Blížící se vakcína proti diabetu 1. typu?

Dobře víme, že ke vzniku diabetu 1. typu dochází, když jsou beta buňky v pankreatu zničeny autoimunitní reakcí. Co ale způsobuje tuto silnou reakci imunitního systému, je zatím stále nejasné.

Blížící se vakcína proti diabetu 1. typu?

Podle některých vědců za tím mohou být enteroviry, rod virů, který je jedním z nejčastějších důvodů infekcí u člověka. A jeden z nich, označovaný jako virus coxsackie skupiny B, by podle vědců mohl být hlavním viníkem vzniku diabetu 1. typu. Tento vztah mezi virem a diabetem potvrdily dvě nezávislé studie.

Vědci z finského Tempere jsou blízko

Finská studie, která se zabývala predikcí a prevencí diabetu 1. typu, sledovala děti s genetickým rizikem vzniku nemoci od jejich narození do 15 let, druhá studie pak zkoumala i děti s nově diagnostikovaným diabetem v pěti evropských zemích. Vědci z finské univerzity v Tampere pak pod vedením profesora Hyoty našli souvislost mezi rozvojem diabetu 1. typu a přítomností virů coxsackie skupiny B. Teď hledají potvrzení této souvislosti, a pokud skutečně tento druh viru stojí za vznikem diabetu, povede to k vývoji vakcíny. Ta by poté měla zabránit vzniku diabetu 1. typu u lidí, kteří k němu mají genetické předpoklady.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x