-- reklama --

Cestování s diabetem

Cestování s diabetem

Popularita cestování poslední dobou roste a nevyhýbá se ani pacientům s diabetem. Nabízíme vám několik obecně platných doporučení, díky kterým bude diabetes na cestách poslušným společníkem a nikoli noční můrou. MUDr. Ludmila...

Popularita cestování poslední dobou roste a nevyhýbá se ani pacientům s diabetem. Nabízíme vám několik obecně platných doporučení, díky kterým bude diabetes na cestách poslušným společníkem a nikoli noční můrou.

MUDr. Ludmila Brunerová

Diabetici mohou cestovat podle libosti. Je však třeba, aby byli poučeni o možných problémech, které je mohou potkat, a o způsobech, jak je zvládnout a předejít tak různým komplikacím.

Dodržujte režim

Cestování přináší spoustu nestandardních situací spojených s nižší fyzickou aktivitou (např. čekání na letišti), ale i s vyšší zátěží (sport, turistické prohlídky). Běžné jsou také nepravidelnosti ve stravovacím režimu. Snažte se co nejvíce dodržovat váš zaběhnutý režim. Zabráníte tak komplikacím v podobě hypoglykémie či hyperglykémie.

Nezapomeňte dokumentaci

Za všech okolností mějte při sobě potvrzení od lékaře s informacemi o typu diabetu, způsobu léčby (inzulin, antidiabetika) a nutných pomůckách (glukometry, kontinuální monitorace glykémie). Letíte-li letadlem je to dokonce povinné v případě, že jste léčeni inzulinem, nebo máte-li při sobě glukometr. Při cestě do zahraničí je nutné mít potvrzení v angličtině, případně v jazyce cílové země.

Informujte ostatní

Spolucestující, případně i personál, by měli vědět o tom, že máte diabetes. Poučte je, co dělat v případě hypoglykémie. V některých případech, například cestuje-li pacient sám, může toto opatření zachránit život.

Zařiďte si cestovní pojištění

Na cestě mohou nastat různé zdravotní komplikace, které bude nutné řešit ve zdravotnickém zařízení. Chybějící pojištění může v tu chvíli vyjít pěkně draho.

Pečujte o nohy

Každý diabetik a zvláště ten, který má rizikové faktory pro vznik syndromu diabetické nohy, jako například postižení nervů (neuropatii) či cév (angiopatii), by měl věnovat péči o nohy mimořádnou pozornost. Vyberte si s sebou na cestu odpovídající obuv. Páskové boty nebo chůze naboso jsou nevhodné.

Přemýšlejte o jídle

Cestování přináší pestré gastronomické zážitky. U mnohých jídel je však třeba ověřit, jak ovlivní glykémii. Pokud si výsledkem nejste jistí, změřte se před i po jídle.

Měřte glykémii

Diabetici léčení inzulinem by si měli při cestování měřit glykémii spíše častěji, než za běžného režimu, a také diabetici 2. typu, jsou-li vybaveni glukometrem, by ho měli na cestách používat. Hodí se například ke zmíněnému ověření vlivu různých jídel na glykémii.

Léky berte dvakrát

Při balení si přichystejte raději dvojnásobné množství léků a inzulinu, než budete během cesty potřebovat. Vyhnete se tak nepříjemnostem při nečekaných událostech. Léky rozdělte do dvou zavazadel, v případě ztráty jednoho z nich nezůstanete bez léků. Při cestování letadlem však platí zásada, že veškerý inzulin musí být uložen v příručním zavazadle, nikoli tedy zavazadle odbaveném. Toto zavazadlo je totiž během letu vystaveno extrémně nízkým teplotám, které zaručeně inzulin znehodnotí. Cestujete-li do exotičtějších zemí, zjistěte si před cestou, kde je na místě možné sehnat léky či inzulin.

Pozor na teploty

Chystáte-li se do oblastí s horkým či velmi chladným podnebím věnujte zvláštní pozornost skladování inzulinu. Je-li vystaven teplotám vyšším než 25 °C, případně nižším než 2 °C, hrozí snížení či úplné zrušení jeho účinku. V horkém podnebí musí být inzulin umístěn v chladničce, při převozu pak v izolované přepravní nádobě. V chladném podnebí je dobré nosit inzulin blízko těla (jako prevence zmrznutí) či v izolované nádobě. Počítejte s tím, že při horkém počasí je vstřebávání inzulinu rychlejší (cévy v kůži jsou rozšířené a průtok kůží zvýšený) a riziko hypoglykémie tak může být vyšší. V chladu se naopak vstřebává inzulin pomaleji, nicméně tělo zase vydává větší množství energie na výrobu tepla (termogeneze), proto je vhodné častěji glykémii měřit.

Připravte se zvládnout hypoglykémii

Cestování přináší změny pohybové aktivity i stravovacího režimu. Riziko hypoglykémie může být proto vyšší. Za všech okolností, i když jedete jen krátkou vzdálenost, je třeba mít u sebe první pomoc ve formě rychlých cukrů ke zvládnutí hypoglykémie.

Myslete na časový posun

Při cestování do vzdálenějších míst se nevyhnete časovému posunu. Je-li časový posun do dvou hodin, obvykle není nutné upravovat léčbu. Obecně platí, že při cestování na východ bude cestovní den kratší a je třeba snížit dávku bazálního inzulinu, naopak při cestování na západ bude cestovní den delší a bude nutné přidat několik jednotek krátce působícího inzulinu s jídlem. Časování perorálních antidiabetik je možno posunout o 1-1,5 hodiny při časovém posunu do 3 hodin. Je-li posun delší, poraďte se se svým diabetologem.

5242

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku