Chia pudink s ovocným krémem: Zdravé mlsání pro diabetiky

Chia pudink s ovocným krémem: Zdravé mlsání pro diabetiky

Už staří Aztékové a Mayové věděli, že chia semínka mají téměř zázračnou moc. Tyto dvě kultury považovaly droboučká semínka za magický zdroj síly a energie. Chia semínka jsou skutečně nesmírně zdravá a dají se použít jak do slaných, tak do sladkých pokrmů. Jejich konzumací můžete doplnit bílkoviny, vitamíny, minerály i zdravé tuky. Díky svým výživovým parametrům se chia semínka řadí mezi superpotraviny, které by na jídelníčku diabetiků v žádném případě neměly chybět. Vyzkoušejte je i vy! Co byste řekli třeba na recept na lahodný chia pudink s ovocným krémem?

Chia semínka vám dodají energii, vylepší váš jídelníček o nezbytné živiny a také pomohou při hubnutí díky vláknině, která v kombinaci s tekutinou nabobtná a zpomalí trávení. Jsou perfektní potravinou hlavně pro jedince s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a srdečními potížemi. Omega-3 mastné kyseliny pro změnu pomáhají snižovat záněty, riziko rakoviny, artritidy a přispívají i ke zlepšení nálady.

Pomáhají s hubnutím, kontrolou glykémie i vysokým tlakem

Vědci z Torontské univerzity zjistili, že malá denní dávka chia semínek může obézním diabetikům pomoci zhubnout a zároveň udržet dobrou kontrolu hladiny cukru v krvi. Výzkumníci použili bíle zbarvenou odrůdu Salba-chia, která byla vyšlechtěna selektivním šlechtěním (bez genetické modifikace), aby se minimalizovala nutriční variabilita.

Výzkumní pracovníci také zjistili, že konzumace chia semínek vedla ke 40% snížení nízkostupňového tělesného zánětu spojeného s kardiovaskulárním rizikem a k příznivému zvýšení hladiny hormonů souvisejících s pocitem sytosti.

V roce 2021 byla zveřejněna studie, jíž se účastnily osoby s diabetem II. typu a hypertenzí. U účastníků studie, kteří zachovávali obvyklý způsob stravování, fyzickou aktivitu a užívání léků, se po 12 týdnech konzumace 40 g chia semínek denně významně snížil krevní tlak (ve srovnání s kontrolní skupinou).

Chia semínka jsou navíc plná antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová, kyselina kávová, myricetin, kvercetin a kaempferol. Ty chrání naše tělo proti volným radikálům, které by mohly náš organismus poškodit.

Diabetikům zima nesvědčí. Před infarktem a mrtvicí vás může ochránit teplo

Při nízkých teplotách se zpomaluje průtok krve tělem, což může zvýšit riziko infarktu a mrtvice. U jedinců s cukrovkou je ale možnost těchto ...

Recept: Chia pudink s ovocným krémem

Zkuste si připravit lahodný dezert, který vás osvěží a současně zasytí. A navíc si na něm budete moci pochutnat bez výčitek svědomí. Na jeho přípravu budete potřebovat:

  • 60 g chia semínek
  • 150 ml vody
  • 50 ml kokosového mléka
  • 20 g sladidla
  • 250 g jahod (čerstvých nebo mražených)
  • 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
  • 1 polévkovou lžíci strouhané pomerančové kůry
  • 1 kiwi
  • maliny, ostružiny, případně jiné ovoce na ozdobení (čerstvé nebo mražené)

Výživové hodnoty v 1 porci: 129 kcal. Tuky 9,8 g. Sacharidy 6,8 g. Bílkoviny 2,8 g.

Postup přípravy

Chia semínka nasypte do misek. Kokosové mléko smíchejte s vodou a sladidlem a směsí zalijte chia semínka v miskách. Vzniklou hmotu v miskách promíchejte, případně ještě můžete doplnit vodu. Kiwi nakrájejte na plátky a olemujte jimi okraje misek.
Příprava krému: Jahody umixujte s kokosovým olejem a pomerančovou kůrou. Hotový krém nalijte na připravený dezert. Ozdobte ovocem a jedlými květy. Dobrou chuť!

Pozor na dávkování

Diabetikům se doporučuje užívat dvě polévkové lžíce nebo 20 g semínek chia denně. Konzumace většího než doporučeného množství chia semínek může mít u diabetiků za následek nežádoucí účinky, jako je hypoglykémie.

Zdroje: se souhlasem Mgr. Zuzany Švédové, DiS., dále temertymedicine.utoronto.ca, diastyl.cz, nmcd-journal.com, healthshots.com

8918

Diskuze k článku