Časté migrény mají i svou dobrou stránku

Francouzští vědci se snažili zjistit, jaká je spojitost mezi diabetem 2. typu a častými migrénami. Výsledek studie je překvapivý. Časté migrény prý snižují riziko vzniku diabetu 2. typu.

Časté migrény mají i svou dobrou stránku

Studie odhalila, že ženy trpící migrénami mají o 30% nižší pravděpodobnost vzniku a rozvoje diabetu 2. typu. Výsledky vycházejí ze zdravotních údajů získaných od více než 70 000 žen v letech 1990-2014. Vědci tak vyvrátili předchozí tvrzení, že časté migrény jsou v organismu provázeny inzulinovou rezistencí a naopak přišli s novými a překvapivými výsledky. Autor studie Dr. Guy Fagherazzi z Národního institutu pro výzkum a výzkum (INSERM) ve Francii uvedl, že nové výsledky vědcům umožní lépe pochopit mechanismy v organismu, které oba stavy provází. Předpokládá se, že migrény postihují přibližně 18% lidí, přičemž ženy jsou těmito stavy postiženy třikrát častěji než muži. Migrény nejčastěji sužují osoby ve věku 35-45 let, ale mohou se týkat také ostatních věkových kategorií včetně dětí.

Vědci zatím nezjistili přesný důvod, proč jsou migrény spojeny s nižším rizikem onemocnění diabetem 2. typu, ačkoli nyní pracují s hypotézou, která se týká molekuly peptidu, který je příbuzný genu kalcitoninu (CGRP). Ten je v lidském těle mimo jiné zapojen do procesu metabolismu glukózy.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x