-- reklama --

Aromaterapie má pozitivní vliv na psychiku a celkové zdraví diabetiků. Co byste měli vědět před jejím použitím?

Aromaterapie má pozitivní vliv na psychiku a celkové zdraví diabetiků. Co byste měli vědět před jejím použitím?
Citrónový esenciální olej pomůže vytříbit myšlenky a podpoří uvolnění při stresových situacích. Zdroj: Shutterstock

Aromaterapie je čím dál rozšířenější formou alternativních zdravotních přístupů. Díky dlouhodobému zkoumání Francouzů i Angličanů víme, že může být nápomocná také diabetikům. Pokud ji vhodně použijete, může efektivně doplnit stávající léčbu.

Pokud se chcete věnovat aromaterapii celkově nebo vás zajímají pouze studie, které se zaobírají esenciálními oleji a jejich vlivem na diabetes, můžete materiály najít hlavně v angličtině. Studium aromaterapie vám pomůže vyznat se v jednotlivých kontraindikacích a lépe vyhodnotit vhodnost jednotlivých esenciálních olejů pro vás i vaši rodinu. Dnes se dá velmi pohodlně studovat v online kurzech známých aromaterapeutů podle vašich jazykových možností.

Aromaterapie jako regulérní vědecká disciplína

Aromaterapie patří v našich podmínkách spíše do alternativní sféry. Ve francouzském prostředí je ale její klinická forma zakomponovaná do řádného zdravotnického systému. Esenciální oleje a jejich použití řeší dokonce i zdravotní zákoník. Jako regulérní lékařská a lékárnická disciplína se studuje na farmaceutických nebo přírodovědeckých fakultách univerzit, třeba v Metách nebo Rennes. Někdy samostatně, jindy ve společné kombinaci s fytoterapií (bylinkářství, léčení pomocí rostlin).

Určitým vzděláváním v aromaterapii si prochází také zahraniční lékaři a veterináři. Jsou tak schopní plně vyhodnotit možná rizika pro pacienta při jejím používání a určit, jak mohou esenciální oleje reagovat ve vztahu s medikací, kterou pacient užívá. V České republice je doménou školených aromaterapeutů, kteří prošli soustavným vzděláváním pod záštitou aromaterapeutické asociace nebo absolvovali zahraniční kurzy. Klinická forma aromaterapie tak, jak je používaná ve Francii nebo Německu, se v České republice stále neaplikuje. Přesto je dobré vědět o benefitech i možných rizikách esenciálních olejů při jejich každodenním použití.

Co “umí” aromaterapie?

Aromaterapie toho nabízí opravdu hodně, ale není všelékem. Esenciální oleje jsou schopné díky obsahu různých aromatických molekul pracovat s lidským tělem například tak, aby tišily bolest. Mohou se též používat k práci s emocemi nebo při poruchách hormonálního systému. Jsou proto vhodným doplňkem klasické léčby. K trvalé medikaci je lze však zařadit až po dohodě s ošetřujícím lékařem nebo školeným aromaterapeutem. Při jejich používání je potřeba mít na paměti možné kontraindikace, doporučenou dobu používání a také to, jakým způsobem je s esenciálními oleji potřeba zacházet u dětí, dospělých nebo osob se specifickými zdravotními potížemi, nejen u diabetu.

Při dlouhodobém a neodborném používání mohou být esenciální oleje neurotoxické.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Esenciální oleje vhodné pro diabetika

Pokud se léčíte s diabetem I. či II. typu, můžete vybírat hned z několika druhů esenciálních olejů. Lze je používat několika možnými způsoby, tj. v aromalampě, difuzéru nebo zakomponované do osobního parfému či pleťové a tělové kosmetiky. Hodí se i při masážích. Určitě však tyto produkty neužívejte vnitřně! Možné je volit například ty oleje, které mohou pozitivně ovlivnit náladu a také dokážou regulovat hladinu cukru v krvi. Níže tedy několik tipů:

  • Esenciální olej z růžového geránia – působí stimulačně na slinivku, čímž podporuje sekreci inzulínu. Inzulín, který je produkován v dostatečném množství, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi tím, že podporuje asimilaci cukru buňkami. Je vhodný zejména pro diabetiky II. typu.
  • Helichrysum italicum (smil italský) – je dalším vhodným esenciálním olejem při cukrovce. Podporuje krevní oběh a pomáhá tělu lépe se vyrovnat s přijatými tuky. Usnadňuje práci inzulínu při kontrole hladiny cukru v krvi. Ve spojení s vyváženou stravou je účinný při eliminaci hladiny “špatného” LDL cholesterolu v těle a zároveň se podílí na snižování kardiovaskulárních rizik.
  • Esenciální olej z citrónu – je vhodný ke snížení glykemického indexu u některých přijímaných potravin. Má také pozitivní vliv na snižování krevního cukru a působí proti hromadění tuku v těle. Přirozeně snižuje hladinu “špatného” cholesterolu v krvi a napomáhá dobrému fungování krevního oběhu. Pozitivně působí i na psychické rozpoložení při zvýšeném výskytu stresových situací nebo při učení.

Několik slov závěrem

Chcete-li používat aromaterapii při cukrovce, mějte na paměti, že esenciální oleje jsou pouze doplňkem klasické diabetické léčby a jejich používání musí být konzultováno s ošetřujícím lékařem! Určitě si zjistěte, jaké druhy esenciálních olejů jsou pro vás vhodné kvůli předpokládaným vedlejším účinkům. Nejčastější možné kontraindikace u jednotlivých druhů esenciálních olejů jsou alergické reakce. Taktéž může dojít ke snížení nebo zvýšení krevního tlaku. Nebezpečné jsou i interakce s léky, které ovlivňují endokrinní soustavu či antikoagulační léčbu. Současně je nutné posoudit vhodnost pro astmatiky a alergiky.

Zdroj: Ruedesplantes , Academia, Legifrance.gouv, Researchgate

1930

Diskuze k článku