Cukrovka a stres management: Jak lépe kontrolovat sami sebe a jaké stresory vás ohrožují?

Cukrovka a stres management: Jak lépe kontrolovat sami sebe a jaké stresory vás ohrožují?
Stres můžeme rozdělit na eustres, distres a dlouhodobou frustraci. Reakce těla se pak hrubě liší. V krátkých intervalech může být stres i pozitivní. Zdroj: Freepik

Diabetes je stále častější onemocnění v celé populaci. S diagnózou se pojí i úskalí, kterým diabetici každodenně čelí. Zjištění, že cukrovku máte, může být zdrcující a představuje jistou míru stresu. Vyvstane před vámi totiž spousta otázek, kterým budete čelit. Úprava životního stylu, dieta nebo třeba vyrovnání se s chronickým onemocněním.

Možná vás překvapí, že stres je dokonce mnohdy spojován se zvýšeným rizikem výskytu diabetu 2. typu. Jak stres funguje, co to jsou stresory a jaké techniky zvládání stresu vám mohou být nápomocny?

Stres je tak starý jako lidstvo samo

Stresu se nedá stoprocentně vyhnout a stejně se lidé tak málo učí ho zvládat. Vysoký stres vás může motivovat k lepšímu výkonu, dlouhodobě však vede k tělesnému poškození. Vždy rozlišujte mezi dlouhodobým stresem a tlakem. Právě tlak vás totiž může vyburcovat, abyste zabrali a nedali možnost neúspěchu. Dlouhodobý stres však vaši výkonnost naopak snižuje a může mít vážné následky. Také máte toho jednoho kolegu, který opakovaně říká, že pod stresem se mu pracuje lépe? Možná jen neumí rozlišovat mezi pojmy, které se pojí se stres managementem.

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Reakce těla, kterou můžete kontrolovat

Stres je pocit emocionálního nebo fyzického napětí. U každého člověka je způsoben jiným faktorem, stejně tak se liší míra intenzity, jakou jsme ještě schopni zvládnout. Co jednoho srazí na kolena, druhého nechává ledově chladným. Stejně jako u diagnózy cukrovky. Jeden se hroutí a bojí se, že to nezvládne. Druhý vezme i chronické onemocnění jako příležitost.

Je nutné uvědomit si, že stres je reakcí těla na určitý podnět. Může být v krátkých dávkách pozitivní a vyburcovat člověka k lepšímu výkonu. Dlouhodobě však významně škodí. Management stresu je způsob jeho řízení. Zahrnuje postupy a techniky, které pomáhají člověku se stresem bojovat. Zdravé techniky a jednoznačná identifikace negativních stresorů jsou pro člověka naprosto zásadní.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Stresory

Studie ukazují, že pokud se naučíte zvládat stres, můžete dokonce lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi. Regulace hladiny stresu ve vašem životě může být tak dalším zásadním bodem v cestě za tím, abyste cukrovku dostali pod kontrolu. Když jste totiž ve stresu, vaše tělo okamžitě reaguje. To má za následek produkci epinefrinu a kortizolu, které jsou známé jako stresové hormony.

Jaké stresory můžeme identifikovat?

 • Fyzikální, které zahrnují reakci na teplo, chlad, světlo, sucho či zápach,
 • ztrátu smyslu života (spirituální stresor, syndrom vyhoření),
 • psychologické, jako je apatie, chaos, emoce (radost, strach, vztek, aj.),
 • hlad, žízeň, nemoc, insomnie, úzkosti,
 • konflikty, nestabilní rodinné prostředí či velký shluk lidí.

Negativní stres vzniká z mnoha příčin, které spolu mnohdy souvisí. Dlouhodobá frustrace může následně vést k fyzickému či duševnímu selhání. Předpokladem úspěšné prevence je znalost toho, co stresuje právě vás a jak reagujete na velkou zátěž. Rozlišujte také tyto pojmy:

 • Eustres. Jde o prospěšný stres, který může mít pozitivní vliv na naše zdraví, motivaci i emocionální pohodu. Jde o situaci, kdy například odjíždíte na svou vysněnou dovolenou a strachujete se, abyste stihli před odjezdem vše zařídit.
 • Distres. Zátěž, která je spojena s negativními emocemi. Nastává například už ve chvíli, kdy se lekneme, jsme zklamaní, prožíváme neúspěch nebo máme strach.
 • Frustrace. Jde o stav dlouhodobého neuspokojení, které se pojí s důležitou touhou či přáním. Jde o nepříznivý stav, který je často spojen s tělesnými či duševními reakcemi.

Cukrovka a stres management: Jak lépe kontrolovat sami sebe a jaké stresory vás ohrožují?

Možná vás překvapí, že stres je dokonce mnohdy spojován se zvýšeným rizikem výskytu diabetu 2. typu. Jak stres funguje, co to jsou stresory a ...

Jak na stres vyzrát?

Určitá míra stresu je v životě normální a může být prospěšná. Avšak ve chvíli, kdy už sami cítíte, že překračujete své limity, je prospěšné znát několik technik stres managementu, které mohou být nápomocny. Mezi takové patří:

 • Pochopit, jak ve stresových situacích reagujete. Svou stresovou odolnost můžete cíleně zvyšovat. Pokud budete pracovat se svými vlastními limity, budou pro vás stresory mnohem uchopitelnější.
 • Přijmout míru své citlivosti a respektovat ji.
 • Relaxační techniky proti stresu (hluboké dýchání, svalová relaxace, vizualizace, meditace, jóga).
 • Efektivní time management. Plánujte si své aktivity tak, ať na vás váš vlastní rozvrh práce nevytváří zbytečný tlak.
 • Sebepéče. Nezapomínejte v kolotoči povinností sami na sebe.
 • Mluvte o cukrovce, pokud cítíte takovou potřebu. Ať už se svými blízkými nebo s odborníkem.
 • Kognitivní restrukturalizace. Jde o změnu způsobu myšlení, se kterou vám může pomoci odborník (nejčastěji psycholog).

Zdroj: Wikipedia, Apa, Merriam-webster, Cancer, Terap

4084

Diskuze k článku