Chutná svačina pro diabetiky? Doma i na cestách přijdou k chuti špenátové muffiny se šunkou a sýrem
Správně zvolená strava je při cukrovce zásadní. Diabetici však s jídelníčkem často bojují a nevědí, co si mohou dopřát, a čemu se naopak vyhnout. Pokud chcete vyzkoušet pokrm, na kterém si nejen pochutnáte, ale zároveň si ho můžete bez výčitek dopřát i při cukrovce, pak rozhodně vyzkoušejte slané muffiny plné špenátu. Chuťové buňky potěší za tepla i za studena, takže si na nich můžete smlsnout nejen doma po vytažení z trouby, ale vzít si je můžete i do práce či na výlet.
Špenát, jedna z hlavních složek našeho chutného receptu, je poměrně kontroverzní potravinou. Zatímco jedni ho milují, druzí ho naopak ze srdce nenávidí. Ale i ti, kteří patří do druhé skupiny a k obědu by si rozhodně dušený špenát nedali, by měli tyto špenátové muffiny vyzkoušet. Třeba je přesvědčí, že i špenát může chutnat skvěle – a navíc prospějí svému zdraví.
Špenát – potravina plná antioxidantů prospěšná i pro diabetiky
Fáma o tom, že špenát obsahuje extrémně velké množství železa, je sice již dávno překonána, přesto se pořád jedná o potravinu velmi prospěšnou zdraví. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů, jakož i kyseliny listové a lipoové, vitamínu C, dále vitamín A, hořčík, draslík, sodík, vápník a samozřejmě i ono již zmiňované železo. Jeho zelenou barvu mu propůjčuje chlorofyl, bohatý je však také na lykopen, lutein, flavonoidy a fenoly, jakož i aminokyseliny. A v neposlední řadě je zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je zodpovědná za pomalejší vstřebávání sacharidů, a zabraňuje tak velkým výkyvům glykémie.
Černý bez: Kromě bezové šťávy zkuste i osvěžující limonádu, bezový ocet nebo kosmatici, řízek chudých
Bez černý při chřipce a nachlazení Již po celá staletí se bezové květy a bezinky, tedy černé plody objevující se na keřích na podzim, používají ...
Vliv špenátu na zdraví
Díky svým obsahovým látkám je špenát schopen prospívat i při řadě zdravotních obtíží.
Antioxidační účinek
Vzhledem k velkému obsahu antioxidantů bojuje špenát proti oxidačnímu stresu a pomáhá snižovat škody, které oxidační stres způsobuje. Právě oxidační stres je zodpovědný nejen za předčasné stárnutí, ale zvyšuje i riziko rakoviny a cukrovky.
Zdravé oči
Špenát je pak také bohatý na zeaxantin a lutein, což jsou karotenoidy, které chrání naše oči před poškozením způsobeným slunečním zářením. Navíc je prokázáno, že právě zeaxanthin a lutein působí jako prevence makulární degenerace a šedého zákalu, které jsou hlavními příčinami slepoty. A jako jedny z mála mohou tyto sloučeniny dokonce zvrátit existující poškození.
Snížení rizika srdečních onemocnění
Dále špenát obsahuje vysoké množství dusičnanů, u kterých bylo prokázáno, že pomáhají snižovat hladinu krevního tlaku a snižují riziko srdečních onemocnění a celkově podporují zdraví srdce.
Protirakovinné účinky
Díky velkému obsahu antioxidantů, a zejména dvěma složkám, kterými jsou MGDG a SQDG, je špenát prospěšný také při nádorových onemocněních. Tyto sloučeniny totiž mohou zpomalit růst nádoru děložního čípku. Konzumace špenátu je pak také spojena se sníženým rizikem rakoviny prostaty a může také pomoci předcházet rakovině prsu.
Pro koho není špenát vhodný
I když je špenát velmi prospěšnou potravinou pro zdraví, přesto existují určité skupiny lidí, které by se měly jeho konzumaci vyhnout. Patří sem zejména lidé s vysokým rizikem vzniku ledvinových kamenů, jelikož špenát obsahuje velké množství vápníku a šťavelanů. Dále by se špenátu měly vyhýbat osoby užívající léky na ředění krve, jako je warfarin, jelikož špenát má vysoký obsah vitamínu K1, který hraje důležitou roli při srážení krve. Pokud tedy užíváte takové léky, nebo se potýkáte s ledvinovými kameny, konzultujte konzumaci špenátu se svým ošetřujícím lékařem.
Můj příběh: Cukrovka nám zachránila manželství. Vyhnuli jsme se rozvodu
Klára si Petra vzala hned po vysoké, mají spolu dvě děti, ale v poslední době jejich vztah nefungoval. Kromě dětí už spolu neměli nic společného ...
Recept na špenátové muffiny se šunkou a sýrem
A nyní už si pojďme připravit chutné slané muffiny podle receptu nutriční terapeutky Pavly Janovské, DiS. Pochutnáte si na nich za tepla i za studena, takže si je můžete dopřát jako svačinu či večeři doma, v práci i na cestách.
Budete potřebovat:
- 300 g špenátu (může být čerstvý i mražený)
- 100 g rozmixovaných ovesných vloček
- 2 vejce
- 50 g nastrouhaného sýra gouda light
- 150 ml mléka (1,5%)
- 2 lžíce lněných semínek (mix)
- 1 lžička majoránky
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
- petrželku
Postup přípravy:
- Špenát umyjeme a spaříme. Pokud použijeme mražený špenát, necháme jej rychle rozmrazit – následně vyždímáme vodu a nasekáme jej na drobné části.
- Než špenát vychladne, připravíme si směs z vloček. Vločky nejprve rozmixujeme na mouku. Poté přidáme majoránku, česnek, mletá lněná semínka, petržel, sůl a pepř.
- Nakonec do směsi přidáme vejce, mléko, sýr a vychlazený špenát.
- Směs řádně promícháme a vložíme do muffinových formiček.
- Pečeme 20 minut v troubě na 180 °C.
Jedna porce obsahuje: 127 kcal, 6 g tuků, 8 g bílkovin a 10 g sacharidů.
Dobrou chuť.
Zdroje: medicalnewstoday.com, webmd.com, dále dle textu
20423