
Chcete vyzkoušet nový druh pohybu? Zjistěte, jak na to.

Výzva STOBu pro tento týden zní: "Zkouším nový pohyb." Tak si dejte chvilku na zamyšlenou a uvědomte si, jaké všechny druhy pohybu provozujete. Kolik jich je? A vzpomenete si, jak jste se hýbali jako děti? Případně co vás vždycky lákalo, ale nikdy jste se k tomu neodhodlali?
Tento týden bychom vás chtěli podpořit, abyste vyzkoušeli nějaký nový druh pohybu. Při vedení kurzů zdravého hubnutí mě těší, když lidi začínají měnit svoje stravovací návyky. A ještě víc, když k tomu přidají i pohyb. Je opravdu hezké být u té změny, když začínají objevovat nové zdravé věci, které jim dělají dobře.
Je to jako zamilování
Jenže znáte to: z „fáze zamilování“, která obvykle provází nové úspěšné změny, se najednou stane zvyk a rutina. Samozřejmě není nic špatného na zvyku zdravě se stravovat a ještě se při tom hýbat. Ale občas neuškodí překročit svou komfortní zónu a zažít něco nového. Třeba to bude něco, co už nebudu chtít zopakovat, ale třeba to bude další „zamilování“. A to už stojí za zkoušku, co říkáte?
Vykročte ze své komfortní zóny
Když něco děláme opakovaně a nestojí nás to úsilí, nacházíme se ve své komfortní zóně. Což o to, jak jsem psala, není na tom nic špatného. Občas to už ale může zavánět „teplíčkem a smrádečkem“ a bývá osvěžující trochu vyvětrat. Pokud však vyvětráme moc a výzvu přeženeme, můžeme se z komfortní zóny dostat rovnou do zóny paniky. To by vypadalo asi tak, kdyby si obézní člověk, který se nikdy nehýbal, rozhodl, že začne sportovat a několikrát týdně si naplánoval crossfit, posilovnu a spinning. Sami si dovedete představit, jak by to asi skončilo: po čase (předpokládám krátkém) by to dotyčný vzdal a ještě se utvrdil v tom, že pohyb opravdu není pro něj.
Mezi komfortní zónou a zónou paniky se však nachází ještě jedna zóna: zóna učení, růstu, výzvy (překlady se různí). Jde o to, že člověk udělá rozumný krok ze své komfortní zóny, který ho může posunout dál (a může si tak svoji komfortní zónu rozšířit).
A přesně o to nám tenhle týden jde: rozšířit trochu vaši komfortní zónu pohybu, abyste tak mohli zažít něco nového a zvětšit paletu vašich sportovních možností. Jdete do toho s námi?
Jak si vybrat nový pohyb?
Uvědomte si tedy, jaké druhy pohybu vás lákají nebo jste na ně už dlouho zanevřeli. Když vzpomínám na lidi z kurzu, jejich vykročení z komfortní zóny vypadala různorodě. Pro někoho byl krok vpřed – doslova – vůbec se začít hýbat. Třeba prostou chůzí. Vystoupit o zastávku dřív, o víkendu jít na procházku nebo občas zapomenout, že existuje výtah. Někdo k chůzi přidal hole a někdo zkusil běhat. Pro jiného je výzva vyzkoušet nový druh cvičení (znáte taneční cvičení NIA, Bollywood či TRX?) Pro někoho zase může být výzva zpomalit a místo běhání a kola vyzkoušet třeba jógu nebo pilates. V dnešní době je možností opravdu nepřeberně (vzpomínám si, jak jsme před lety vyzkoušeli dvojkolo, byl to opravdu nezapomenutelný zážitek).
Pro mě osobně je výzva tanec. Tančím ráda, ale kromě občasného křepčení pod pódiem se mu vlastně moc nevěnuji (a když píšu tyhle řádky, jsem plná odhodlání hned to změnit ;). Také mě láká paddle board a disc golf (ten už máme předem domluvený s lidmi z kurzu).
Přeju vám nové „sportovní zamilování“ 🙂
Petra Mocová, STOB
Než začnete s novým pohybem
Před započetím jakékoli pohybové aktivity je vhodné znát svou aktuální fyzickou kondici a zdravotní stav, a pokud vás trápí nějaké zdravotní problémy, zkonzultujte vhodnost vybrané pohybové aktivity se svým lékařem.
Nastolení pohybové aktivity může významně změnit léčbu, zvláště například u diabetiků. V jiném případě může být pohybová aktivita riziková, pro osoby s bolestmi kloubů, zad, u osob s vysokým tlakem či onemocněním srdce apod. Pokud se tedy chcete věnovat pohybové aktivitě či zařadit nový druh pohybu a máte zdravotní problémy, pak je na místě oslovit lékaře, trenéra či jiného odborníka, který vám poradí, zda je pro vás tento druh pohybu vhodný a jak správně začít či jak pohyb dělat technicky správně, aby byl pro vás přínosem.
Rady a tipy, jak začít s novým druhem pohybu:
Než začnete s novým druhem pohybu, vybavte se dostatkem „teorie“ o daném druhu pohybové aktivity. V čem je specifický? Pro koho je vhodný? Co vám může přinést?
- Pohodlí pro radost z pohybu. Ujistěte se, že máte vhodnou obuv a vhodné oblečení, které vás nebude v pohybu omezovat. Obecně platí, že je vhodné mít místa, která při pohybu používáme v teple, čímž snáze předejdete zranění.
- Najděte si vhodnou motivaci, nastavte si reálný cíl. Nový druh pohybu obvykle zprvu, než si na něj zvyknete, přináší větší diskomfort – přijměte to jako výzvu. O to větší radost později budete mít z jeho zvládnutí. Nenechte se odradit prvotními pocity nadměrné dřiny, potu či nezdarů. Uvidíte, že s každým dalším tréninkem to půjde lépe.
- Během každé pohybové aktivity se ujistěte o správném technickém provedení, nezapomeňte se před každým cvičením zahřát a na konci cvičení tělo nechat zklidnit a protáhnout.
- Nepodceňujte protažení/strečink před a po tréninku. V každé protahované partii bychom měli zhluboka dýchat a setrvat alespoň 20 vteřin.
Nezapomínejte na odpočinek. Dopřávejte si saunu, masáže, vířivky, dostatek spánku.
- V neposlední řadě je důležité pamatovat na správný pitný režim při cvičení a stravu před a po tréninku, samozřejmě i po zbytek dne.
- Je velmi vhodné cvičení a stravu plánovat, myslet na daný trénink a při cvičení se maximálně koncentrovat jen na cvičení, správnou techniku a dýchání. I psychická koncentrace výrazně umocňuje výsledky.
- Můžete si začít vést cvičební deník a pozorovat své výsledky. Díky tomu můžete průběžně sledovat, co má na vaše výsledky nejlepší vliv.
- Předcházejte stagnaci, pamatujte, že je vhodné po maximálně 12 týdnech pohybovou aktivitu obměnit, změnit zátěž postupně se vzrůstající kondicí, tělo stále vystavovat novým podnětům, intenzitě, zkrátka neustále jej překvapovat!
Doufáme, že jste si v článku našli alespoň pár užitečných a zajímavých tipů do svého aktivního života. Více o tom, jak a jaké druhy pohybové aktivity zařadit, najdete v článku Tipy pro vás.
Mgr. Nikola Hanyšová, STOB
Zapojte se do Výzvy 52
Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.
310
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný