Cholesterol je klíčem k novému způsobu léčby diabetu

Američtí vědci z University of Arizona zkoumali roli cholesterolu v souvislosti s diabetem 2. typu a objevili malou molekulu, jež by mohla pomoci regulovat hladinu cholesterolu v mozku.

Cholesterol je klíčem k novému způsobu léčby diabetu

V posledních deseti letech našli vědci spoustu důkazů o souvislosti mezi příčinami diabetu 2. typu a cholesterolem, protože vysoká hladina cukru v krvi může vést k abnormální hladině cholesterolu.

Hlavní autor studie, MUDr. Gregory Thatcher, uvádí, že „existuje mnoho příčin diabetu a naším cílem bylo vyvinout způsob, jak identifikovat sloučeniny, které působí proti těmto škodlivým změnám, jež přispívají k rozvoji diabetu 2. typu“.

Když se hladina cholesterolu v krvi v důsledku inzulinové rezistence nebo jiných faktorů zvýší, začne v těle proces známý jako reverzní transport cholesterolu (RTC), pomocí kterého určité molekuly transportují nadbytečný cholesterol do jater, čímž jej z těla odstraní. Jedním z proteinů zodpovědných za tento proces je apolipoprotein E (APOE). Protein APOE je také jedním z rizikových faktorů diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění, ale také Alzheimerovy choroby a s ní spojené demence.

Také snížená aktivita dalšího transportéru cholesterolu s názvem ABCA1 je spojena s vysokým rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu a Alzheimerovy choroby. „Ačkoli většina lidí zná tzv. „hodný cholesterol“ a „zlý cholesterol“ a jejich souvislost s rizikem infarktu a mrtvice, tyto široké pojmy se dají použít i v souvislosti se zdravím mozku. Přenos cholesterolu tam, kde je v těle zapotřebí, má pozitivní účinky na mnoho fyziologických procesů a může pomoci odstranit špatně složené proteiny, které se hromadí v mozku,“ upřesňuje MUDr. Thatcher.

Vědci jsou přesvědčeni, že zvýšení aktivity transportéru cholesterolu ABCA1 bude mít pozitivní vliv na inzulinovou signální dráhu a zároveň omezí zánět v mozku. Proto je toto zvýšení aktivity ABCA1 potenciální léčbou diabetu 2. typu i Alzheimerovy choroby. V této studii MUDr. Thatcher a jeho tým objevili způsob, jak identifikovat malé molekuly, které zlepšují funkci ABCA1 v těle a zároveň zabraňují nežádoucím vlivům na játra.

Zdroj: infodiabetico.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x