
Jak to chodí na diatáboře aneb „tady mi všichni rozumí“
Místa, na kterých je dovoleno téměř vše – to jsou sociální sítě. Většina z nich není zdaleka anonymní, avšak „inkognito“ v nich můžete vystupovat, třeba pod falešným účtem. Avšak existují i takové sociální sítě, které cílí na anonymní zpověď diabetiků různých věkových kategorií – především pak dospívajících s diabetem I. typu. Je dobře, že taková možnost existuje? Není to zneužitelné? A co se za tím skrývá? Všechny uvedené otázky se vám pokusíme nyní osvětlit.
Svěřit se anonymně ve virtuálním prostoru může mít bezesporu svá pozitiva, avšak skýtá i dost negativ. Co si myslí teenageři s diabetem I. typu ze zahraničí? O čem píšou? Co je trápí, co skrývají? Možná se v tom najde nejeden další diabetik…
Na Facebooku nebo třeba Instagramu existuje mnoho rozmanitých profilů a skupin, do kterých se může leckterý diabetik přihlásit a sledovat i číst příspěvky/zážitky ostatních uživatelů. Možné je, že si napíše také o radu, protože je začátečník. Na své si přijdou tedy všichni. Takové DIA komunity mohou podporovat pocit bezpečí a pochopení – vždyť jsou na tom přeci všichni stejně. Seč se jedná o virtuální prostor, může se v něm rozvíjet pocit sounáležitosti a podpory psychiky.
Protipólem tohoto všeho pak je, když diabetik natrefí během brouzdání po sociálních sítích na znevažující či ponižující osoby, tzv. „hejtry“, kteří mohou snadno sebevědomí srazit. Opatrní pak musí být všichni diabetici i tehdy, pakliže najdou profil diabetika, který ostatním radí nikoliv obecně, ale konkrétně – co se například týká léčby (doporučuje alternativní produkty, vynechání léků a podobně). V tomto ohledu není radno rozhodně riskovat! Směrodatný je pouze OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ!
Z tohoto důvodu se stále stupňuje snaha vhodně doplnit inzulinovou léčbu tak, aby se ještě zlepšily výsledky léčby dětského diabetu, a ...
Záliba v anonymních přiznáních se nedá paušalizovat na všechny dospívající. Ne všichni mají potřebu „rozmluvit“ se anonymně o své cukrovce ve virtuálním světě. Ovšem ti, kteří tak činí, mívají zpravidla nějaký komunikační problém doma. Možná jim nikdo nenaslouchá, možná je nikdo nechápe a možná je pronásledují jen samé zákazy a příkazy. Období puberty zkrátka není snadné jak pro teenagera, tak samo sebou ani pro rodiče. Otevřená oboustranná komunikace je tedy základ pro úspěšný boj s diabetem!
Anonymita může být na sociálních sítích také velmi nebezpečná. Zejména tehdy, pokud je zneužívána a brána jako prostředek k manipulaci nebo k pasivně agresivnímu chování (výhružky, urážlivé zprávy a podobně).
A nyní si pojďme projít pár anonymních přiznání od dospívajících s diabetem I. typu na sociální síti Tumblr.com – zde byla založena diskusní stránka s názvem DiabetiConfessions (v překladu něco jako „přiznání diabetika“). Co si o nich myslíte?
POSLÁNÍ PRO VÁS: Komunikujte s okolím nebo se svým diabetickým dítětem. Nastolte atmosféru plnou důvěry, aby se už nikdo nikdy nemusel ničeho bát a neriskoval svůj život.
POSLÁNÍ PRO VÁS: Vysvětlujte svou nemoc i těm nejbližším, nenechávejte si své znalosti pro sebe. Osvětu o cukrovce je potřeba dělat neustále.
POSLÁNÍ PRO VÁS: Naučte se „dát si pauzu“ od cukrovky, odpočívejte, meditujte, relaxujte. Mluvte o svých pocitech, nebo se snažte pochopit jiné diabetiky. Nebičujte se proto, že jste něco excelentně nezvládli. Dovolte si chybovat, vždyť jsme jen lidé. A když to zkrátka nezvládnete – nestyďte se navštívit psychologa.
Zdroj: T1everydaymagic, DiabetiConfessions | Tumblr
1091