-- reklama --

Čínská medicína pro diabetiky: Zima je obdobím nadvlády vody, v ledvinách sídlí vitální energie

Čínská medicína pro diabetiky: Zima je obdobím nadvlády vody, v ledvinách sídlí vitální energie
Preparáty čínské medicíny pro zimní období typicky vyživují ledviny, plíce a močový měchýř. Zdroj: Freepik

Podle praktiků čínské medicíny je každé roční období spojeno s určitým tělesným orgánem. Orgán, který je s ním spojen, v něm vynakládá nejvíce energie, aby pomohl tělu přizpůsobit se sezónním změnám.

Čínská medicína může být zajímavá také pro osoby léčící se s diabetem. Ukáže jim jiný pohled práce s nemocí a průvodními jevy, které jim ovlivňují každodenní život. Řádně vzdělaní lékaři totiž pracují na více frontách tak, aby dokázali co nejlépe využít spolupráci alternativy s klasickou medicínou. Nemusíte se tedy bát, že naletíte nějakému šarlatánovi.

Zima je obdobím nadvlády vody

V čínské medicíně je se zimním obdobím spojen prvek vody. Je to nejvíce „yinová“ část roku. Období odpočinku, pobytu uvnitř, zpomalení. Zvířata hibernují a stromy vracejí energii zpět do svých kořenů. I lidé se stahují do svých příbytků, vytvářejí si zásoby a chtějí zůstat co nejvíce v teple. Element vody je spojen s meridiány ledvin a močového měchýře.

K tomu, abyste tělu pomohli co nejlépe přezimovat ve zdraví a psychické pohodě, je potřeba podpořit právě ledvinovou energii.

Mohou se totiž objevit známky nerovnováhy, a to včetně problémů s kostmi či potíží s plodností, nebo ztráta libida, bolesti kolen, kříže, únava, deprese, pocity pálení, tmavé kruhy pod očima, problémy se zuby, otoky, onemocnění štítné žlázy, poruchy sluchu, strachy, předčasné šedivění, odpor ke změnám, utíkání od přítomnosti, nedostatek intuice, jasnosti, nejistota životního ukotvení.

Ledviny jako zásobárna základní energie

Ledviny lze přirovnat k nádobě, která udržuje vitální energii (yang qi) v teple. Tato energie představuje rezervu veškeré celkové energie lidského těla. Má vliv na stav pohybového aparátu, kostní dřeně, zubů, sluchu, na to, jak fungují vaše pohlavní orgány. Její aktivita se snižuje, když stárnete. Proto se objevují problémy se zahuštěním kostí, pozbýváte zubů, bojujete s potížemi se sluchem. Je tedy potřeba ji systematicky podporovat tak, aby vás vaše tělo poslouchalo co nejlépe, i když vám přibývají léta.

Přirozeným zimním tělesným jevem je to, že organismus „hromadí energii“. Na rozdíl od léta, které je vysoce yangovým obdobím, kdy energie expanduje, v zimě je chráněná a její rozvoj je pozastavený. To, že v tomto ročním období je potřeba lépe se o sebe starat, ale neznamená, že úplně rezignujete a budete si hovět v nicnedělání.

Jde o to, abyste přizpůsobili životní cyklus tomu, co potřebuje vaše tělo a vsadili na mírnější tempo bytí.

Co je tímto termínem myšleno?

 • Třeba to, že půjdete dříve do postele, abyste organismu dopřáli více klidného a ozdravného odpočinku.

 • V zimě je nutné poskytnout tělu maximum tepla, proto se doporučuje zaměřit se v jídelníčku na konzumaci potravin, které toto teplo podporují. Typicky to je zahřívací koření, to zároveň podporuje účinný proces termogeneze.

 • Ani v chladných dnech nesmíte zapomínat na hydrataci, protože ledviny fungují jako tělesné filtry tekutin. Chutné kořeněné infúze pomohou udržet tělo v teple.

Studie ukazují, že medicinální houba Reishi může pomoci při snižování krevního cukru

Houba Reishi se používá v tradiční čínské medicíně již více než 2 000 let. Je zmíněna v nejstarším čínském lékopisu – klasickém herbáři Seng ...

Co dělat pro vyvážení převládajícího vodního prvku?

Voda je původem života, v čínské medicíně jsou ledviny považovány za zdroj vitality. Proto je zvláště důležité věnovat se péči o vaše zdraví hlavně v zimních měsících, ovlivníte tak celoroční tělesnou vitalitu. Velmi dobré může být pravidelné sezení s terapeutem tradiční čínské medicíny při změnách ročních období. Co tedy dělat pro to, abyste udrželi organismus v rovnováze i v chladných dnech?

 • Naslouchejte svým potřebám odpočinku.

 • Zpomalte, provádějte méně náročná fyzické cvičení, věnujte čas seberozvoji.

 • Vyvarujte se vyčerpání, přepracování, nadměrné stimulace.

 • Věnujte se aktivní relaxaci.

 • Chraňte tělo před chladem dobře zvoleným oblečením, dbejte na to, aby byly dobře zakryté oblasti ledvin a zadní část krku.

 • Udělejte si čas pro sebe, sedněte si nad dobrou knihu, zajděte si na masáž, meditujte, veďte si deník. Ten může pomoci nastolit dobrou sebereflexi.

 • Můžete si zajít také na sezení akupunktury.

Léčíte se s diabetem II. typu? Medicinální houba Cordyceps vám může prospět, tvrdí studie

Cordyceps neboli housenice čínská se používá jako jeden z elixírů mládí. Pokud jej chcete užívat, zaměřte se na jeho kvalitu. Mnoho napoví cena i ...

Preparáty čínské medicíny pro zimní období

Čínská medicína má několik preparátů, které pomohou podpořit energii ledvin a močového měchýře. Pokud nemáte zkušenosti s jejich dávkováním a neznáte jejich možné účinky na hladinu krevního cukru a další projevy, s kterými se potýkají diabetici, doporučujeme vyhledat odborníka, který poradí s vhodností jejich užívání. Jaká jsou typická léčiva, která se užívají v chladných dnech?

 • Ma Huang (Herba Ephedrae ephedra), česky chvojník, rostlina teplé povahy, štiplavé, hořké chuti, vyživuje meridiány plic a močového měchýře, podporuje pocení, dobrý stav plic, uklidňuje dušnost, odstraňuje vodu, snižuje otoky, otevírá nosní otvory, podporuje léčbu vyrážky, zastavuje svědění.

 • Gui Zhi je bylinná směs teplé povahy, stará se o meridiány srdce, plic, močového měchýře, je potopudná, rozptyluje chlad, uvolňuje svaly, zprůchodňuje tok energie v hrudníku.

 • Xing Ren (meruňkové jádro) je hořké chuti, teplé povahy, stará se o plíce a tlusté střevo. Tradičními indikacemi jsou kašel a astma, zastavení kašle, dušnost, zvlhčuje střeva a uvolňuje stolici.

 • (Zhi) Gan Cao (Radix Glycyrrhizae – kořen lékořice) má jemnou chuť, neutrální povahu, podporuje srdce, plíce, slezinu a žaludek. Působí protizánětlivě, napomáhá vykašlávání, harmonizuje, tonizuje slezinu, podporuje myšlení, obnovuje puls, zastavuje kašel, zvlhčuje plíce.

Upozornění: Veškeré užívání preparátů tradiční čínské medicíny by u diabetiků mělo být konzultováno s ošetřujícím lékařem, nejlépe vzdělaným v praxi TČM. Bylinné preparáty mohou zvýšit/snížit účinky předepsané medikace. Používání potravinových doplňků (kromě obligátních vitamínů a minerálů), které mohou snížit hladinu krevního cukru, je nutné provozovat pod odborným dohledem kvůli možnosti vzniku hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku.

Jídelníček pro podporu životní energie Qi

Qi () je čínské slovo, které se překládá jako energie nebo dech. Když se mluví o qi ledvin (腎氣), je to její specifická forma, vlastní tomuto orgánu. Ta může být vyživována adekvátní stravou, která umožní napomáhat její správné cirkulaci. Samozřejmě, že je potřeba upřednostnit sezónní potraviny.

 • Jezte více černě zbarvených potravin. Černá barva je totiž spojena s ledvinami.

 • Mezi potraviny, které napomohou podpoře ledvin, patří černé fazole, fazole adzuki, černý sezam, široká listová zelenina, mořské řasy, miso polévky, houby, tofu, vejce, kachna, vlašské ořechy, černý sezam, ostružiny, borůvky.

 • Pomohou také olejnatá semena.

 • Pro zahřátí těla je také možné přidat koření, jako je skořice, zázvor, badyán, černý pepř, kardamom, chilli, kajenský pepř a další oblíbené zahřívače. Ty zároveň stimulují dobré trávení a podporují odolnost organismu proti útokům virů a bakterií.

Zdroje: Diabetes.co.uk , Healthline.com,Sciencedirect.com, Ncbi.nlm.nih.gov.

10901

Diskuze k článku