-- reklama --

Cukrovka a problémy pohybového aparátu spolu úzce souvisí

Cukrovka a problémy pohybového aparátu spolu úzce souvisí
Klouby a kosti při dlouhodobě zvýšené hladině cukru velmi trpí. Glukóza poškozuje kolagen, kromě toho ztěžuje vstřebávání vápníku, což vede k poškození struktury tkání a křehkosti kostí. Zdroj: Shutterstock

Do databáze cukrovkářů se ročně v České republice zapíše kolem 60 tisíc nových pacientů. Diabetes mellitus, jak zní odborný název cukrovky, trápí lidi po celý život a jeho příčinou je nesprávná funkce hormonu inzulínu nebo jeho nedostatečné množství v těle. Následkem toho dochází k poškození nejrůznějších orgánů – a výjimkou nejsou ani klouby. Co pomůže, aby se diabetik problémů s pohybovým ústrojím vyvaroval?

Při tomto metabolickém onemocnění dochází k dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi neboli hyperglykémii. Podle toho, jak k ní dochází, se rozlišuje následovně:

  • cukrovka I. typu – jedná se o autoimunitní onemocnění, které se často projevuje již v dětství. Některé buňky v těle ničí ty, které mají ve slinivce břišní za úkol produkovat inzulín. Ten se stará o správnou regulaci cukru v krvi, takže pokud je ho nedostatek, je nutné, aby si pacient cukr celoživotně doplňoval.
  • cukrovka II. typu – vyskytuje se u dospělých pacientů, často trpících obezitou. Inzulín v těle sice nechybí, ale buňky těla jsou na něj rezistentní a neumí jej zpracovat. Dochází k metabolickému syndromu, který doprovází vysoký krevní tlak a cholesterol.

Obvykle se propuknutí cukrovky projevuje příznaky jako:

  • žíznivost,
  • časté močení,
  • nadměrná únava,
  • náhlý úbytek váhy, u cukrovky druhého typu může naopak nastat náhlé přibírání,
  • zápach z úst připomínající aceton,
  • rozmazané vidění,
  • těžší hojení ran a časté infekce či záněty.

Léčba cukrovky

Hladinu cukru v krvi diabetika je třeba udržovat v rovnováze. Proto se obvykle u těžších forem pravidelně injekčně podává inzulín. Nutné je pravidelně měřit hodnoty cukru v krvi a podle toho přizpůsobovat dávky inzulínu. Při podání příliš velké dávky, a tedy prudkém poklesu cukru v krvi, může nastat hypoglykémie, což je život ohrožující stav, při kterém hrozí ztráta vědomí.

Některé lehčí formy cukrovky lze řešit pomocí zdravé životosprávy a jídelníčku. Diabetikům neprospívá užívání alkoholu a konzumace těžkých nezdravých jídel. Naopak pomáhá pravidelný pohyb, konzumace zeleniny a ovoce, snížení příjmu rafinovaného cukru, sladkých jídel a nápojů. Při dodržování inzulínové terapie a zdravého životního stylu lze spolehlivě udržet cukrovku pod kontrolou.

Komplikace cukrovky

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi přináší zejména riziko onemocnění cév, především malých kapilár, což vede k poškození orgánů. Zvyšuje se také riziko cévních mozkových příhod, kardiovaskulárních onemocnění a ischemické choroby dolních končetin. Na ty by si diabetici měli dávat obzvlášť pozor, často vlivem nedostatečného prokrvení dochází k poškození nervů a ztrátě citlivosti na chodidlech a prstech. Jakékoli malé zranění může vést až k nekróze tkání.

Vliv cukrovky na pohybový aparát

Klouby a kosti při dlouhodobě zvýšené hladině cukru velmi trpí. Glukóza poškozuje kolagen, kromě toho ztěžuje vstřebávání vápníku, což vede k poškození struktury tkání a křehkosti kostí. Zároveň při poškození ledvin může organismus obtížně zpracovávat vitamín D, který je důležitý pro zdraví kostí. Při poškození molekul kolagenu navíc může docházet k takzvané diabetické kolagenóze, při které postupně hrubnou kloubní pouzdra, neboť se v nich hromadí vrstvy poškozeného kolagenu. Tento stav může diabetik zvrátit přísným dodržováním zdravé životosprávy a kontrolováním hladiny cukru v krvi.

Při správném režimu nic nebrání diabetikům v užívání kvalitního hydrolyzovaného kolagenu, který může podpořit pohybový aparát. Inca Collagen je 100% čistý prémiový kolagen z mořských ryb, který se získává enzymatickou hydrolýzou, tedy velmi šetrným štěpením, přičemž tato metoda zachovává bioaktivitu kolagenových peptidů. Obsahuje tři nejdůležitější typy kolagenu potřebné pro pohybový aparát, tkáně a kůži. Jelikož se jedná o přírodní bílkovinu z mořských ryb, která neobsahuje žádné přídatné látky, můžete užívat Inca Collagen, i když máte cukrovku. Inca Collagen také podpoří správnou strukturu chrupavky a posílí pevné i měkké tkáně v těle.

Inca Collagen | zdroj: se souhlasem Incy Collagen

34937

Diskuze k článku