Bylinné čaje při diabetu: lopuch, truskavec, chaluha, violka

Bylinné čaje se v lidovém léčitelství používají ke zvládání mnoha onemocnění již odedávna. Při diabetu se doporučují čajové směsi, které svým účinkem snižují hladinu cukru v krvi nebo tento účinek podporují.

Bylinné čaje při diabetu: lopuch, truskavec, chaluha, violka

Dnes si popíšeme čajovou směs, která obsahuje lopuchový kořen, truskavcovou nať, stélku chaluhy bublinaté a nať violky trojbarevné.
Čajovou směs získáte smícháním 20g violkové nati, 20g sušené chaluhy, 15g lopuchového kořene a 15g nati truskavce. Vše pečlivě promíchejte. Šálek čaje z hotové směsi si připravíte tak, že přelijete jednu plnou (ne vrchovatou) kávovou lžičku směsi ve vhodné nádobě 200 ml vroucí vody, přiklopíte a necháte 15–30 minut vyluhovat. Poté přeceďte čaj do šálku a pijte jej nejlépe před jídlem. Doporučuje se užívat dva šálky čaje denně. Při doporučeném dávkování vám připravená čajová směs vydrží na více než 14 dní. Všechny potřebné sušené části rostlin zakoupíte ve specializovaných obchodech.

NAŤ VIOLKY TROJBAREVNÉ

Herba violae tricoloris

Violku trojbarevnou známe pod lidovými názvy maceška, maceška polní, srdečné koření, trojičná bylina nebo psotníková bylina. Je to jednoletá nebo víceletá bylina s 10–30 cm vysokou lodyhou. U nás roste hojně jak divoce, tak i v zahradách. Kvete od května do podzimu.Květy jsou souměrné, 15–30mm dlouhé, žlutobílomodré až fialové a nevoní. Kvetoucí nať se seřezává za slunečného počasí těsně nad zemí. Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 50 °C. Droga nevoní, má nasládlou chuť. Obsahuje saponiny, glykosidy, aglykony, třísloviny aj. Podporuje antidiabetické účinky čaje. Samostatně se používá hlavně při kašli a také působí močopudně.

TRUSKAVCOVÁ NAŤ

Herba polygoni avicularis

Rdesno ptačí neboli truskavec je plazivá rostlina zelené nebo modravě zelené barvy, až 100 cm dlouhá. Kvete drobnými květy. Přídomek „ptačí“ získalo rdesno proto, že ptáci s oblibou vyhledávají jeho semena. Nať se sbírá od května do září. Obsahuje třísloviny, glykosidy, organické kyseliny, kyselinu křemičitou, sacharidy, sliz, pryskyřice a silice. Používá se při chorobách dýchacích cest a do antidiabetických čajů.

LOPUCHOVÝ KOŘEN

Bardanae radix

Lopuch je bylina vysoká 80–180 cm. Květy jsou kulaté, červené a pichlavé. V lidovém názvosloví se jim říká např.: knoflíky, čumbrky nebo lepíky, protože se snadno zachycují na šatech a zvířecí srsti. Kořen se dobývá velmi složitě. Obsahuje inulin, třísloviny, silice, sliz a další látky. Snižuje hladinu cukru v krvi, působí močopudně a má dobrý vliv na metabolismus organismu.

CHALUHA BUBLINATÁ

Fucus vesiculosus

Je známá také pod názvy bublinatka či mořská řasa. Je zelenavě hnědá nebo žlutohnědá. Vyskytuje se v oblasti příboje v mělčinách Severního a Baltského moře, na pobřežích, na hrázích atd. až do hloubky 5 metrů. Obsahuje hlavně algináty a jód.V čajových směsích je stélka chaluhy bublinaté používána hlavně jako odtučňovací složka.

Při užívání bylinných čajů nepřestávejte brát lékařem předepsaná antidiabetika a nezapomínejte si pravidelně měřit hladinu cukru.

RNDr. Věra Černá

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný