Bylinky, které pomůžou s nachlazením i při následné rekonvalescenci
Brahmi neboli bakopa drobnolistá podpoří nejen trávení. Posvítí si také na glykémii!
Zdroj: Shutterstock
Bakopa drobnolistá je také známá pod názvem vodní yzop nebo brahmi. Tato tradiční ájurvédská bylina má mnoho externích i interních využití. Skvěle účinkuje například jako prevence zácpy a intimních poruch. Zajímavá je však i pro ty, kteří se léčí s diabetem! Pojďte se společně s námi dozvědět více o této léčivé exotické rostlině!
Bakopa drobnolistá či brahmi (lat. Bacopa monnieri) se v ájurvédě, tradiční medicíně Indie, široce používá již téměř tři tisíce let. Roste v bažinatých oblastech Indie, Nepálu, Číny a Srí Lanky, ale také v určitých oblastech jižních Spojených států, jako je Florida. Rostlinu lze pěstovat také v rybnících a bažinách.
Kdy je nejlepší bakopu drobnolistou neboli brahmi použít?
Brahmi se tradičně indikuje při potížích trávicího traktu. Uleví například při nadýmání, poruchách trávení, zácpě nebo při žaludečních vředech. Je také výborná pro ošetření dýchacího traktu. Jako mocná rostlina pomáhá také při intimních potížích.
Bakopa drobnolistá je ceněná v rámci řešení potíží s předčasnou ejakulací, erektilní dysfunkcí nebo při neplodnosti.
Dále tato léčivá rostlina eliminuje nervozitu, úzkosti a přináší úlevu při bolestech kloubů. Doporučuje se i při vypadávání vlasů, svědivé vlasové pokožce a poruchách spánku. Brahmi též napomáhá zlepšení paměťových funkcí a podporuje dobré fungování mozku. Využívá se třeba i při Alzheimerově chorobě a funguje jako silný antioxidant. A v neposlední řadě má výborné schopnosti bojovat proti projevům zánětu v těle.
Bodlák jako delikatesa? Vyzkoušejte lahodný artyčok! Zejména diabetici II. typu ocení jeho příznivé účinky
Artyčok představuje výborný zdroj nestravitelné vlákniny, která podporuje zdraví vašeho zažívacího systému. Inulin je navíc zmiňován jako dobrý ...
Jaké látky brahmi obsahuje?
Brahmi neboli bakopa drobnolistá je zajímavá také obsahem účinných látek. Najdete v ní flavonoidy luteolin a apigenin. Tělu dodá také vápník, fosfor, železo, kyselinu askorbovou, triterpenoidní saponiny a alkaloidy. Látky zvané bakosidy pak zvyšují syntézu proteinů v hipokampu, čímž příznivě ovlivňují oblasti mozku spojené s dlouhodobou pamětí. Současně působí pozitivně i na nervový přenos a chrání buňky před působením oxidačního stresu.
Může bakopa drobnolistá pomoci při diabetu?
Exotická rostlina zvaná bakopa drobnolistá je díky antioxidační a protizánětlivé aktivitě velmi vhodná pro ty lidi, kteří se potýkají jak s I., tak i s II. typem cukrovky. Její působení proti zánětu je pak důležité hlavně pro diabetiky II. typu, kteří bojují s přebujelými zánětlivými reakcemi v těle.
Studie, která byla publikovaná před sedmi lety, potvrdila, že má brahmi významné antihyperglykemické a antioxidační účinky u testovaných diabetických potkanů. Další studie, zveřejněná v tomto roce, se zaobírala celkovým působením ájurvédských bylinných produktů na diabetes mellitus a potvrdila jejich účinnost při snaze o zlepšení kontroly glykémie.
Mírně nahořklá čekanka je vhodnou lahůdkou pro diabetika. Může za to inulin!
Víte, že kořen čekanky je jednou z chutných náhražek kávy? Je oblíbený pro svoji jemně hořkou chuť a často jej najdete jako součást kávovinových ...
V jakých formách lze brahmi užívat?
Kromě toho, že se brahmi (bakopa drobnolistá) užívá jako potravinový doplněk stravy v přírodním léčitelství a ájurvédě, může sloužit také v jiných sférách všedního dne. Je například pilířem ájurvédské bylinné kosmetické péče. Její silné hojivé vlastnosti posilují odolnost pokožky před škodlivými vlivy prostředí a napomáhají regeneraci kožních buněk.
Další pozitivní účinky bakopy drobnolisté:
- Brahmi působí jako výborná antioxidační látka a napomáhá podporovat produkci kožního kolagenu. Může být součástí kosmetiky pro snížení viditelnosti strií a celulitidy.
- Podporuje dobré hojení poškozené pokožky a snižuje výskyt aknózních ložisek a zánětů v kůži.
- Je používaná také pro svou schopnost snížit rozdíly v pigmentaci pokožky, což znamená, že je schopná redukovat viditelnost pigmentových skvrn.
- Působí jako výborný protizánětlivý prostředek při kožních potížích, ať už se jedná o akné, růžovku nebo lupénku. Snižuje projev zánětu, svědění, červenání a napomáhá dobrému scelení pokožky.
- Olejový macerát z brahmi může být výborným prostředkem nejen pro hojení poškozené pokožky, ale také pro podporu udržení vyrovnané hydratace pleti.
- Bakopa drobnolistá napomáhá zlepšit pevnost a elasticitu pokožky, chrání ji před útoky volných radikálů a snižuje viditelnost malých vrásek a jemných linek.
- Hodí se do pleťových nebo vlasových masek. Ve formě prášku se dobře míchá s jíly a květovými vodami.
- Ve vlasových maskách napomáhá snižovat tvorbu lupů a posiluje vlasové folikuly. Zároveň podporuje růst nových a zdravých vlasů.
Doporučení: Při jakékoli pochybnosti o vhodnosti užívání brahmi se obraťte na lékaře specializujícího se na alternativní medicínu, lékárníka nebo naturopata!
UPOZORNĚNÍ: Jako potravinový doplněk se nedoporučuje brahmi těhotným a kojícím ženám. Není též vhodná při špatné průchodnosti střev, obstrukci močových cest nebo při emfyzému. Bakopa drobnolistá může také zesílit účinky neuroleptik.
Zdroj: Healthline, Researchgate, Pubmed.ncbi.nlm.nih, Medicalnewstoday
13434