Čínský horoskop: Září je měsíc Kovového Fénixe, říká Jaroslav Vydržel

Čínský horoskop: Září je měsíc Kovového Fénixe, říká Jaroslav Vydržel
Čínský horoskop je založen na soustavě 12 zvířat a 5 živlů. Zdroj: Freepik

Září je dle čínské astrologie druhý podzimní měsíc, kterým skončil čas prázdnin a dovolených, a začíná tak opět shon a ruch všedních dní. Energie Qi se proměňuje a dokončuje se to, co přinesl srpen, měsíc Opice. Sklizně obilí a jiných plodin už jsou mnohdy skončené, a tak je to čas „oslav na dokončenou“. Je to čas, kdy přijde na dotržek, dočesnou, zarážení hory a vinobraní. Je to čas oslav, mnohdy v ženské režii.

Dvě období vládnou vrcholnému podzimu: Bai Lu (tedy Bílá rosa) a Qui Fen (podzimní rovnodennost). Síly jinu dorostou na úroveň jangu a v druhé půli září přijde čas několika hezkých, ještě teplých a suchých dní, kterým říkáme babí nebo indiánské léto. To je ten pravý projev energie Kovu, jenž se v přírodním prostředí manifestuje suchem. Mnozí toto období nesprávně přiřazují k elementu Země, který ale již svou vládu měl v červenci, v období, kterému vládla rozmarná Koza (Wei), a jehož čas zase přijde v říjnu – spolu se znamením Psa (Xu).


Selen je skvělým pomocníkem diabetiků: Najdete ho v běžně dostupných potravinách

Nedostatek selenu v organismu může mít za následek potíže s imunitními reakcemi, podepsat se na zdraví prostaty, štítné žlázy, kardiovaskulárního ...

Podzim se silným elementem Kovu

K podzimu patří již tradičně element Kovu, který je spojený také se západem, strukturou, řádem a hodnocením, s kruhem, uzavíráním se, se zbraněmi a šperky. Těch atributů elementu Kov je mnohem víc, ale na to náš výhled na měsíc září nestačí – a ani k tomu není určený. Důležité je však uvědomit si, že element Kovu bude na podzim v tomto roce Vodního Zajíce metafyzicky velmi silný. Máme za sebou skoro celý měsíc Kovové Opice (Geng Shen) a od pátku 8. září převezme svou vládu Kovový Fénix (Xin You), mnohdy nesprávně označený jako Kohout.

Jde však o jinové (ženské) znamení a císařovnu horoskopu, tedy nikoliv o kohouta, ale o Fénixe v horoskopickém významu. Ti, kteří sledují moje předpovědi pravidelně, již vědí, že astrologické znamení You, které vládne měsíci září, není de facto ani znamení Fénixe, ale Fénix je jen regentem (zvířecím symbolem) tohoto znamení. A že původní význam znamení je dodnes používaný znak pro alkohol. To naznačuje tedy onen čas oslav hojnosti a úrody a předěl po velkém a náročném období sklizně. Fénix je čas, kdy se dělí zrno od plev.

Ranní hyperglykémie aneb Co se skrývá za fenoménem úsvitu

Ranní hyperglykémie může mít několik různých faktorů – od špatně nadávkovaného inzulínu přes nadměrný příjem sacharidů až po přirozené hormonální ...

Co čeká právě vás?

V roce Zajíce je však měsíc Fénixe nepříznivým obdobím, protože císař tohoto roku nesouzní s ministrem tohoto období. Mezi Zajícem a Fénixem je kolize a roztržka. Dřevo východu a Kov západu stojí proti sobě. Tato kolize v obecné rovině přináší něčí zradu, nebo nějaké vyzrazení, v jehož důsledku dojde k rozchodu, rozpadu a odloučení. Zajíc nemá nad podzimem silnou vládu, a proto se jeho pozitivní vlivy mnoho neprojeví, ale síla Fénixe je umocněna jeho kovovým kabátcem, do kterého je pro toto období oděn. To potěší nejspíš Draky, kteří s Fénixy tvoří harmonický pár. Pak taky Hady a Buvoly, kteří spolu s Fénixem tvoří Nebeskou trojici.

Bohužel Fénix sám z této kombinace radost mít nemůže. Patří totiž ke 4 znamením zvěrokruhu, která nemají štěstí ve své době. Jejich rozhodování je zradí a poškodí, proto by si měli nechat poradit od někoho nezávislého. Ani Krysy si v tomto období nemohou výskat, protože jejich vztah s Fénixem nese známky složitého vyrovnávání se s krutou realitou jejich dní a otevírá dveře pro destruktivní chování. Pro Psy zase přichází období, kdy mohou být jejich plány a akce zmařeny někým jiným. Dejte si tedy dobrý pozor na škůdce a zlé jazyky.

Přichází čas ledvin

U ostatních pak bude důležitý osobnostní horoskop a jeho nastavení. Pro každého z nás totiž bude Kov tohoto období představovat trochu něco jiného. Krysy, Draci a Opice mohou v tomto období najít spřízněnou duši, protože se jim otevírá Květ Broskvoně, hvězda spojená s oblibou a romantickými prožitky. Koně zas mohou uspět v žádostech o ruku – pro ně bývá tento čas dobrý na svatby. Tygrovi donese Fénix příznivý vliv a podpoří jeho projekty a Koze zase hádky a spory. Pro Opici mohou přijít zdravotní komplikace.

A když už je řeč o zdravotních komplikacích, je dobré zmínit, že čas, kterému vládne Fénix, je čas ledvin. V systému čínské astrologie a medicíny je Fénix mimo jiné spojen totiž s podvečerem (17.–19. hod.), kdy je aktivována dráha ledvin. Je sice podzim a vrcholný čas Kovu, ke kterému v lidském těle přináleží plíce, tlusté střevo a třeba také kůže, ale akupunkturní dráhy mají svůj vlastní koloběh zrcadlící se v tom, čemu říkáme orgánové hodiny. Ty nám tedy pomáhají podívat se na denní i roční cyklus jinu optikou.

Shromažďujte teplo dovnitř svého těla

Element Kovu a vše s ním spojené bychom tedy určitě neměli zanedbávat, ale ledvinám je dobré věnovat zvýšenou péči, aby zas mohly v zimním období dobře spolupracovat. Podívejte se tedy určitě po černém sezamu a jídlech s ním spojenými. Po fazolích a polévkových vývarech, které podpoří teplo v organismu. Začněte chránit kotníky, aby neprochladly, protože dráha ledvin začíná na chodidle, odkud přes kotník pokračuje vnitřní zadní stranou nohy až do pasu k ledvinám. Sedět na studené mezi znamená vnášet chlad do této dráhy. Začněte už dnes shromažďovat teplo dovnitř svého těla, abyste si jej uchovávali pro zimní čas.

Chuť podzimu je štiplavá, ale nezapomeňte, že jen trocha této chutě nás podporuje, příliš této chutě nám škodí. V Asii se jí pálivé v létě, aby se otevřely póry pro pocení a lepší termoregulaci. U nás je ale v tento čas otevírat póry nebezpečné, abychom neprochladli kvůli větru, který by mohl skrz ně vstoupit do našeho těla. Začněte s moxováním. Jednoduchým zahříváním díky pelyňkovým moxám, nebo jen suchým nahříváním. I to je lepší než nicnedělání.

Zdravotní hrozby v září

Přílišný kov tohoto období se může projevovat dušností, kožními problémy a zácpou, máte-li k tomu sklony. Kde se ale jistě může projevit, jsou přílišné a rychlé soudy, ukvapená rozhodnutí, přehnaná očekávání a příkrá posouzení situací. Buďte v tomto ohledu zdrženliví. Pro lidi narozené s denním vládcem Kov se to může projevit v osobnostní rovině. U těch narozených pod vládou elementu Vody v oblasti podpory. Lidé Dřeva jistě sílu Kovu poznají při harmonizaci vztahů a tlaku od druhých z jejich okolí. Ohniváci zas sílu Kovu pocítí na svých penězích, protože Kov představuje jejich finance. Lidé s denním vládcem v Zemském elementu pak sílu Kovu mohou sledovat ve svých tvůrčích procesech, a tak se jejich práce může dařit a mohou mít nápady víc než kdy jindy.

Element Kov pro nás každého představuje něco jiného, pro jednoho holky, pro druhého vdolky. Je dobré znát nejen znamení roku, kdy jsme se narodili, ale i denního vládce, který vládl dni našeho narození.

Zdroj: pro Diastyl.cz zpracoval Jaroslav Vydržel, hlavní lektor Školy čínské astrologie

Jaroslav Vydržel 

Metafyzickým vědám staré Číny se věnuje od roku 1993 a jeho hlavním zaměřením je poradenství v oblasti tradičního FENG SHUI a čínské astrologie. Součástí jeho praxe je také práce s knihou Proměn (I-ťing), a to jak věštecky, tak také filozoficky, a dalšími věštebnými orákuly, jako jsou třeba čínské mahjongové karty. Vede kurzy a přednášky na témata Feng Shui a čínského horoskopu.

54252

Diskuze k článku