Lékaři se sešli s ministrem kvůli péči o diabetiky

O plánovaném zvýšení kompetence praktických lékařů, kteří by se nově měli postarat o více diabetiků 2. typu, ale i o potížích s předepisováním nových antidiabetik a výkonů, mluvili v pátek 21. září představitelé České diabetologické společnosti s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Lékaři se sešli s ministrem kvůli péči o diabetiky

Jednání s ministrem zdravotnictví se konalo na žádost České diabetologické společnosti (ČDS). Mluvilo se zejména o probíhající restrukturalizaci primární péče, která zvyšuje kompetence praktických lékařů. Dotýká se více oborů, zejména onkologie a diabetologie, a jejím výsledkem mimo jiné bude, že praktičtí lékaři budou pečovat o více diabetiků 2. typu v počátečních letech jejich onemocnění.

Společná péče praktiků a diabetologů musí mít pravidla

Přítomní lékaři, představitelé ČDS, z toho důvodu obeznámili ministra se složitostí poruchy diabetu 2. typu, a s nutností zahájení intenzivní léčby co nejdříve, což je důležité pro prevenci dlouhodobých komplikací. Informovali jej také o řadě nových technologií a lékových skupin, které činí obor diabetologie značně složitý, a z této skutečnosti vyplývá i potřeba změnit strukturu péče o diabetiky. Výsledkem společného jednání je rozhodnutí, že bude vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců diabetologů a praktických lékařů. Tato skupina vypracuje nový algoritmus společné péče o diabetiky 2. typu a pravidla pro předávání pacientů mezi praktickými lékaři a diabetology.

Jak dostat nové léky a postupy k pacientům?

Zástupci ČDS dále upozornili ministra na rozpor mezi doporučenými postupy a úhradou péče o diabetiky jak ve výkonech, tak lécích. Současná vyhláška jim nedává prostor k předepisování nových antidiabetik, jejichž cena je mnohonásobně vyšší. Podobná situace je u nových výkonů, které buď nejsou pojišťovnami vůbec nasmlouvávány, nebo  nasmlouvávány jsou, ale pojišťovny je lékařům neproplácí.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x