Syndrom suchého oka: První pomoc zvládnete doma, vážnější potíže by měl řešit lékař
Bolí vás záda? Masáž uvolní zatuhlé svalstvo, uleví od neuropatických bolestí a pomůže i při cukrovce
Zdroj: Pixabay
Úleva od namožených svalů, zlepšení pohyblivosti či chvíle relaxace – to jsou většinou hlavní důvody, kvůli kterým chodí lidé na masáž. Její účinky jsou však rozmanitější a v mnohém mohou pomoci i diabetikům, a to nejen od bolesti zad či krční páteře. Pojďme se proto podívat, v čem všem může být masáž pro diabetiky prospěšná.
Pokud se rozhodnete pro návštěvu maséra, budete mít rozhodně z čeho vybírat. Běžnou nabídkou jsou dnes totiž rozmanité druhy masáží, ať už jde o klasickou zdravotní masáž, aromatickou masáž, relaxační masáž, lymfatickou masáž, baňkování, reflexologii, těhotenskou masáž, Dornovu metodu, Breussovu masáž, thajskou masáž či řadu dalších.
Diabetes jako kontraindikace masáže?
Začnete-li se detailněji zabývat masážemi, možná zjistíte, že mezi kontraindikacemi u některých druhů je uváděn právě diabetes. Dobrou zprávou ale je, že tomu tak není u všech a některé mohou být pro diabetiky prospěšné. Mohou totiž pomoci se snížením hladin cukru v krvi, zlepšovat krevní oběh a také ulevovat od bolestivých příznaků neuropatie.
Pokud se však rozhodnete masáž podstoupit, je nezbytně nutné, abyste se svěřili do rukou profesionála a zároveň ho informovali o svém onemocnění – a to nejen o cukrovce, ale i dalších případných přidružených komplikacích. Léčíte-li se s více nemocemi, měli byste vždy vhodnost masáže konzultovat nejprve se svým ošetřujícím lékařem.
Týdenní letní horoskop: Ryby si splní své sny, Blíženci vyřeší staré křivdy, Berani potkají osudovou lásku
Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ty zadané překvapí jejich drahá polovička a připraví jim ...
S čím vším mohou masáže diabetikům pomoci
Jak už bylo zmíněno v úvodu, masáže mohou být prospěšné u neuropatie – a právě periferní neuropatie neboli poškození nervů je častou komplikací při diabetu. Ti, kteří se s ní potýkají, moc dobře vědí, že se jedná o velmi bolestivé onemocnění, které způsobuje nepříjemné brnění či necitlivost v místě poškození. Nejčastěji postiženou oblastí pak bývají zejména dolní končetiny. A právě masáž může s úlevou od těchto komplikací pomáhat.
Osmnáct let trvající výzkumy navíc potvrdily, že možné přínosy masáže mohou být ještě mnohem rozmanitější. I když při masáži vždy záleží na zvoleném druhu a kvalitě jejího provedení, její délce, tlaku vyvíjeném masérem či na počtu opakování, obecně lze kromě snížení bolestivosti při neuropatii zmiňovat i následující přínosy:
- snížení hladin glykovaného hemoglobinu;
- snížení hladiny glukózy v krvi;
- snížení rizika či zlepšení stavu diabetických vředů na nohách, a to díky zlepšení cirkulace krve.
Pro diabetiky je vhodná reflexologie či thajské masáže nohou
Jelikož diabetiky trápí potíže především s dolními končetinami, není žádným překvapením, že jsou pro ně prospěšné masáže nohou. Při nich totiž dochází ke zlepšení oběhu v nohách, což může zejména u diabetiků 2. typu pomoci zpomalit progresi onemocnění periferních tepen – toto onemocnění je navíc spojeno se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice.
Reflexologie pro diabetiky
Namísto celkové masáže nohou ale můžete jakožto diabetici zvolit i zvláštní kategorií masáží, a to reflexologii chodidel neboli zónovou terapii. Při tomto druhu masáže se masér věnuje pouze reflexním zónám na chodidlech a snaží se pomocí reflexních bodů ovlivnit i ostatní části těla, která jsou s těmito body propojeny. Možná už jste slyšeli o tom, že chodidla jsou jakousi pomyslnou mapou těla, na které najdeme jednotlivé body a oblasti odrážející celý organismus. Pokud tedy masér vyvíjí tlak na tyto oblasti, dochází ke stimulaci a rozproudění energie, čímž se také uvolňují blokády v těch oblastech těla, ve kterých pociťujeme bolest.
Skvělou zprávou nejen pro cukrovkáře je pak také zjištění, že masáž chodidel může zlepšovat rovnováhu a pohyblivost u diabetiků 2. typu, což prokázala sedm let stará studie. I když jsou tato zjištění velmi nadějná, je k pochopení dalších přínosů reflexní masáže chodidel potřeba další výzkum.
Thajská masáž nohou pro diabetiky
Velmi dobré výsledky při potížích s neuropatií byly pozorovány také při výzkumech thajské masáže nohou. Vědci v tomto výzkumu došli k závěru, že pravidelně prováděná masáž (3krát týdně á 30 minut) po dobu 2 týdnů vedla u osob potýkajících se s neuropatií k výraznému zlepšení rozsahu pohyblivosti, zlepšení citlivosti chodidel i zlepšení schopnosti vstát ze sedu.
Dobrých výsledků dosahuje i tradiční čínská medicína či akupresura
U pacientů s diabetickou neuropatií bylo pozorováno zlepšení obtíží také při léčbě pomocí tradiční čínské medicíny. Při ní byly kombinovány tradiční čínské koupele nohou s masážemi akupunkturních bodů. Výsledky systematických přehledů a metaanalýz z 31 studií, kterých se zúčastnily více než tři tisíce účastníků, jasně prokazují, že pomocí této terapie došlo k významnému zlepšení příznaků neuropatie v porovnání s kontrolními skupinami.
Z deníku diabetika: Zoufale hledám cestu z bludného kruhu. Po lécích na cukrovku je mi zle, bez nich také
Pavlovi diagnostikovali diabetes 2. typu před třemi měsíci. V té době už se potýkal s nejrůznějšími příznaky, které cukrovku jasně signalizovaly. ...
I při doporučovaných masážích buďte obezřetní
I když z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že určité druhy masáží mohou být pro diabetiky prospěšné, vždy byste měli myslet také na to, že i správně zvolená masáž s sebou může nést riziko kontraindikací. Zvláštní opatrnost je na místě u těch diabetiků, kteří se léčí pomocí inzulínu. Při masáži totiž dochází k rozšiřování cév, čímž se zvyšuje absorpce inzulínu. Pokud pak masér masíruje i přesně to místo, do kterého byl vpíchnut inzulín, může dojít ke zvýšení účinku inzulínu, a tím i k poklesu glykémie. Pokud se tedy vydáváte na masáž a pícháte si inzulín, měli byste si s sebou vzít pro jistotu rychlý zdroj cukru pro případ, že by se vám výrazně snížila hladina cukru v krvi, a nastala tak hypoglykémie.
Nezapomeňte také upozornit maséra na své onemocnění a instruujte ho, co dělat, pokud by u vás došlo k hypoglykémii. Nejste-li si jisti, zda je pro vás masáž vhodná, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo diabetologem. Předejdete tak zbytečným komplikacím.
Zdroje: healthline.com, webmd.com, dále dle textu
742