Češi tloustnou vlivem sedavého zaměstnání. Jak se bránit?

Čechů, kteří mají nadváhu, každoročně pomalu přibývá. Dle Michaely Jirkové z Českého statistického úřadu trpí až 48 % mužů a 33 % žen mírnou nadváhou. 18,5 % všech obyvatel je pak přímo ohroženo obezitou.

Češi tloustnou vlivem sedavého zaměstnání. Jak se bránit?

Vinu na tom nese špatný životní styl, který je spojen s nevhodnými stravovacími návyky a s nedostatkem pohybu. Ten je často zapříčiněn i sedavým zaměstnáním, které má více než třetina Čechů ve věku od 25 do 64 let. Dle Anny Kiesling, fyzioterapeutky ze společnosti MultiSport lze však fyzické pasivitě v kancelářích předejít řadou jednoduchých opatření a cvičebních technik, které je možné provozovat i přímo na pracovišti.

Dlouhodobé sezení nás ničí

Přestože je lidské tělo koncipováno k aktivnímu životnímu stylu, čím dál tím větší část populace pracuje v kancelářích. Tím se značně omezují možnosti přirozeného pohybu, namísto čehož člověk stráví několik hodin za pracovním stolem téměř nehybně. Nejedná se však pouze o obezitu, která hrozí při dlouhodobém sezení. Dle vědců z Institutu aplikovaného výzkumu zdraví v Glasgow je ve hře řada dalších chronických chorob, které se pojí se sedavým způsobem zaměstnání – kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, osteoporóza, deprese a často také bolesti zad, ke kterým se mohou přidat i bolesti ramen, šíje či hlavy.

Jak nepohyb kompenzovat?

Zdravotní rizika vycházející z dlouhodobého sezení v práci lze však kompenzovat fyzickou aktivitou a rehabilitací, upozorňují odborníci. Petr Soukup, trenér a fyzioterapeut ze společnosti MultiSport, doporučuje následující kroky:

1. Seďte správně

Nesmírně důležitá je správná technika sezení – držet vzpřímená záda a vztyčenou hlavu. Nohy by se měly dotýkat země a kolena by měla svírat úhel 90 stupňů.

2. Protáhněte se

Lidé se sedavým zaměstnáním by měli také často vstávat ze židle a lehce se protáhnout. Dobré je i krátké cvičení na pracovišti, které pomůže uvolnit svaly.

3. Po práci si dopřejte pohyb

Dlouhé chvíle sezení je také třeba kompenzovat fyzickou aktivitou po práci. Vhodná je třeba rychlá chůze, běh, plavání či cyklistika.

4. Odpočívejte

Po sportu účinně zregeneruje unavené tělo teplo sauny.

Znáte SM systém?

Velice účinnou metodou kompenzace celodenního sezení v kanceláři je také metoda spirální stabilizace neboli SM systém. Jsou to právě záda, která sezením trpí nejvíce a SM systém napravuje svalové dysbalance vzniklé nerovnoměrným zatěžováním a nesprávným přetěžováním těla, slouží také jako prevence vadného držení a s ním spojených problémů. Dříve než začnete cvičit sami doma, je vhodné navštívit některé lekce s odborníkem, zpravidla se doporučuje alespoň sestava jedenácti základních cviků. Se cvičením se lze nejčastěji setkat v ordinacích fyzioterapeutů nebo pohybových specialistů a na skupinových či individuálních lekcích, které probíhají pod vedením odborníků.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na