
Uvolňující masáž potřebuje čas od času každý. Co ale diabetik? Může si ji dopřát?
Návštěva salónu za účelem klasické profesionální pedikúry je obvykle velmi příjemnou záležitostí, u které lze bez obav relaxovat. Po ošetření se vždy dostaví jakýsi pocit lehkosti a luxusu. To ovšem platí zejména u zdravých lidí. Diabetici nebo lidé s jiným chronickým onemocněním by měli být při volbě takovýchto služeb více než obezřetní! Proč vlastně?
Obzvlášť hůře kompenzovaní diabetici jsou velmi ohroženi komplikacemi, které mohou souviset s profesionální péčí o nohy. Proto je důsledně doporučováno vyhnout se klasické pedikúře. Na jakou však vsadit, když patříte do rizikové skupiny?
Pokud jste někdy navštívili salón provádějící pedikúru, jistě víte, že klasicky se provádí tak, že klient nejprve máčí nohy ve vodě – aby kůže změkla. Poté pedikérka používá k odstranění zrohovatělé kůže na chodidlech ostré náčiní (tzv. seřezávače na paty), které obsahuje nejčastěji žiletku. Právě tento styl péče je pro diabetiky zcela nevhodný, neboť jej ohrožuje poškozením celistvosti kůže. K jakým komplikacím by mohlo tedy dojít? To viz níže.
Jakmile byste z nevědomosti navštívili klasickou pedikúru a neoznámili byste pracovníkovi salónu, že máte diabetes, můžete si zavinit mnoho nepříjemných komplikací, které souvisí nejvíce s tvorbou odřenin, škrábanců a řezných ranek. Ty se pak mohou vlivem zhoršeného hojení rozvinout v diabetický vřed či gangrénu, jež mívá fatální následky v podobě amputace. Velmi ohrožující je i infekce, ke které jsou lidé s cukrovkou náchylnější. A s čím vším to souvisí?
Dále vás může ohrozit i nedostatečně sterilní prostředí salónu, nebo třeba nešikovně zastřihnutý nehet, který začne zarůstat.
Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina ...
Přístrojová pedikúra je skvělou a šetrnou volbou nejen pro diabetiky, ale také například pro lidi s žilními nemocemi nohou, pro těhotné, pro onkologické pacienty či pro ty, kteří se léčí s lupénkou. A jak vlastně takové ošetření probíhá? Pracovník salónu má k dispozici speciální přístroj, který pracuje na suché bázi. Nohy tedy během pedikúry nenamáčíte. Pedikérka chodidla ošetří pomocí frézek a točících se brusných kotoučků. Nic vás nebolí, nejste ohroženi infekcí a ve výsledku se cítíte jako znovuzrození. Co víc si přát! Pokud se léčíte s cukrovkou, je vhodné absolvovat tento druh pedikúry alespoň jednou za měsíc.
TIP: Zažádejte si jakožto diabetik u své zdravotní pojišťovny o příspěvek na přístrojovou pedikúru! Ušetřit můžete skutečně dost peněz!
Péči o nohy můžete v případě soběstačnosti samozřejmě provádět i v domácích podmínkách, ovšem na místě je velká opatrnost a důslednost. Zajistěte si tedy optimální hygienické podmínky, nohy šetrně umyjte a pečlivě osušte ručníkem. Poté dejte pozor, abyste nezpůsobili na končetinách poranění nůžkami při stříhání nehtů (kdyby se tak přeci jen stalo, mějte po ruce dezinfekci na kůži a sterilní krytí). K odstranění ztvrdlé kůže používejte výhradně jemnou pemzu a nohy nakonec hydratujte vhodným krémem.
UPOZORNĚNÍ: Jakmile zaznamenáte na chodidlech jakékoliv známky infekce (zarudnutí, otok, bolestivost), plíseň nebo jiné obtíže, neváhejte s návštěvou lékaře!
Zdroj: Scripps, Medicinenet, Diavize, Podiatrie
12749