VITADIO: aplikace pro zdravý životní styl diabetiků 2. typu
Cestování s diabetem: nedejte šanci komplikacím!
Diabetici mohou cestovat podle libosti. Je však třeba, aby byli poučeni o možných problémech, které je mohou potkat, a o způsobech, jak je zvládnout a předejít tak různým komplikacím. Nabízíme vám několik tipů, díky kterým bude diabetes na cestách poslušným společníkem a nikoli noční můrou.
1. Dodržujte režim
Cestování přináší spoustu nestandardních situací spojených s nižší fyzickou aktivitou (např. čekání na letišti), ale i s vyšší zátěží (sport, turistické prohlídky). Běžné jsou také nepravidelnosti ve stravovacím režimu. Snažte se co nejvíce dodržovat váš zaběhnutý režim. Zabráníte tak komplikacím v podobě hypoglykemie či hyperglykemie.
2. Nezapomeňte dokumentaci
Za všech okolností mějte při sobě potvrzení od lékaře s informacemi o typu diabetu, způsobu léčby (inzulin, antidiabetika) a nutných pomůckách (glukometry, kontinuální monitorace glykemie). Letíte-li letadlem, je to dokonce povinné v případě, že jste léčeni inzulinem, nebo máte-li při sobě glukometr. Při cestě do zahraničí je nutné mít potvrzení v angličtině, případně v jazyce cílové země.
3. Informujte ostatní
Spolucestující, případně i personál by měli vědět o tom, že máte diabetes. Poučte je, co dělat v případě hypoglykemie. V některých případech, například cestuje-li pacient sám, může toto opatření zachránit život.
4. Zařiďte si cestovní pojištění
Na cestě mohou nastat různé zdravotní komplikace, které bude nutné řešit ve zdravotnickém zařízení. Chybějící pojištění může v tu chvíli vyjít pěkně draho.
5. Pečujte o nohy
Každý diabetik a zvláště ten, který má rizikové faktory pro vznik syndromu diabetické nohy, jako například postižení nervů (neuropatii) či cév (angiopatii), by měl věnovat péči o nohy mimořádnou pozornost. Vyberte si s sebou na cestu odpovídající obuv. Páskové boty nebo chůze naboso jsou nevhodné.
6. Přemýšlejte o jídle
Cestování přináší pestré gastronomické zážitky. U mnohých jídel je však třeba ověřit, jak ovlivní glykemii. Pokud si výsledkem nejste jistí, změřte se před i po jídle.
7. Měřte glykemii
Diabetici léčení inzulinem by si měli při cestování měřit glykemii spíše častěji než za běžného režimu, a také diabetici 2. typu, jsou-li vybaveni glukometrem, by ho měli na cestách používat. Hodí se například ke zmíněnému ověření vlivu různých jídel na glykemii.
8. Léky berte dvakrát
Při balení si přichystejte raději dvojnásobné množství léků a inzulinu, než budete během cesty potřebovat. Vyhnete se tak nepříjemnostem při nečekaných událostech. Léky rozdělte do dvou zavazadel, v případě ztráty jednoho z nich nezůstanete bez léků. Při cestování letadlem však platí zásada, že veškerý inzulin musí být uložen v příručním zavazadle, nikoli tedy zavazadle odbaveném. Toto zavazadlo je totiž během letu vystaveno extrémně nízkým teplotám, které zaru- čeně inzulin znehodnotí. Cestujete-li do exotičtějších zemí, zjistěte si před cestou, kde je na místě možné sehnat léky či inzulin.
9. Pozor na teploty
Chystáte-li se do oblastí s horkým či velmi chladným podnebím, věnujte zvláštní pozornost skladování inzulinu. Je-li vystaven teplotám vyšším než 25 °C, případně nižším než 2 °C hrozí snížení či úplné zrušení jeho účinku. V horkém podnebí musí být inzulin umístěn v chladničce, při převozu pak v izolované přepravní nádobě. V chladném podnebí je dobré nosit inzulin blízko těla (jako prevence zmrznutí) či v izolované nádobě. Počítejte s tím, že při horkém počasí je vstřebávání inzulinu rychlejší (cévy v kůži jsou rozšířené a průtok kůží zvýšený) a riziko hypoglykemie tak může být vyšší. V chladu se naopak vstřebává inzulin pomaleji, nicméně tělo zase vydává větší množství energie na výrobu tepla (termogeneze), proto je vhodné častěji glykemii měřit.
10. Připravte se zvládnout hypoglykemii
Cestování přináší změny pohybové aktivity i stravovacího režimu. Riziko hypoglykemie může být proto vyšší. Za všech okolností, i když jedete jen krátkou vzdálenost, je třeba mít u sebe první pomoc ve formě rychlých cukrů ke zvládnutí hypoglykemie.
11. Myslete na časový posun
Při cestování do vzdálenějších míst se nevyhnete časovému posunu. Je-li časový posun do dvou hodin, obvykle není nutné upravovat léčbu. Obecně platí, že při cestování na východ bude cestovní den kratší a je třeba snížit dávku bazálního inzulinu, naopak při cestování na západ bude cestovní den delší a bude nutné přidat několik jednotek krátce působícího inzulinu s jídlem. Časování perorálních antidiabetik je možno posunout o 1–1,5 hodiny při časovém posunu do 3 hodin. Je-li posun delší, poraďte se se svým diabetologem.
Na internetové stránce www.jdmdonline.com najdete detailní rozpis, jak upravit dávkování inzulinu při časovém posunu pro různé inzulinové režimy. Článek je v angličtině.
Jak postupovat při akutním onemocnění na cestách?
Ani při cestování se občas bohužel nevyhneme akutnímu onemocnění. Cesty do některých destinací jsou dokonce s vyšším rizikem akutních onemocnění spojené. Nejčastěji jde o cestovatelské průjmy. Obecně platí, že při akutním onemocnění jsou nároky na potřebu inzulinu vyšší než za běžných okolností, a to i v případě, že nejsme schopni jíst. Za všech okolností nevynechávejte inzulin ani antidiabetika (s výjimkou metforminu) a častěji měřte glykemii. Pokud jsou hodnoty vyšší než 20 mmol/l, při přítomnosti kombinace hyperglykemie a ketolátek v moči nebo pokud nejste schopni přijímat tekutiny, kontaktujte vždy lékaře.
MUDr. Ludmila Brunerová
597
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný