Češi jsou leniví a tloustnou: Za posledních pět let průměrně přibrali dva až tři kilogramy

Češi jsou leniví a tloustnou: Za posledních pět let průměrně přibrali dva až tři kilogramy
Dáte přednost filmu pod peřinou, nebo procházce na čerstvém vzduchu? Zdroj: Freepik

Nadváha, a především pak obezita, je výraznou příčinou a také rizikem řady onemocnění. Důležitým předpokladem, jak nadváze předcházet nebo přebytečná kila shodit, je zdravý jídelníček a dostatek pohybu. Právě pohybu se ale podle statistik ČSÚ věnuje pravidelně jednou až třikrát týdně pouze necelá čtvrtina dospělé populace. Zcela bez pohybu nebo s minimální aktivitou je pak více než třetina Čechů.

Obezita je závažný zdravotní problém, který postihuje stále více lidí po celém světě. Jedná se o stav, kdy tělo má nadměrné množství tuku, což může mít řadu negativních dopadů na zdraví. Rizika spojená s obezitou jsou rozmanitá a zahrnují fyzické, psychické a sociální aspekty.

Česká populace celkově přibývá na váze, potvrzují to i další statistiky a průzkumy. Například podle dat Českého statistického úřadu dosáhla v roce 2017 hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky 25,2, v loňském roce to bylo již 26,2, což značí mírnou nadváhu. Průměrně za posledních pět let Češi přibrali dvě až tři kila.

Průměrná hodnota BMI obyvatel ČR se pohybuje těsně za horní hranicí normální zdravé váhy. Za rok 2022 dosáhla hodnoty 26,2, což značí mírnou nadváhu. Více než třetina žen bojuje s mírnou nadváhou a u mužů je to téměř polovina. Každý pátý muž trpí obezitou, u žen je to o něco méně,“ uvedla Simona Měřinská z ČSÚ. Podotkla, že BMI se s věkem podle zjištění zvyšoval.

Nápoje slazené cukrem představují pro diabetiky 2. typu vyšší riziko předčasného úmrtí, tvrdí studie

Nápoje slazené cukrem dnes najdeme všude kolem nás – staly se běžnou součástí životů lidí všech věkových skupin. Přidané cukry však mohou kromě ...

Srdeční onemocnění

Obezita je silně spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, hypertenze (vysoký krevní tlak) a cévní onemocnění. Přebytečný tuk může vést k ukládání cholesterolu v cévách a zvýšit pravděpodobnost vzniku aterosklerózy, což je stav, kdy se cévy stávají zúženými a ztuhlými.

Diabetes

Rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu je právě obezita. Tuková tkáň může narušit citlivost buněk na inzulin, což vede k zvýšené hladině cukru v krvi. Nedostatečně kontrolovaný diabetes může mít vážné následky, včetně problémů s očima, ledvinami, srdcem a krví.

Rakovina

Obezita může zvýšit riziko vzniku několika typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, děložního čípku, vaječníků a jater.

Tom Hanks: I přes diabetes patří mezi hereckou elitu. Jedinou rolí si vydělal 40 miliónů dolarů

Je to už deset let, co Tom Hanks (67) přiznal, že má cukrovku druhého typu. Během svého vystoupení v pořadu Noční show Davida Lettermana v roce ...

Nemoci dýchacího ústrojí

Lidé s nadváhou nebo obezitou jsou náchylnější k nemocem dýchacího ústrojí, jako je spánková apnoe, která může způsobovat přerušované dýchání během spánku. Obezita také zvyšuje riziko astmatu a dalších onemocnění dýchacího ústrojí.

Nemoci svalů a kostí

Nadměrná hmotnost zvyšuje namáhání kloubů a může vést k problémům s klouby a bolestem zad. Obezita může také negativně ovlivnit zdraví kostí, zvýšit riziko osteoporózy a zlomenin.

Psychické problémy

Obezita může mít vliv na psychické zdraví. Lidé s obezitou jsou náchylnější k depresi, úzkosti a mohou mít nízké sebevědomí. Stigma a diskriminace, která je spojena s obezitou, může duševní pohodu ovlivnit také.

Infertility a problémy s reprodukcí

Obezita může ovlivnit reprodukční zdraví. U žen může způsobit nepravidelnou menstruaci, potíže s otěhotněním a komplikace během těhotenství. U mužů může ovlivnit kvalitu spermií a plodnost.

Sociální izolace

Lidé s obezitou se mohou cítit izolovaní a vyloučení ze společnosti kvůli stigmatizaci a diskriminaci, což může vést k problémům s duševním zdravím a kvalitou života.

Je důležité uvědomit si, že obezita je chronický stav, který může mít závažné důsledky pro zdraví. Prevence obezity a snaha o udržení zdravé váhy jsou klíčové pro snižování rizik spojených s tímto onemocněním. To zahrnuje zdravou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu.

Zdroj: ČSÚ, nzip.cz, denik.cz, iDNES.cz

1091

Diskuze k článku