Čeští kardiologové jsou světovou špičkou v oboru

Čeští kardiologové opět dokázali, že ve svém oboru patří ke světové špičce. Odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny a Nemocnice Na Homolce to v těchto dnech potvrdili na pražském ablačním workshopu, kam se sjely stovky kardiologů z celého světa. Třídenní prestižní přehlídka nabídla nejen sérii zajímavých studií a přednášek, ale také nové technologie, nástroje a nové způsoby katetrizační léčby srdečních arytmií – poruch rytmu srdce.

Čeští kardiologové jsou světovou špičkou v oboru

Pražský workshop o katetrizačních ablacích (léčbě poruch srdečního rytmu) je ojedinělým setkáním odborníků z celého světa. Klinika kardiologie IKEM Pražský workshop pořádá již od roku 1998. Poslední dekádu jej organizuje ve spolupráci s Kardiologickým oddělením Nemocnice Na Homolce pod vedením prof. MUDr. Petra Neužila, CSc., FESC. Setkání každoročně nabízí sérii zajímavých studií a přednášek, ale také nové technologie, nástroje a nové způsoby katetrizační léčby srdečních arytmií.

Lékaři zkoušeli i hypnózu

„Do Prahy zamířilo přes 300 lékařů, kteří se zabývají katetrizačními ablacemi srdečních arytmií. Díky živým přenosům jednotlivých výkonů z katetrizačních sálů mají možnost vidět na vlastní oči různé strategie výkonu nebo některé nové technologie. Kromě toho si také vyslechnou řadu přednášek na toto téma. Mezi nejzajímavější sdělení letošního ročníku patřila přednáška dr. Scaglione z italského Asti, která byla věnována použití hypnózy při provádění katetrizačních ablací. Uvedení pacienta do hypnotického stavu výrazně sníží nutnost podávání léků k tlumení bolesti a pacient na výkon nemá negativní vzpomínky,” říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

Nové metody i operace “na dálku”

Z českých přednášejících ukázal doc. Petr Peichl výhody použití nové zobrazovací metody – intrakardiální echokardiografie, která umožňuje detailní zobrazení jednotlivých srdečních struktur. Tato zobrazovací metoda se v IKEM používá již od roku 2003 a v této oblasti patří toto pracoviště v Evropě mezi nejzkušenější.

Operační výkon “na dálku” předvedl Christian de Chillou z Nancy v Nemocnici na Homolce. „V současnosti existuje pouze jeden systém, který umožňuje ovládání katetru v srdci na dálku. Ten pracuje s ohebným katetrem, který se pohybuje v magnetickém poli. Tak může operatér řídit bezpečně pohyby katetru v srdci pacienta na dálku,“ podotýká vedoucí elektrofyziologických sálů doc. MUDr. Petr Peichl, Ph.D.

Klinika kardiologie IKEM patří mezi přední světová centra, která se věnují léčbě poruch srdečního rytmu a mají zkušenosti s řadou nových technologií. „Jsem velmi pyšný na práci kardiologů IKEM, protože vždy byli průkopníky oboru a snažili se přicházet s inovacemi a udávat trendy světové kardiologie. Pražský workshop má svoji nezastupitelnou roli na poli medicíny. Slouží jako neformální odborné fórum a místo pro nová setkání více či méně zkušených odborníků, kteří se této problematice věnují,“ říká zástupce ředitele IKEM doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x