Cestovatelská reportáž: Čína – říše středu

Pro mnoho z nás je označní MADE IN CHINA nsynonymem pro nekvalitní levné výrobky. Ale doba, kdy životnost elektroniky z číny byla kratší než uvnitř použitých baterií je dávno pryč. V uplynulých dekádách se po překotném vývoji stala z Číny sebevědomá moderní průmyslová veolmoc.

Cestovatelská reportáž: Čína – říše středu

Bez ohledu na výrazný mezinárodní obchod je Čína stále takovým samostatným světem uzavřeným do sebe. Bez alespoň částečné znalosti čínštiny nebo místního průvodce budete mít při nezávislém cestování mís-ty až nepřekonatelné překážky.

Jiný kraj, jiný mrav

Vzpomínám na snahu objednat si jídlo v restauraci, když jsem do Číny zavítal trochu neplánovaně na pár dní poprvé, při překročení hranice s Makaem. V komunikaci s místním personálem nepomáhaly ani ruce a nohy. Po nekonečně dlouhé době, kdy hrozilo reálné nebezpečí, že zůstaneme o hladu, nás zoufalá servírka vzala do kuchyně, abychom si ukázali, co přesně na talíři chceme. Rázem jsme se ocitli v prostředí, které spíše připomínalo zverimex. Kolem bylo množství klecí a akvárií s nejrůznějšími zvířaty v nich. Zkrátka, kulturní šok na druhou.

Vítejte v budoucnosti

Následující cesty jsem již podnikl s manželkou, která ovládá čínštinu. Mohli jsme tak realizovat velký okruh Čínou na vlastní pěst a poznat zemi i kulturu z jiného úhlu, který zůstává většině turistů skryt. Po příletu do Šanghaje se ocitáte v moderním světě, který by mohl sloužit i jako kulisa pro nejeden sci-fi snímek. Není divu, většina moderních budov byla postavena teprve v uplynulém desetiletí. Šanghaj je plná moderních mrakodrapů a překotného stavebního ruchu. Přesun z letiště do centra rychlovlakem, dosahujícím rychlosti až 430 km/h, nenechá nikoho na pochybách, že zde není ministrem dopravy Dan Ťok.

Šmejdi na čínský způsob

V okolí Pekingu je samozřejmě povinnost projít veškeré známé turistické atrakce – Náměstí nebeského klidu, Zakázané město, olympijský stadion Hnízdo (nikoli Čapí) a chybět nesmí ani zájezd na světoznámou Velkou čínskou zeď. A jelikož jsme využili služeb místní cestovní kanceláře pro Číňany, nejvíce mi v paměti utkvěla návštěva prodejní továrny na šperky před návratem do hlavního města. Čeští prodejci z předváděcích akcí, pro které se vžilo označení šmejdi, při porovnání se svými čínskými kolegy, mohou blednout závistí a mohli by být považováni za vrchol čestnosti.

Vstupujeme do luxusně zařízených prostor, kde se ve vitrínách skví množství bižuterie, která se na trzích, prodává za zlomek ceny, než za uvedené tisíce. Návštěvníků se záhy ujímá manažer a rozjíždí svou show, kterou by mu mohl závidět nejeden hollywoodský herec. Suverénně si zachovává pozornost i při demonstraci takových samozřejmostí jakou je nehořlavost kamene.

Zlatý hřeb nastává, když dojde na ceny.

Posluchače ohromí sdělením, aby si nevšímali předražených cenovek. Ty, že jsou pro Japonce. Za to si vyslouží bouřlivý potlesk, vzhledem k nevraživosti, která mezi zeměmi panuje. Dech beroucí prezentaci zakončuje neuvěřitelnou slevou kdy se původní cenovky smrsknou na desetinu. Ke strhnutí nákupního šílenství již stačí jen ujištění, že je dnes šťastný den všech přítomných, kdy ředitel souhlasil navíc s padesátiprocentní slevou výhradně pro ně. Při nástupu zpět do autobusu byli prakticky všichni hrdými majiteli bezcenných cetek, které nakoupili minimálně 10x dráž. Někteří dokonce využili této jedinečné nabídky pro koupi všem příbuzným. Chudák čínská střední třída.

Čínský ráj to napohled

Po měsíčním cestování Čínou přijde vhod trochu relaxace u moře. V Číně tuto možnost nabízí vyhlášený tropický ostrov Hainan, který se nachází u hranic s Vietnamem. Zde překvapí zejména množství nápisů v ruštině a snaha místních prodejců o komunikaci s “bílou tváří” rusky. Zřejmě již v dobách dávno minulých se tato destinace stala oblíbeným místem sovětských soudruhů a tato družba přetrvala až do dnešních dnů.

Mgr. Martin Ladyr

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x