Co je glykemický práh?

Co je glykemický práh?

Glykemický práh říkáme hodnotě glykemie, při které se začnou objevovat hypoglykemické příznaky. U zdravých lidí představuje tento práh stabilní hodnotu. U diabetiků se často mění, podle toho, na jakou hladinu glykemie je tělo nejvíce zvyklé.

Může být vychýlen oběma směry. Pokud je průměrná glykemie dlouhodobě zvýšená (např. Kolem 10 mmol/l), pak i hodnota 5 mmol/l znamená významný pokles a vyvolá vyplavení stresových hormonů a hypoglykemické příznaky. Glykemický práh je tedy zvýšený.

Tělo si zvykne

Pokud naopak diabetik zažívá hypoglykemie často, zvyká si tělo na tento stav a přestává jej vnímat jako stres, krizi. Stresové hormony tedy postupně přestane vysílat a na hypoglykémii upozorní až závažnější neuroglykopenické příznaky. Dojde ke snížení glykemického prahu a diabetik může být ohrožen náhlou těžkou hypoglykemií bez varovných příznaků. K tomuto stavu mohou přispět i opakované hypoglykemie ve spánku, kdy je snížena aktivita sympatického systému (produkujícího stresové hormony), nebo hypoglykemie při fyzické námaze, která tlumí sekreci hlavního stresového hormonu – adrenalinu.

Syndrom poruchy vnímání hypoglykemie

Postupem času tělo začne v rozpoznání hypoglykemie selhávat a může dojít k vývoji tzv. syndromu poruchy vnímání hypoglykemie. Vznikne začarovaný kruh, kdy každá další hypoglykemie často prohlubuje tento syndrom a zhoršuje rozpoznání nebezpečného stavu. Tento syndrom ovšem není nezvratný. Odezva sympatického systému se výrazně zlepšuje, pokud se hypoglykemie alespoň dva až tři týdny nevyskytnou. Zkonzultujte tedy postup se svým lékařem a pokuste se stabilizovat glykemii tak, abyste se hypoglykemii po dva až tři týdny vyhnuli (i za cenu vyšší průměrné glykemie). Pokud jste náchylní k hypoglykemiím během spánku, dejte si záležet i na měření v noci. Tímto postupem byste měli vnímání hypoglykemií pomalu opět zlepšit.

Pokud se u vás závažné hypoglykemie opakují, proberte situaci důkladně se svým lékařem. Zhoršené vnímání neberte jako normu a vězte, že správným přístupem k této poruše se můžete vyhnout mnoha zbytečným závažným stavům.

2136

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku