Zvýšený cholesterol nebolí

Pokud někdo mluví o své hladině cholesterolu, většinou je to proto, že byl na vyšetření krevního obrazu, který ukázal zvýšené hodnoty. První myšlenky v takovém případě směřují k dramatické změně stravy. „Cholesterol“ má u většiny z nás špatnou reputaci. Přitom však bez něj nelze žít!

Zvýšený cholesterol nebolí

Cholesterol je životně nutný

Cholesterol slouží v těle jako důležitá látka pro tvorbu buněčných membrán a představuje výchozí látku pro tvorbu hormonů, vitamínů a žlučových kyselin. Široce rozšířeným mýtem je, že vysoké hodnoty cholesterolu vznikají pouze z tučného jídla. Dvě třetiny cholesterolu si přitom tělo vytváří samo a pouze jedna třetina pochází ze stravy. To znamená, že po radikální změně stravovacích návyků sice může dojít k poklesu hladiny cholesterolu, ale tento účinek není tak výrazný, jak by se většina domnívala. Mnohem větší vliv na hladinu cholesterolu mají vytrvalostní sporty jako běh, jízda na kole a plavání.

Všeho moc škodí

Pokud hladina cholesterolu přesáhne normu, může vést ke zvýšenému riziku mrtvice a srdečního infarktu. Zvláště s ohledem na diabetes je důležité udržovat hladinu krevních tuků v normálu. Vhodné téma na rozhovor s lékařem je tak vedle samotné léčby diabetu i vhodné možnosti stabilizace těchto hodnot. Většinou je doporučena změna životního stylu. Nedojde-li ani poté k poklesu krevních tuků, na řadu přichází léčba léky.

Měření cholesterolu

Obvykle lékař v rámci velkého krevního obrazu určí také takzvaný lipidový profil – celkový cholesterol, „dobrý“ HDL cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol. Z kvantitativního poměru HDL a LDL cholesterolu se vypočítá rizikový faktor, který je určující pro případná léčebná opatření. Tento krevní obraz je pro průběžnou kontrolu léčby prováděn většinou dvakrát za rok.

Na léky se často zapomíná

Mnozí lidé se chtějí aktivně podílet na zlepšení svého zdraví či dohledu nad úspěšnou léčbou.
Když se podaří zlepšit životní styl prostřednictvím sportu a změny stravy, není to především zpočátku vůbec jednoduché a riziko navrácení ke starým návykům je tak značně vysoké.
Klíčovým slovem je zde „motivace“! Mnozí chtějí udělat něco pro své zdraví a pozitivní zpětná vazba pomáhá u změny životního stylu setrvat.
U pacientů, kteří musejí užívat léky pro snížení cholesterolu, je tomu podobně: vysoké hodnoty cholesterolu nebolí, a člověk tak velmi lehce může zapomenout na užívání léků.

Doplňkové měření celkového cholesterolu v domácích podmínkách.

Pokud je odezva na léčbu pravidelně kontrolována prostřednictvím měření hladiny cholesterolu, je možné si tím pravidelně ověřit pozitivní účinky v praxi. V domácích podmínkách je to možné například měřícím systémem Wellion LUNA Duo, který umožňuje rychle a jednoduše změřit krevní cukr a k tomu navíc i hladinu celkového cholesterolu. Stejně jako při měření krevního cukru je i před měřením cholesterolu nutné si důkladně umýt a osušit ruce, aby se z nich odstranila případná mastnota, která by mohla zkreslit naměřenou hodnotu.
Postup testování se jinak příliš neliší od stanovení hladiny cukru v krvi, jen je nutný větší vzorek krve – 10 μl, přičemž pro stanovení glykémie stačí 0,5 μl a zobrazení výsledku též trvá déle než u měření glykémie, na zobrazení výsledku si počkáme 26 vteřin. Průběžné výsledky je tak možné konzultovat s lékařem, který v pravidelných intervalech, zpravidla dvakrát ročně, přesto provádí určení lipidového profilu se všemi parametry.
Pozitivní zpětná vazba podporuje trvalou změnu životního stylu.

Text: PharmDr. Sylvia Weissbenbacher

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na