Čtyři stádia stavu diabetu 2. typu

Dvě přední americké organizace společně vydaly nový popis čtyř stádií průběhu onemocnění diabetem 2. typu. Zejména v první fázi, kdy se začíná u pacientů objevovat inzulinová rezistence, hraje důležitou roli prevence.

Čtyři stádia stavu diabetu 2. typu

Americká asociace klinických endokrinologů (AACE) a Americká akademie endokrinologie (ACE) v rámci výsledků výzkumu přišli s těmito čtyřmi fázemi diabetu a sepsali prohlášení s názvem „Chronické onemocnění založené na dysglykemii“. Pojem dysglykemie zahrnuje v tomto případě jakýkoliv výkyv hladiny glukózy v krvi.

V prvním stádiu diabetu 2. typu se objevuje částečná inzulinová rezistence, další stádia nemoci jsou označována jako prediabetes, diabetes 2. typu a diabetes 2. typu s kardiovaskulárními problémy. Profesor Jeffrey Mechanick z lékařské fakulty Icahn na Mount Sinai uvedl, že se vědci nezbavují termínu diabetes 2. typu, ale pouze jej rozšiřují o další pojmy. Prohlášení má podle něj klíčovou roli pro prevenci v jakémkoliv stádiu diabetu. Podle profesora Mechanicka není tedy nutné čekat na to, až diabetik dosáhne posledního, 4. stupně. Prevence je možná v rámci každého stádia. V materiálech je možné najít také informace věnující se správné výživě a cvičení.

Celé prohlášení můžete najít na následujícím odkazu: https://www.aace.com/files/position-statements/PS-2018-0139.pdf

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na