Co je diabetes?

Diabetes mellitus, český název úplavice cukrová (odtud pochází často užívaný název cukrovka), je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Jedná se o celosvětově rozšířené onemocnění, které postihuje obě pohlaví a všechny věkové kategorie.

Co je diabetes?

Diabetes je onemocnění metabolismu, které je nevyléčitelné, ale dá se s ním žít. Onemocnění ovlivňuje život nemocného i jeho nejbližšího okolí, mění životní návyky a postoje k jídlu, pití i celému životnímu stylu.

Příčiny vzniku cukrovky:

  • Slinivka přestává produkovat inzulin
  • Slinivka produkuje inzulin ve špatný čas
  • Inzulin neplní svou úlohu (inzulinová rezistence)
  • Nespotřebovaná glukóza se hromadí v krvi a její hladina se každým jídlem zvyšuje = velké množství glukózy v krvi velmi pomalu ničí krevní cévy a nervový systém

Diabetes 1. typu:

  • Buňky slinivky jsou zničené, neprodukují žádný inzulin
  • Postihuje většinou hubenější osoby, mladšího věku nebo děti
  • Léčba: vždy nastupuje léčba dietou a inzulinem

Diabetes 2. typu:

  • Buňky slinivky nejsou zničené, produkují inzulin v nesprávném množství
  • Postihuje většinou obéznější osoby, zpravidla nad 40 let, ale mladší osoby též nejsou výjimkou
  • Léčba: dieta nebo tablety na podporu aktivity slinivky či podporu vstřebávání, inzulin


Rizikové faktory vzniku diabetu

MÝTUS:

Lidé mají stále ještě pocit, že diabetes – cukrovka – vzniká díky tomu, že nemocný konzumuje více sladkostí. Cukr ale není hlavním viníkem.

Diabetes 1. typu nemá zatím zcela jasné všechny rizikové faktory, které podmiňují a způsobují jeho propuknutí. Velkou roli u této nemoci hraje genetická dispozice, a protože se jedná o autoimunitní onemocnění, spouštěčem může být relativně nevinná virová infekce. U tohoto typu diabetu nezáleží na stavbě těla ani hmotnosti, vliv na jeho vznik nemá ani životní styl nebo způsob stravování.

U diabetu 2. typu je naopak hmotnost jedním z výrazných rizik. Faktory pro vznik tohoto typu onemocnění jsou nadváha nebo obezita, nezdravý životní styl – tedy nedostatek pohybu, nesprávná strava, dlouhodobý stres. Na rozdíl od diabetu 1. typu se vzniku dá předcházet, a to právě vyváženou stravou a dostatkem pohybových aktivit.

Proč je důležitá léčba?

Neléčený diabetes vede k závažným komplikacím, které mohou skončit fatálně – je tedy životně důležité dodržovat léčbu. Při dlouhodobé chybné kompenzaci diabetu dochází ke změnám malých cév a to poté může vést k postižení srdce, cév v dolních končetinách i k postižení mozkových cév a následným mozkovým příhodám. Cílem léčby je umožnit diabetikovi plnohodnotný aktivní život. Úspěšná terapie se skládá ze tří základních věcí: inzulinu, diety a fyzické aktivity.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x