Cukrovka nemusí být nepřítel intimního života. Změnou životního stylu můžete zabránit rozpadu vztahu

Cukrovka nemusí být nepřítel intimního života. Změnou životního stylu můžete zabránit rozpadu vztahu
Intimita je důležitá, ať se jedná o dlouhodobý vztah, nebo o ten, který právě začíná Zdroj: Freepik

Intimita je důležitým elementem každého partnerského života. Choulostivým tématem to může být obzvlášť pro ty diabetiky, kterým tato diagnóza přináší do života nejrůznější komplikace, které se nepříjemně dotýkají mužů i žen. Nedostatečné vzrušení, snížení libida, ale i neuspokojivá kompenzace se může negativně promítnout na psychice a sebedůvěře, což častokrát zapříčiní i rozpad vztahu. Jak zabránit tomu, aby váš sexuální život neklesl pod bod mrazu? Pojďme se společně na toto tabuizované téma podívat. 

Zatímco na počátku 20. století se cukrovka týkala několika málo stovek jedinců, dnes je na celém světě více než 540 miliónů diabetiků (jen u nás je to přibližně 1 milion obyvatel). Tato diagnóza s sebou přináší dlouhodobě zvýšený cukr, který má negativní vliv především na cévy a nervy. A právě ty jsou většinou příčinou toho, proč to ve vztahu začne skřípat. Z počtu diabetiků je patrné, že problémy s intimitou se týkají opravdu mnoha lidí.

Fakt: Nedostatek libida trápí až 40 % diabetiků, ještě víc těch, kteří užívají inzulín.

Co vše může být překážkou?

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru stojí na počátku změn, které se nakonec dotknou všech orgánů těla. Nedostatečná cirkulace zúženými cévami nejprve poškodí vzdálenější části, pak vnitřní orgány (typickým příkladem je právě erektilní dysfunkce u mužů). Prožít naplno intimní chvilky však může zapříčinit i starost o nemoc samotnou, která je velmi únavná a diabetici na ni vynakládají mnoho energie.

Dalšími překážkami mohou být:

 • hypoglykémie,
 • pocit trapnosti kvůli vpichům a přístrojům, které ke zvládnutí cukrovky potřebujeme (senzor, inzulínová pumpa), ale také u nás může převládat strach, že se tyto přístroje strhnou a poškodí,
 • antidiabetické léky, které také mohou snižovat libido,
 • únava, deprese a nízké sebevědomí, zvlášť když přibereme na váze,
 • vysvětlování, především novému partnerovi, co s sebou cukrovka obnáší.

  Ženy, diabetes a intimita

  Diabetičky, stejně jako jiné ženy, také dbají na svůj vzhled. Mnohdy se mohou cítit méně atraktivní, a to se často odráží na jejich plném prožívání intimních chvilek. K takovým pocitům přispívá strach z poškození přístrojů, nadváha, vpichy, modřiny, které někdy mohou vzniknout, ale ani inkontinence na libidu moc nepřidá – na světě není nic tak asexuálního, jako když si uprostřed sexu uvědomíte, že máte nejspíš “hypo” a musíte se změřit.

  Dalším problémem, který postihuje až 80 % diabetiček, je zvýšená vaginální suchost, která často způsobuje bolestivý sex a následně i nemožnost dosáhnout vyvrcholení. A v neposlední řadě tu je i trvale zvýšené riziko infekce močových cest a vaginálních zánětů z důvodu oslabené imunity.

  U mladých diabetiček ještě existuje další palčivý problém, se kterým si často nevědí rady. Jedná se o neplánované otěhotnění – diabetičky by totiž měly své těhotenství vždy plánovat, a to z důvodu vysokého rizika pro matku i plod. V tom jim může pomoci antikoncepce, které se však ženy s diabetem obávají z důvodu narušení kompenzace.

  Teplota vody má vliv na glykémii, jinak se chová v bazénu a jinak ve wellnessu

  Všimli jste si, že když si někdy dáte horkou vanu, udělá se vám špatně? Nebo naopak, když skočíte do ledového bazénu, glykémie okamžitě vyletí ...

  Testosteron a erektilní dysfunkce

  Chronické nemoci ovlivňují do jisté míry i intimní život pánů-diabetiků. S přibývajícím věkem, nadváhou, ale i nezdravým životním stylem klesá u mužů testosteron, a s ním i sexuální libido, což je samo o sobě pro kvalitní intimní život nepříjemné. Hlavním problémem pánů s diabetem je však nemožnost udržet erekci, což nazýváme erektilní dysfunkcí. Ta je způsobena právě nedostatečným prokrvením topořivých tělísek, které jsou poškozené dlouhodobou hyperglykémií. 

  Zajímavost: Pro muže existuje jistá záchrana v podobě medikamentů, které mají schopnost erekci udržet. Ovšem pánové s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by se takovým pilulkám měli raději vyhnout.

  Jak mít ze sexu zase radost?

  Pokud se vás některý z výše uvedených problémů týká, jistě přemýšlíte nad tím, jak takové nepříjemnosti zvrátit. Asi vás ani nešokuje, že alfou a omegou vašeho sexuálního života je kvalitní kompenzace cukrovky. Glykémie by měla být vyrovnaná, bez zbytečných výkyvů. S tím je dobré věnovat pozornost tomu, co jíte, ale ve vašem každodenním životě by neměl chybět ani pravidelný pohyb.

  Získání radosti z milování můžete podpořit i těmito kroky: 

  • eliminujte v životě stres – získejte čas jen pro sebe, relaxujte a meditujte,
  • pokud vás trápí inkontinence, ale i snížené libido, zařaďte do svého života cviky na pánevní dno,
  • bakteriální a kvasinkové infekce řešte hned, jen tak se vyhnete nepříjemnému pálení, svědění – nezapomínejte na dostatečný příjem laktobacilů ve stravě,
  • pánové mohou vyzkoušet k podpoře testosteronu zinek, který naleznete v ústřicích, červeném mase a kešu ořeších,
  • pro mytí intimních partií nepoužívejte běžné mýdlo, které by jen ještě více vysušilo vaši sliznici (to platí i pro muže), místo toho používejte kosmetiku speciálně určenou pro intimní hygienu,
  • při bolestivém sexu z důvodu suché sliznice nezapomínejte na lubrikační gel – ten by měl být ideálně na vodní bázi (nekupujte přípravky s glycerinem nebo propylenglykolem, které mění pH sliznice a zvyšují riziko kvasinkové infekce).

  (Ne)invazivní řešení

  Pro muže, jak už jsem psala, jsou na trhu k dostání pilulky na erekci, které však skutečný problém neřeší, pouze ho dočasně přelstí. Existuje však i hormonální terapie nebo vakuové pumpy, které pod tlakem mohou stimulovat mužskou erekci. Je možné využít i poměrně invazivních řešení v podobě injekcí nebo implantátů, které se do penisu vpravují chirurgicky. Jednou z variant je i aplikace pomocí rázové vlny, která připomíná ultrazvuk a je zcela bezbolestná (účinky lze pozorovat už po šesti aplikacích, přičemž se jedno sezení vyšplhá až na 2 tisíce korun).

  Pro obě pohlaví je vhodná i hormonální terapie, při které se do těla vpravují chybějící hormony – ty podpoří nejenom testosteron, ale u žen pomohou i s růstem chybějící vaginální sliznice. To vše je však nutno konzultovat s odborníky!

  Zdroje: mojezdravi.cz, erekce.cz, diabetes.org.uk

  7136

  Diskuze k článku