Bylinky, které mohou prospívat při léčbě cukrovky

Diabetes mellitus I. i II. typu by měl být léčen dozajista pod dohledem ošetřujícího lékaře, případně tedy odborníka/diabetologa. Ovšem pomoci s regulací hladiny cukru v krvi mohou kromě předepsaných medikamentů i některé bylinky či přírodní doplňky stravy.

Bylinky, které mohou prospívat při léčbě cukrovky

Užívání konkrétních bylinek a bylinných doplňků stravy při diagnóze diabetes mellitus, by mělo být nejprve pečlivě zváženo. Dále se rozhodně nedoporučuje zcela nahradit klasickou léčbu cukrovky tou bylinnou. To je risk s vlastním zdravím, který se může vymstít.

Ještě, než se odhodláte vsadit na bylinky

Alternativní medicína je na vzestupu, o tom žádná. Vždyť je ze své podstaty zcela přírodní. Jenže skýtá i určitá úskalí. Možná se vám na první pohled může zdát, že celá řada bylinek je neškodných, mějte se ale na pozoru! Mnoho rostlin může negativně interagovat (vzájemně působit) s vaší předepsanou medikací. Proto byste se měli před užíváním bylinkových doplňků či samotných rostlinek poradit s odborníkem, a to buďto s lékárníkem anebo ideálně se svým ošetřujícím lékařem/diabetologem. Nenechávejte nic náhodě!

Bylinky vhodné pro diabetiky

Nyní si pojďme představit několik druhů bylinek, které mohou pomoci jako doplněk při léčbě cukrovky:

 

  • Oman pravý: latinsky se nazývá Inula helenium. Diabetici jej mohou využít zejména ke stabilizaci hladiny glykémie v krvi. Ovšem tato rostlinka umí daleko více, než byste si mysleli! Může pomoci i s trávicími procesy a odvodněním organismu. Kromě jiného se hodí i při nespavosti a stresu. Dokáže skvěle zklidnit. Bylinku zvanou oman pravý lze používat k přípravě čajů i sirupů.
  • Lopuch větší: latinsky se nazývá Arctium lappa. Zahlédnout tuto rostlinu můžete celkem snadno ve volné přírodě. I přesto si ji raději zakupte již usušenou ve specializované prodejně. Zde je ošetřená tak, jak se patří. Samosběr je nebezpečný, jelikož bylina na sebe ráda váže toxické látky z okolí. A proč se hodí sušený lopuch větší pro diabetiky? Zejména proto, že pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Dále má své využití i jako přírodní diuretikum. Kromě jiného pomůže upravit trávení a podpoří léčbu bolestí v krku. Sušenou rostlinu můžete kombinovat s jinými druhy bylinek a připravovat čaje.
  • Bazalka pravá: známá pod latinským názvem Ocimum basilicum. Bylinka je velmi oblíbená zejména v gastronomii pro příjemnou chuť a vábné aroma. Ovšem své užití má i v lidovém léčitelství. Pomáhá totiž snižovat glykémii a reguluje krevní tlak. Skvěle působí i na mozek, jelikož zbystří vaše smysly. Použijte bazalku čerstvou či sušenou na přípravu léčivého čaje.
  • Ostropestřec mariánský: latinsky se nazývá Silybum marianum. Lidé léčící se s cukrovkou tuto bylinku ocení, protože pomáhá se stabilizací hladiny cukru v krvi. Taktéž může zlepšit citlivost na inzulín. Obecně se rostlina s oblibou používá v rámci detoxikace, tj. podporuje správnou funkci jater. Lze ji koupit sušenou na přípravu čajů. Často je míchaná i s jinými druhy bylin.
  • Petržel obecná: latinsky známá pod názvem Petroselinum crispum. Oblíbená je u kdejaké hospodyňky při přípravě pomazánek, polévek či nádivek. Její skvělá chuť je totiž nenahraditelná. Ovšem petržel má i celou řadu léčivých vlastností! Kromě toho, že reguluje glykémii, přispívá i k lepší imunitě. Přidat bylinku lze třeba čerstvou do smoothie nápojů anebo z ní můžete připravit odvar.

Čajové směsi z bylinek, které mohou pomoci kompenzovat cukrovku

Stabilní hladinu glykémie v krvi může diabetik podpořit i popíjením čajových směsí, které ukrývají účinky několika léčivých bylinek. Představme si několik z nich:

1. čajová směs: v misce si pečlivě promíchejte 25 gramů sušené natě řebříčku obecného spolu s 12 gramy sušené máty, s 5 gramy měsíčku lékařského, 25 gramy sušeného květu slézu lesního, s 25 gramy kassie úzkolisté, s 5 gramy sušeného kořene jehlice trnité a s 5 gramy sušené natě violky trojbarevné. K přípravě hrnku čaje použijte 1 a ½ lžíce bylinné směsi a přelijte ji 250 mililitry vroucí vody. Po čtvrt hodině louhování sceďte a popíjejte po doušcích. Maximální dávka jsou dva tyto hrnky za den.

  • 2. čajová směs: promíchejte si 10 gramů sušeného lopuchu většího spolu s 5 gramy lněných semínek, s 15 gramy sušené kopřivy dvoudomé, s 15 gramy sušených listů borůvky černé a 5 gramy sušeného kořene smetanky lékařské. K přípravě čaje na celý den použijte 3 malé lžičky bylinkové směsi a ty přelijte 450 mililitry převařené vody. Po čtvrt hodině louhování čaj sceďte a popíjejte ideálně nalačno před každým jídlem.
  • 3. čajová směs: v míse si smíchejte 5 gramů sušené natě šalvěje lékařské spolu s 20 gramy sušeného listu borůvky černé, s 25 gramy sušené natě jestřabiny lékařské, s 20 gramy sušené kopřivy dvoudomé, s 5 gramy sušeného kořene smetanky lékařské a s 25 gramy sušených fazolových lusků očištěných od semínek (tzv. oplodí). Na hrnek čaje potřebujete dvě malé lžičky připravené bylinné směsi, které přelijete převařenou vodou v množství 200 mililitrů. Tuto směs svařte v malém rendlíku asi 10 minut a pak ještě nechte louhovat 10 až 15 minut. Po scezení popíjejte čaj ideálně nalačno v množství maximálně 3 šálky za den.

Jaké přírodní doplňky stravy jsou pro diabetiky vhodné?

Na trhu se samozřejmě nabízí nejen sušené bylinky vhodné pro diabetiky, ale i přírodní doplňky stravy ve formě kapslí, tablet, kapek, sirupů a podobně. Před jejich užíváním se však také nezapomeňte poradit s lékařem. Zde je výčet několika z nich:

  • ženšenKapsle ze ženšenu pravého: dlouhodobé a pravidelné užívání může podpořit stabilní hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulín. Kromě jiného pomůže ženšen i k lepší duševní svěžesti.
  • Tablety z BIO spiruliny: tento přírodní produkt z mořské řasy zvané spirulina, má nespočet příznivých účinků. Kromě toho, že pomáhá regulovat hladinu glykémie v krvi, podporuje i správnou funkci imunitního systému. Tento doplněk stravy ocení
  • Kapsle z moringy olejodárné: tropická rostlina zvaná moringa, je též skvělým pomocníkem pro lidi léčící se s cukrovkou. Pravidelné užívání kapslí s touto rostlinou, může pomoci udržet hladinu cukru v krvi v normě.

 

Autor: Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x