Co je glykemický práh?

Glykemický práh říkáme hodnotě glykemie, při které se začnou objevovat hypoglykemické příznaky. U zdravých lidí představuje tento práh stabilní hodnotu. U diabetiků se často mění, podle toho, na jakou hladinu glykemie je tělo nejvíce zvyklé.

Co je glykemický práh?

Může být vychýlen oběma směry. Pokud je průměrná glykemie dlouhodobě zvýšená (např. Kolem 10 mmol/l), pak i hodnota 5 mmol/l znamená významný pokles a vyvolá vyplavení stresových hormonů a hypoglykemické příznaky. Glykemický práh je tedy zvýšený.

Tělo si zvykne

Pokud naopak diabetik zažívá hypoglykemie často, zvyká si tělo na tento stav a přestává jej vnímat jako stres, krizi. Stresové hormony tedy postupně přestane vysílat a na hypoglykémii upozorní až závažnější neuroglykopenické příznaky. Dojde ke snížení glykemického prahu a diabetik může být ohrožen náhlou těžkou hypoglykemií bez varovných příznaků. K tomuto stavu mohou přispět i opakované hypoglykemie ve spánku, kdy je snížena aktivita sympatického systému (produkujícího stresové hormony), nebo hypoglykemie při fyzické námaze, která tlumí sekreci hlavního stresového hormonu – adrenalinu.

Syndrom poruchy vnímání hypoglykemie

Postupem času tělo začne v rozpoznání hypoglykemie selhávat a může dojít k vývoji tzv. syndromu poruchy vnímání hypoglykemie. Vznikne začarovaný kruh, kdy každá další hypoglykemie často prohlubuje tento syndrom a zhoršuje rozpoznání nebezpečného stavu. Tento syndrom ovšem není nezvratný. Odezva sympatického systému se výrazně zlepšuje, pokud se hypoglykemie alespoň dva až tři týdny nevyskytnou. Zkonzultujte tedy postup se svým lékařem a pokuste se stabilizovat glykemii tak, abyste se hypoglykemii po dva až tři týdny vyhnuli (i za cenu vyšší průměrné glykemie). Pokud jste náchylní k hypoglykemiím během spánku, dejte si záležet i na měření v noci. Tímto postupem byste měli vnímání hypoglykemií pomalu opět zlepšit.

Pokud se u vás závažné hypoglykemie opakují, proberte situaci důkladně se svým lékařem. Zhoršené vnímání neberte jako normu a vězte, že správným přístupem k této poruše se můžete vyhnout mnoha zbytečným závažným stavům.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x