Čeští vědci objevili možný lék na diabetes 2. typu zvaný MitoTam. Poradí si i s rakovinou

Čeští vědci objevili možný lék na diabetes 2. typu zvaný MitoTam. Poradí si i s rakovinou
Mitochondrie jsou malé energetické továrny, které se nachází v téměř všech tělních buňkách Zdroj: Shutterstock

Začátkem dubna 2022 byl v prestižním časopise Nature Communications publikován článek vědců z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru Biocev. Uvádí, že léčivo MitoTam, doposud úspěšně užívané při léčbě nádorů, účinkuje i na diabetes 2. typu. Funguje na molekulární bázi, což z něj dělá přesný a účinný nástroj v boji s nežádoucími buňkami. Vědci si dávají za cíl brzy zpřístupnit léčbu i diabetikům 2. typu.

Současné způsoby léčby diabetu 2. typu nepřináší vždy kýžené výsledky. Užívané léky mají mnoho vedlejších účinků a aplikace inzulínu komplikuje každodenní život. Vědci a lékaři proto přichází s novým biotechnologickým řešením – vyvinuli látku, která molekulárním mechanismem vyhledává a likviduje buňky narušující glukózový metabolismus, a přispívá tak k vyrovnání hladiny krevní glukózy.

Tamoxifen cíleně zabíjí rakovinné buňky

Látka zvaná tamoxifen (MitoTam je variantou staršího léku zvaného Tamoxifen) funguje již delší dobu při léčbě různých druhů rakoviny. Má totiž schopnost najít a zneškodnit přestárlé a nefunkční (tzv. senescentní) buňky, které by mohly vést k rakovinnému bujení. Tamoxifen cílí na mitochondrie (což jsou buněčné zásobníky energie) rakovinných buněk, čímž dojde k jejich vyhladovění. Mitochondrie představují energetická centra buňky, nacházejí se v téměř všech buněčných typech s výjimkou červených krvinek a zrohovatělých buněk. V jedné buňce jich mohou být i tisíce v závislosti na energetické spotřebě dané buňky. Dvouletá studie provedená VFN (Všeobecná fakultní nemocnice) v Praze ukazuje až 30násobné zmenšení karcinomu zvláště u pacientů s nádory ledvin.

Na vývoji látky se podílí kromě výzkumného ústavu Biocev také Klinika diabetologie IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny v Praze) a Griffith University v australském Queenslandu.

Střevní mikrobiom: Vědci nabízejí kontroverzní metodu, jak se s jeho pomocí vyléčit z cukrovky

V lidském těle se nachází asi 50 až 70 bilionů (pozn. bilión je tisíc miliard) vlastních buněk. Váš organismus však nepatří jen vám, sdílíte ho ...

U rakoviny i cukrovky 2. typu se nachází stejné patologické buňky

Proces stárnutí je často přirozeně doplňován změnami v glukózovém metabolismu a s tím spojenými komplikacemi, jako jsou např. glukózová intolerance, inzulínová rezistence a dysfunkce beta-buněk produkujících inzulín. Senescentní (přestárlé a nefunkční) buňky se nevyskytují jen u rakoviny, ale i u jiných civilizačních nemocí včetně diabetu 2. typu. Právě to výzkumníky přimělo k myšlence využití tamoxifenu i v případě cukrovky.

„V těsné spolupráci s Klinikou diabetologie IKEM jsme zjistili, že právě působením na mitochondrie zabíjí MitoTam senescentní buňky, které mají charakteristiku stárnoucích, tedy méně funkčních buněk, a které se hojně vyskytují u některých chorob, mezi nimiž je také diabetes 2. typu. Poznatky o MitoTamu z jeho testování na pacientech s nádory mohou velmi přispět k jeho případnému využití v léčbě diabetu 2. typu,“ vysvětluje prof. Jiří Neužil, vedoucí Laboratoře molekulární terapie (Biotechnologický ústav AV ČR v centru Biocev).

Obézní myši získaly po léčbě zpět svoji figuru, a nejen to…

Výzkum přípravku MitoTam při léčbě cukrovky byl zatím proveden na myších modelech. Myši byly podrobeny tučné dietě po dobu 6 měsíců, která vedla k rozvoji obezity a diabetu 2. typu. Po léčbě MitoTamem se snížil výskyt senescentních buněk, výrazně klesla zásoba vnitro-orgánového tuku a hladina krevní glukózy.

„Po aplikaci MitoTamu klesla tělesná hmotnost myší. Došlo také ke snížení glukózy v krvi i produkce inzulinu, což naznačuje potlačení inzulinové rezistence. Mimořádný účinek vykázala látka také u jater, které kvůli ukládání tuku během diabetu ztrácejí funkci a dochází k jejich postupné cirhóze,“ dodává prof. Neužil.

Vyvíjená látka tamoxifen vykazuje celou škálu prospěšných účinků

Přípravek MitoTam obsahující látku tamoxifen má mnoho prokázaných zdravotních benefitů:

  • Zlepšuje glukózovou toleranci
  • Snižuje tělesnou hmotnost a redukuje množství vnitro-orgánového (viscerálního) tuku
  • Přirozeně omezuje chuť k jídlu
  • Potlačuje tvorbu nových tukových buněk a tím předchází tzv. syndromu tučných jater
  • Odstraňuje přestárlé a nefunkční buňky
  • Zneškodňuje zánětlivé sloučeniny, které vedou k rozvoji metabolických poruch

Tamoxifen je průlomovou látkou, která nabízí nový přístup k léčbě „neléčitelných“ nemocí. Klinické studie jeho vlivu na rakovinu i cukrovku poběží ještě několik let, pro mnoho pacientů však již teď představuje novou naději.

Zdroj: nature.com, biocev.eu, ibt.cas.cz

1171

Diskuze k článku