Co znamená, když se řekne Charcotova noha
Co může mít společného slavný pařížský profesor, považovaný za „otce“ světové neurologie, a pacient s diabetem? Možná více, než byste čekali. Slyšeli jste už o Charcotově noze?
Je tomu téměř na měsíc přesně 197 let, kdy se ve Francii narodil Jean-Martin Charcot. Po vystudování medicíny věnoval pracovní život výzkumu v oblasti neurologie a psychiatrie. Na svojí slavné pařížské klinice Salpêtrière zkoumal např. ženy postižené „hysterií“. Zasloužil se také o popisy řady neurologických onemocnění, která nebyla do té doby nijak jasně definována. Právě od jeho jména se odvíjí naše dnešní téma, a sice Charcotova neuroosteoarthropatie.
Proč tak komplikovaný název?
Ano, název v plné formě zní komplikovaně. Jestli si místo něj zapamatujete jednoduše a prostě „Charcotova noha“, máme napůl vyhráno. Proč? Protože diabetes a Charcotova noha jsou dvojka, která se leckdy ráda druží dohromady, a tak by měl mít každý diabetik alespoň základní povědomí o tom, že cosi takového existuje. Pokud dlouhý název onemocnění rozložíme, ozřejmí se nám jeho podstata. Neuro – nervy, osteo – kosti, arthro – klouby. Tedy patologie, postihující všechny tyto systémy zároveň a nejčastěji se projevující právě v oblasti nohy, hlezenního kloubu. Ona to vlastně není jenom dvojka diabetu a Charcotovy nohy. Třetí neoddělitelnou část „party“ tvoří neuropatie.
Pravidelné cvičení podporuje zdraví a krásu pokožky. A to hned z několika důvodů
Sport má mnoho výhod pro fyzické i psychické zdraví. Hraje roli při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, pravidelné cvičení také ...
Co se děje uvnitř Charcotovy nohy
Jak senzorickomotorická, tak autonomní neuropatie postupně zhoršuje a oslabuje správnou funkci nervů (nejen) dolních končetin. Kromě snížené citlivosti kůže se dějí změny i „uvnitř“ nohy. Na podkladě neuropatie se mění metabolismus kostí v noze. Důsledek je nepříznivý – kost se začne odbourávat rychleji, než se stihne vytvářet nová, čímž se stává méně pevnou. Diabetik s neuropatií cítí bolest jen omezeně nebo vůbec. Schází mu tedy velmi důležitý varovný signál, který v běžných situacích vjem bolesti aktivuje v lidském mozku. Proto i takto změněnou a nepevnou kost zatěžuje pořád naplno, neomezuje nijak chůzi ani zátěž na nohu. V kosti se postupně tvoří drobné mikrozlomeniny a nežádoucí posuny kloubů (odborně subluxace až luxace). V první, akutní fázi tohoto onemocnění, bývá noha a kotník více či méně oteklé, aniž by předcházel úraz nohy.
Charcotova noha je více prokrvená, proto může být jak teplejší na dotek, tak s růžovější až červenější barvou kůže právě v důsledku intenzivnějšího prokrvení.
Co s tím? Odlehčit!
Zcela nejzásadnější je nohu co nejdříve a co nejvíce tzv. „odlehčit“, jednoduše řečeno tedy omezit v akutní fázi chůzi, co nejvíce to jde. Pochopitelně také co nejdříve navštívit lékaře. Ale už k němu je dobré se vypravit s 2 berlemi, každé omezení váhy těla při došlapu na nohu má velký význam. Ptáte se proč?
Čím více diabetik s Charcotovou nohou končetinu odlehčí, tím menší nevědomou škodu na ní napáchá, způsobí si méně nevratných změn na kostech a kloubech. V opačném případě se totiž anatomická stavba nohy postupně pod vlivem zátěže mění a noha se začíná deformovat, kotník propadat směrem dolů, chodidlo zplošťovat. V pokročilém stádiu může mít noha až tvar jakési kolébky a nejvíce vyklenutá část chodidla je pak velmi snadno náchylná ke vzniku otlaku, případně až otevřené rány. V této fázi je proces hojení velmi náročný a zdlouhavý, zatímco pokud se pacient dostane do podiatrické ambulance v časném stádiu „akutního Charcota“, je velká šance na postupnou úspěšnou stabilizaci nohy bez výsledných trvalých deformací.
Jak cukrovka poškozuje cévy? Nepodceňujte prevenci chronických komplikací diabetu
Jako chronické komplikace cukrovky označujeme postižení cév, které následně vede ke špatné funkci i selhání některých orgánů v těle. Patří sem ...
S otokem za lékařem
Diagnóza Charcotovy nohy nepatří mezi tak časté a zároveň snadno rozpoznatelné, jako např. angína nebo žlučníkový záchvat. Ani řada zdravotníků mimo obor diabetologie se s touto nemocí nesetkává příliš často. O to větší výhodou je, pokud samotný diabetik bude vědět, že tato diagnóza existuje, a v případě nejasného otoku nohy a kotníku rovnou sám omezí chůzi a co nejdříve navštíví lékaře. Ten samozřejmě při vyšetření zhodnotí i další možné příčiny otoku nohy a podle toho zvolí příslušná léčebná doporučení. V případě potvrzení Charcotovy nohy mezi ně patří kromě již zmíněného odlehčení zátěže na nohu zpevnění nohy pružným obinadlem a použití speciální končetinové ortézy, doporučení přípravků s vápníkem a vitaminem D na zpevnění kosti, případně pak další individuální doporučení.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské
89200