože ačkoli to nevidíme, LED světla jsou dominantně modrá a nemají téměř žádnou červenou barvu. To snižuje funkci mitochondrií a produkci ATP. Proto je naše vnitřní prostředí ochuzeno o červenou barvu.“

Profesor Jeffery uvádí, že dlouhodobé vystavení modrému světlu je bez červeného potenciálně toxické: „Modré světlo samo o sobě má špatný dopad na fyziologii a může vést k poruchám hladiny cukru v krvi, což může v dlouhodobém horizontu přispět ke vzniku cukrovky a podlomit zdraví. Před rokem 1990 jsme všichni měli žárovkové osvětlení, které bylo v pořádku, protože mělo rovnováhu modré a červené barvy podobnou slunečnímu světlu. Přechod na LED diody u stárnoucí populace ale znamená potenciální časovanou bombu pro zdraví.“ Tento problém lze podle vědců částečně napravit tím, že budeme trávit více času na slunečním světle.

Zdroj: ucl.ac.uk, dále dle textu

Foto: Freepik

16736

Diskuze k článku