Čaj z listů jahodníku prospívá srdci a imunitnímu systému, domácí likér přispěje k regeneraci organismu

Čaj z listů jahodníku prospívá srdci a imunitnímu systému, domácí likér přispěje k regeneraci organismu
Listy jahodníku jsou podle vědců ještě zdravější než plody Zdroj: Pixabay

Máte chuť na jahodový koktejl? Přidejte do něj pár čerstvých listů jahodníku. Jsou totiž nejen jedlé, ale navíc obsahují i spoustu zdraví prospěšných látek. Například se v nich nachází mnohem více polyfenolů než v dužině plodů. Blahodárný účinek pocítíte – s trochou nadsázky – při každém úderu svého srdce. Odvar z listů jahodníku potěší kromě kardiovaskulárního systému i játra a močové cesty, zvyšuje imunitu a ocení jej i diabetici. A to není zdaleka vše.

Jahody jsou pověstné tím, že obsahují spoustu polyfenolů, jako jsou antokyany. Jsou to organické sloučeniny, u kterých bylo v rámci řady klinických studií prokázáno, že mají výrazné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a snižují riziko srdečních komplikací. Listy jahodníku přitom obsahují nepoměrně více polyfenolů než dužina jahod. Jaké další zdravotní přínosy jahodník nabízí?

Jahodník má antidiabetické účinky

Listy jahodníku snižují hladinu cukru v krvi, což je výborná zpráva pro jedince s diabetem II. typu. V rámci výzkumu z roku 2015 bylo prokázáno, že extrakt z listů jahodníku má nejen antidiabetické, antioxidační a protizánětlivé účinky, ale je účinný i při diabetické nefropatii.

Listy jahodníku snižují oxidační stres

Není žádnou novinkou, že jahody jsou plné antioxidantů, ale skutečnost, že většina z nich se nachází v listech, a ne v plodech, může být pro řadu lidí překvapením. Vědci odhadují, že antioxidační schopnost listů jahodníku je až šestkrát vyšší než u samotných plodů. Bioaktivní sloučeniny, které se nacházejí v jahodových listech, mohou pomáhat redukovat volné radikály, které způsobují oxidační stres.

Posílení imunitního systému

Vitamin C je jedním z nejdůležitějších vitaminů pro dobrý imunitní systém. Listy jahodníku jsou přitom na vitamin C téměř stejně bohaté jako plody. Vzhledem k tomu, že kombinace vitaminu C a polyfenolů pomáhá tělu zajistit obranyschopnost, může pravidelné zařazování jahod a listů jahodníku do jídelníčku pomoci udržet nemoci na uzdě.

Antimikrobiální účinky jahodníku

O tom, že jahody mají antioxidační a antimikrobiální schopnosti, není pochyb. Totéž ale platí pro listy jahodníku. Bylo prokázáno, že fenolické sloučeniny obsažené v listech jahodníku potlačují růst různých virů, bakterií a patogenních mikrobů.

Mezi zánětem a cholesterolem existuje souvislost

Cholesterol je tuková látka, kterou vytváří naše tělo. Určité množství cholesterolu je potřeba – tělo ho používá k opravě buněk, produkci hormonů ...

Jak zužitkovat listy jahodníku

Způsobů, jak využít léčivých vlastností jahodníku, je celá řada. Nejjednodušší je samozřejmě sníst čerstvé jahody i s listy. Kromě toho ale máte i celou řadu dalších možností:

  • Udělejte si z listů jahodníku čaj: Bylinné čaje jsou dobré pro tělo i duši a sušené listy jahodníku do nich můžete přidat jak na podporu zdraví, tak pro trochu jemné ovocné chuti. Odvar z jahodníku se podává při onemocněních jater a ledvin, prospívá srdci, pomáhá při revmatismu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve a při střevních potížích. Výborný čaj si můžete namíchat například z listů jahodníku, plodů šípku, listů borůvčí a ostružiníku.
  • Připravte si odvar: Zevně se jahodník používá k sedacím koupelím při léčbě hemoroidů a také k výplachům dutiny ústní.
  • Umixujte si smoothie: Jahody se skvěle hodí do smoothie a jejich listy také! Můžete buď ponechat listy na jahodách, které do koktejlu přidáváte, nebo můžete do smoothie přidat trochu sušených listů či extraktu.
  • Přidejte listy do salátu: Čerstvé listy jahodníku jsou skvělým doplňkem do listového salátu. Mají jemnou chuť, takže nepřehluší hlavní chuť, ale obohatí salát o jemný ovocný nádech.
  • Vylepšete svůj oblíbený letní koktejl: Pokud si v horkém létě rádi vychutnáváte osvěžující nápoj, nezapomeňte na listy jahodníku. Dodají zajímavý akcent například alkoholickému i nealkoholickému koktejlu mojito.
  • Vyrobte si domácí likér. Recept najdete na konci článku.

Noční reflux může vést k chronickému kašli i zánětu hrtanu. Pomoci mohou preventivní opatření

Když člověk jí nebo pije, dolní jícnový svěrač (tzv. LES) se uvolní a umožní obsahu proudit do žaludku. Poté se dolní jícnový svěrač uzavře a ...

Bezpečnost jahodníku

Konzumace listů jahodníku nepředstavuje žádné riziko. Nicméně, stejně jako u jiných rostlin existuje určitá možnost alergické reakce, jako je kopřivka, svědění, bolestivost v dutině ústní, závratě nebo dýchací potíže. Pokud by se u vás některá z výše uvedených reakcí vyskytla, vyhledejte lékařskou pomoc.

Recept: Domácí likér pro regeneraci

K přípravě zdravého likéru budete potřebovat vždy po dvou lžících listů jahodníku, maliníku a ostružiníku. Listy promíchejte a zalijte litrem vodky. Pak nechte na teplém místě 14 dní louhovat. Je důležité obsah sklenice každý den protřepávat. Po uplynutí dvou týdnů likér přeceďte a užívejte jednu štamprličku každý den.

Zdroje: greatist.com; Renata Šťastná, 2022, 105 bylinek a koření; dále dle textu

14525

Diskuze k článku