Co se v mládí naučíš: Podporujte děti v kreativitě už od útlého věku

Co se v mládí naučíš: Podporujte děti v kreativitě už od útlého věku
Jak zabavit děti bez telefonů a tabletů? Zdroj: Freepik

Žijeme v době technických i technologických vymožeností, jež nás provázejí každodenním životem, v práci i v soukromí. To ovlivňuje i život našich dětí – společně se způsobem, jak vyhledávají zábavu a tráví čas. Schopnost inovativního myšlení, tvořivost a originalita jsou dnes ceněnými vlastnostmi, veďte proto své děti k rozvoji těchto kvalit činnostmi podporujícími osobnostní rozvoj.

Zábava v režii malých dětí dnes bohužel často vypadá tak, že sedí s očima přilepenýma na obrazovce počítače nebo mobilu. Rodiče by měli být schopni nabídnout jinou alternativu – tvořivou zábavu, při které si budou jejich ratolesti skutečně hrát a která je nejen pohltí, ale zároveň si jejím prostřednictvím zlepší zručnost a rozvinou kreativitu.


Nevzhledné modřiny lze zmírnit pomocí přírody: Po čem sáhnout, aby nebyly tolik vidět

U diabetiků se mohou modřiny objevovat také v souvislosti s neuropatií, komplikací, kdy vysoká hladina krevního cukru poškodila nervovou ...

Zaujměte dítě rukodělnou činností

Aktuálním hitem jsou různé modelovací hmoty, které se snadno tvarují, dají se použít opakovaně a nabízejí nepřeberné množství tvořivé zábavy. Mačkáním, ohýbáním, tvarováním a jiným opracováváním mohou děti tvořit veselé postavičky, strašidelné nestvůry, rozverná zvířátka, pestrobarevné květiny, stromy nebo nejrůznější předměty, fantazii se meze nekladou.

„Rukodělná činnost, při níž ze základního materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Modelování je vhodné i pro úplně malé děti. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – fantazii se meze nekladou, naopak,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy pro rozvíjení tvůrčí činnosti se zaměřením na děti Idea Creative.

Inzulínová rezistence aneb Když přeslazené buňky volají o pomoc

Nekvalitní zpracované jídlo, časté mlsání sladkého a absence pohybu může vyústit v inzulínovou rezistenci. To znamená, že buňky našeho těla ...

Zdokonalíte i řečové schopnosti

Při modelovací aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou. „Zábavnou formou se tak rozvíjí inteligence, emoce i kreativita, což je důležité pro další rozvoj a vzdělávání. Vymýšlením různých tvarů, modelováním a mícháním barev se zlepšuje představivost, schopnost neotřelého, inovativního myšlení a koncentrace. Modelovací činnost je užitečná jak z pohledu kognitivního vývoje, tak i fyzického. Rozvíjí se jemná motorika, zlepšuje se sehranost prstů, a děti tím zároveň nevědomky cvičí koordinaci ruce – oči,“ doplňuje Pachmanová.

Dětské prsty se tím cvičí i v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace.

Složitější výtvory se lépe modelují, pokud je rozdělíte

Tvarovací hmoty bývají dodávány i se sadami pracovních nástrojů pro další opracování, jako jsou různá dřívka, špachtličky, nožíky, vykrajovátka atd. Některá balení obsahují i legrační doplňky na dotvoření hotového dílka, prodávají se i tematické sady, např. halloweenské, zimní, vánoční apod.

Inspiraci a nápady na modelování můžete hledat na internetu nebo v blogové sekci na webu Idea Creative, kde jsou ke zhlédnutí nejen videa s inspirací k tvoření, ale i s užitečnými tipy a radami, jak s takovými modelínami pracovat, a to včetně pracovních postupů. Složitější výtvory se vám budou lépe modelovat, pokud je rozdělíte do jednodušších částí, jež následně spojíte v celek. Například u postaviček zvlášť vymodelujte trup, ruce, nohy a hlavu. Jednotlivé části tak budou pevnější a budou lépe držet. Kdybyste tvarovali celé tělo z jednoho kusu modelíny, byl by celý proces o to náročnější a hůře by se dokončoval.

Zdroj: redakce, Lenka Pachmanová

653

Diskuze k článku