Jak poznám, že mám diabetes 2. typu? Mezi příznaky cukrovky patří žíznivost, časté močení i kvasinkové infekce
Co znamená, když se řekne glykemie? U diabetologa snadno ztratíme nit
Zdroj: Shutterstock
Míváte někdy v roli pacientů pocit, že se to v lékařské ambulanci doslova hemží samými cizími slovy a odbornými termíny, ve kterých ztrácíte orientaci? Mě takové vjemy často přepadají při nutnosti navštívit autoopravnu nebo například nějakou finanční instituci. Proto vznikl v redakci DIAstylu seriál: Co to vlastně přesně znamená, když přede mnou diabetolog řekne...?
V jeho prvním díle začneme z gruntu, přímo od glykemie. Ano, chápu, že se teď řada diabetiků chytá za hlavu. Proč nám chce vysvětlovat, co to je glykemie? Věřte ale, že se občas v duchu chytá za hlavu právě diabetolog ve své ordinaci, protože zjišťuje, že pacientů, kteří v realitě nerozumí termínu glykemie, není zdaleka jen hrstka.
Cukrovka dítěte nám obrátila život naruby. Člověk nemá čas hroutit se, říká otec
Diagnóza chronického onemocnění u dítěte nemá vliv jen na malého pacienta, ale na celou jeho rodinu. Rodiče se potýkají s pochybnostmi o sobě ...
Opravdu víte, co je glykemie?
Glykemie je okamžitá aktuální hodnota ukazující, kolik cukru v krvi má diabetik právě ve chvíli změření. Nejjednodušší je změření na glukometru nanesením kapky krve z prstu na testovací proužek. V takvém případě se jedná o tzv. kapilární krev. Měření glukometrem může dosahovat drobných odchylek, proto se doporučuje používat kvalitní glukometry splňující ISO normu. V laboratoři se běžně nabírá krev ze žíly.
Hodnota glykemie z žilní krve je o něco přesnější než z té kapilární. Glykemie se v České republice uvádí v „milimolech na litr“ (mmol/l). Pozor, některé glukometry mají možnost nastavení i jiných jednotek (mg/dl) používaných v zahraničí.
Glykemie měřená nalačno
Glykemie nalačno se měří ráno po probuzení před snídaní. Z její výše můžeme usuzovat, co se děje s hladinou cukru v krvi během noci, resp. nad ránem. Normální hodnota u osob bez cukrovky je pod 5,6 mmol/l z žilní krve. U diabetiků záleží cílová hodnota glykemie nalačno na individuální dohodě se svým lékařem, každopádně optimální je blížit se při měření na glukometru rozmezí 4–6 mmol/l (resp. do 8 mmol/l u diabetiků vyššího věku a/nebo více nemocných). U diabetiků na inzulinu se upravuje glykemie nalačno titrací dávek dlouhodobého nočního inzulinu, v případě tabletových léků u diabetu 2. typu působí na ranní glykemii např. metformin nebo pioglitazon.
Postprandiální glykemie
Výraz „postprandiální“ znamená jednoduše po jídle. Někteří diabetici ji měří, jiní ne. Ne všichni diabetologové vyžadují její kontrolu. Čas, kdy odebírat postprandiální glykemii, není definován zcela exaktně, nejčastěji se jedná o dobu za 60–120 minut po jídle. Optimální je, pokud glykemie po jídle nepřevýší hodnotu nalačno o více než cca 2 mmol/l (tedy pokud byla nalačno glykemie např. 5 mmol/l, za 2 hodiny po jídle by neměla překročit cca 7 mmol/l). Vyšší rozdíl může mít různé příčiny, nejčastěji to bývá „větší než vhodné“ množství sacharidů v jídle. Mezi další důvody patří např. nedostatečná dávka krátkodobého inzulinu aplikovaného před jídlem u inzulinovaných diabetiků. Velkou výhodou je, že má diabetik možnost sám si otestovat různá jídla a ověřit si tak, o kolik mu v konkrétních případech „vyskočí“ cukr v krvi.
Když chybí železo, srdce trpí: Léčbu hradí všechny zdravotní pojišťovny
„Zásobní železo si lidé potravinovými doplňky nebo zvýšeným přísunem hořké čokolády či steaků nedoplní. Zkrátka se nevstřebá. Přitom jeho ...
Hypoglykemie
Familierně řečeno „hypo“ značí nízkou hladinu okamžité glykemie. Číselně neexistuje jen jedna možná definice, nejčastěji je řeč o hodnotách pod 4,0, resp. pod 3,8 mmol/l. Jak se diabetik může dostat do hypoglykemie? Například při intenzivním sportování nebo i po něm, pokud nedoplňuje při pohybu průběžně sacharidy. Při sportu se totiž spotřebovává cukr z krve na energii ve větší míře. Další možnou příčinou je aplikace neadekvátně vysoké dávky inzulinu nebo u diabetiků 2. typu užití některých typů tabletových léků např. bez následného jídla (deriváty sulfonylurey).
Velmi důležité je rozlišení tzv. „klinicky lehké“ a „klinicky těžké“ hypoglykemie. První z nich zvládne diabetik vyřešit sám dojezením sacharidů, při těžké hypoglykemii vyžaduje jeho stav pomoc druhé osoby (ať už příbuzného nebo v případech poruchy vědomí záchranné služby).
Hyperglykemie
„Hyper“ na rozdíl od „hypo“ znamená zvýšenou hladinu cukru v krvi. Jak definovat hodnotu hyperglykemie u diabetiků? Jednoduše, jedná se o všechny hodnoty glykemie, které jsou vyšší než doporučené cílové hodnoty. Právě na cílových hodnotách se domluvte se svým diabetologem – u jednotlivých diabetiků se mohou individuálně částečně lišit. Proč je důležité s hyperglykemií bojovat? Protože právě vysoká hladina cukru v krvi nám škodí.
Při akutní hyperglykemii ztrácí organismus množství vody, dehydratuje se, je nám špatně. U diabetiků 1. typu hrozí rozvoj ketoacidózy (překyselení organismu při nahromadění tzv. ketolátek), u diabetiků 2. typu rozvoj tzv. hyperosmolárního stavu (těžké hyperglykemie s hodnotami nad 30 mmol/l) s velkým zahuštěním krve.
Z dlouhodobého hlediska aktivuje hyperglykemie „špatné“ cesty metabolismu, v jejichž důsledku se postupně a nezvratně poškozují buňky cév, nervů, očí, ledvin i dalších orgánů a dochází tak ke vzniku chronických diabetických komplikací. Tak právě z takových důvodů stojí za to s hyperglykemií účinně bojovat.
Aktivní uhlí: Pomáhá nejen proti průjmu, ale i při diabetu, vysokém cholesterolu a otravách
Naše babičky často používaly na střevní chřipku živočišné uhlí, příjemně nasládlá kolečka, která se prodávala ve skleněné tubě. Živočišné uhlí se ...
Jaké jsou normální hodnoty glykemie?
Hodnoty glykemie nalačno pro zdravé osoby jsou 3,9–5,6 mmol/l. Diagnózu diabetu potvrdí opakované naměření glykemie nalačno ≥ 7 mmol/l nebo při náhodném odběru ≥ 11,1 mmol/l. Pro odhalení diabetu se používá také orální glukózový toleranční test (oGTT). V tomto případě se pacientovi odebere krev nalačno, ten pak vypije nápoj se standardním množstvím glukózy (75 gramů) a po 2 hodinách se opět provede odběr vzorku krve. Pokud je glykemie po těchto dvou hodinách > 11,1 mmol/l, ukazuje to na onemocnění diabetem.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské
16035