Chytré kontaktní čočky pro diabetiky

Vědecký tým z Jižní Koreje vyvíjí inteligentní kontaktní čočky, které jsou nejen schopné změřit hladinu glykemie, ale jejich nošení napomáhá i s léčbou diabetické retinopatie.

Chytré kontaktní čočky pro diabetiky

To ale není všechno. Tato technologie by měla v budoucnu nejen měřit aktuální glykemii, ale v návaznosti na ni také sama aplikovat inzulin za pomoci elektrických signálů. Samotné čočky by pak měly být dobíjeny bezdrátově. Tato průlomová novinka spoléhá na technologii čipu, který monitoruje hladinu cukru v krvi prostřednictvím krevních cév za očními víčky uživatele. Také je schopná vydat varování, pokud dojde k ohrožení zdraví pacienta s diabetem.

Nedávná studie ověřila, že čočky fungují, jak mají – u králíků s diabetem byly schopné správně detekovat hladiny glukózy z jejich slz. Než budou ovšem inteligentní kontaktní čočky představeny široké veřejnosti, je podle slov profesora Sei Kwang Hana nutné provést ještě rozsáhlejší výzkum.

V posledních několika letech došlo k mnoha pokusům o vytvoření kontaktních čoček, které by lidem s diabetem mohly usnadnit život. V roce 2014 společnost Google oznámila, že pracuje na vytvoření čoček, které by měřily glykemii ze slz uživatele. Následující testy však odhalily, že měření nebyla dostatečně konzistentní.

Zdroj: diabetes.co.uk

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x