Je prolaps dělohy pouze záležitostí starších dam? Omyl, hrozí po porodu i při nadváze
COVID-19 může být spouštěčem diabetu
Zdroj: Shutterstock
Lékařští experti na základě získaných dat varují, že COVID-19 může u zdravých lidí fungovat jako spouštěč diabetu.
Dne 12. června uveřejnilo periodikum New England Journal of Medicine dopis podepsaný mezinárodní skupinou 17 předních odborníků na diabetes, ve kterém se mimo jiné uvádí, že nemoc COVID-19 může u zdravých lidí vyvolat diabetes, zatímco u osob s diabetem může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Projekt CoviDiab
Tito odborníci jsou zapojeni do projektu CoviDiab – jedná se o mezinárodní výzkumný projekt, který se zaměřuje na vytvoření globálního registru nově diagnostikovaných případů diabetu u pacientů nakažených nemocí COVID-19. Registr byl vytvořen s cílem porozumět složité problematice projevů diabetu u pacientů s COVID-19, sledovat tyto pacienty a usilovat o čím jak nejefektivnější strategii léčby.
Klinické studie zatím potvrzují vzájemný vztah mezi COVID-19 a diabetem. Diabetes je spojen s vyšším rizikem závažných zdravotních komplikací vedoucích až k možnému úmrtí v důsledku nakažení COVID-19. Bylo zjištěno, že 20 až 30% pacientů, kteří zemřeli v důsledku nakažení novým typem koronaviru, mělo diabetes.
Více se o registru CoviDiab můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách.
Názory odborníků
Profesor Francesco Rubino, který se na projektu CoviDiab podílí, uvedl: „Diabetes je jedním z nejčastějších chronických onemocnění na světě a my si nyní uvědomujeme důsledky střetu dvou pandemických nemocí – cukrovky a COVID-19. Vzhledem k tomu, že COVID-19 je nemocí teprve nedávno diagnostikovanou, neznáme zatím přesný mechanismus, kterým virus ovlivňuje metabolismus glukózy v těle. Nejsme si tedy zcela jistí, zda akutní projevy cukrovky u pacientů nakažených COVID-19 můžeme přisuzovat k diabetu 1. či 2. typu popř. zda se nerozvíjí zcela nová forma cukrovky.“
Čestný prezident Mezinárodní diabetologické federace a spoluautor projektu CoviDiab profesor Paul Zimmet řekl: „Dosud nemáme dostatek informací týkajících se vzájemného vztahu mezi nemocí COVID-19 a diabetem, proto zřízením tohoto globálního registru vyzýváme mezinárodní lékařskou komunitu ke sdílení důležitých dat z relevantních klinických pozorování.“
Stephanie Amiel, profesorka pro výzkum cukrovky na King’s College London a další členka projektu CoviDiab, potvrzuje slova Paula Zimmeta: „Registr se zaměřuje na rutinně shromažďovaná klinická data, která nám mohou pomoci pochopit, jak COVID-19 působí na diabetes. Zkoumání cukrovky související s COVID-19 může rovněž pomoci odhalit nové mechanismy a informace o diabetu.“
Zdroje:
828
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný