Čeho se mladí diabetici nejvíce obávají?

Pozdní komplikace diabetu, hypoglykemie nebo obavy ze založení vlastní rodiny patří mezi časté obavy diabetiků. Studie univerzity v Chicagu zjišťovala, čeho se mladí diabetici 1. typu bojí nejvíce.

Čeho se mladí diabetici nejvíce obávají?

Výzkumu, který probíhal online, se zúčastnilo 180 osob s diabetem 1. typu ve věku 18 – 35 let. 60% z nich uvedlo, že se bojí komplikací spojených s diabetem, 70% mělo strach z toho, že jim cukrovka poškodí stav nohou a 42% se obávalo hypoglykemie během spánku. Mezi další obavy mladých diabetiků patřil například strach ze založení vlastní rodiny, obavy z komplikací v zaměstnání a strach o ostatní členy rodiny, kteří jsou vlivem nemoci vystavováni zvýšenému stresu a obavám.

Autoři studie mimo jiné zdůraznili, že tyto obavy a stres přinášejí zhoršení kvality života diabetiků a je proto žádoucí, aby si lidé zachovali pozitivní přístup k cukrovce a zbytečně nepodléhali strachu. Jedna z vedoucích výzkumu Dr. Laurie Quinnová dodala, že neexistuje důvod, proč by lidé s diabetem 1. typu nemohli žít plnohodnotným, aktivním životem – nemoc by neměla být lidem překážkou v plnění jejich ambicí a snů.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ivan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ivan
Host
Ivan

Samotná nemoc nie je prekážkou pre plnohodnotný aktívny život diabetika. Prekážkou sú polopravdy, povery a dezinformácie o diabete, ktoré šíria bohužiaľ aj masmédiá s celoštátnou, alebo dkonca medzinárodnou pôsobnosťou, ktorých sa laici teda ľudia, ktorí samotní nemajú diabetes v SR a ČR držia ako kliešť psa. V zahraničí, dokonca v jednej ešte stále členskej krajine EU, môže diabetik byť ako profesionálnym hasičom, tak aj pilotom bezmotorového a malého motorového lietadla a to aj vtedy aj je na inzulínovej iiečbe. V Kanade diabetici s diabetom 1. typu sú pilotmi na medzinárodných leteckých linkách – viď. napríklad kapitána Boeningu 733 Stephena Steeleho.… Číst vice »