BMI předpoví obezitu spolehlivěji než genetické testy

Vědci zjistili, že moderní genetické testy, které zjišťují riziko obezity pacientů, nejsou dostatečně průkazné. Testy totiž nedokáží dostatečně přesně odhadnout budoucí vývoj tělesné hmotnosti. Proto je podle vědců vhodnější starší ukazatel - index tělesné hmotnosti, anglicky Body Mass Index (BMI).

BMI předpoví obezitu spolehlivěji než genetické testy

Genetické testy se prý až příliš zaměřují na metabolické zdraví rodičů a dalších příbuzných testované osoby, což ale nemusí být klíčový faktor pro určení obezity. To je jeden z výsledků výzkumu, kterého se zúčastnilo 2 500 osob v mladším věku. Během studie byly jednotlivým účastníkům provedeny genetické testy a také jim byla určena hodnota jejich BMI. Vědci zjistili, že výpočet BMI dokázal odhalit budoucí vývoj tělesné hmotnosti správně v 52,3 % případů, zatímco genetické testy pouze ve 13,6 % případů. BMI vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a tělesnou výškou testované osoby.

Vedoucí autor studie, docent Venkatesh Murthy, se k výsledkům vyjádřil takto: „Zjistili jsme, že BMI umí lépe a přesněji předvídat riziko budoucí obezity u jednotlivých pacientů, než je tomu u genetických testů. Samozřejmě genetika má v diagnostice své místo, ovšem co se týče predikce obezity, ukazuje se výpočet hodnoty BMI jako spolehlivější metoda.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x