-- reklama --

Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek

Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek
Gemmoterapie, která patří do souboru bioterapií, využívá léčebnou sílu pupenů. Zdroj: Freepik

Bioterapie jsou doplňkové prostředky přírodního léčení. Využívají se v naturopatii, aby pomohly co nejlépe zregenerovat lidský organismus. V mnoha směrech mohou být prospěšné také diabetikům.

V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční genové terapie nebo tkáňové terapie, kdy se transplantují živé tkáně. Tyto formy léčby jsou nabízeny lidem se závažnými onemocněními, jako je rakovina, nebo těm, kteří trpí těžkými zánětlivými stavy. Nejčastěji jsou podávány injekční formou.

Co jsou to bioterapie?

V naturopatii se o bioterapiích mluví jako o souboru přírodních technik, které stimulují vitální sílu. Ta je obsažena ve všech živých bytostech na planetě. Samotné slovo bioterapie je složeninou z řeckého bios (život) a thérapia (léčba). Používají se při ní produkty vyrobené z živých prvků. Co konkrétně je myšleno pod pojmem „produkty z živých prvků?“ Mohou to být stopové prvky, poupata rostlin, výtažky hornin nebo i zředěné informace některých živočišných orgánů.

Každý bioterapeutický produkt přispívá svým vlastním způsobem k obnově vitální síly a přirozené podpoře lidského zdraví.

Volbu nejlepší možné techniky určuje individualita a vnímavost každého jednoho léčeného člověka. Naturopat může pracovat s více možnými variantami tak, aby klientovi co nejvíce pomohl. Mimo české území je poměrně běžné, že jednotlivé bioterapie jsou kombinovány s homeopatickou léčbou. Lze tak používat například organoterapeutické produkty v homeopatickém ředění.

Čínská medicína pro diabetiky: Zima je obdobím nadvlády vody, v ledvinách sídlí vitální energie

Čínská medicína může být zajímavá také pro osoby léčící se s diabetem. Ukáže jim jiný pohled práce s nemocí a průvodními jevy, které jim ...

Vhodnost a bezpečnost bioterapií

Bioterapie jsou přirozené techniky, které mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek. Jejich účelem je udržení rovnováhy mezi tělem, duší a duchem. Všechny tyto metody fungují v souladu s tímto principem. Používané metody nemají věkové omezení. Mohou se používat například jako doplněk léčby alopecie nebo při onkologických onemocněních.

Hlavní výhodou bioterapií je, že působí v jádru buněk, a to buď zlepšením jejich aktivity přísunem mikroživin, nebo tím, že jim poskytnou nové informace, aby byly schopny přizpůsobit svou činnost nové situaci.

V rámci bioterapie se nemluví o možných vedlejších účincích. Proč? Protože definici vedlejších účinků splňuje vznik nežádoucí reakce způsobené podáním produktu. Kromě zmírnění určitých příznaků nemoci ale může účinek bioterapie vyvolat silnější reakce těla. V naturopatii se tomuto stavu říká „léčivá krize“. Zesílená reakce těla je vnímána naopak jako prospěšná. V průběhu léčby lze velmi efektivně přizpůsobit dávkování bioterapeutického produktu tak, aby bylo klientovi příjemnější.

Kardamom je vhodný pro diabetiky: Pomůže s hyperglykémií a podpoří tělesné spalování

Kardamom je rostlina, která se v ájurvédské medicíně používá již od starověku. Je využívaná jako lék při mnoha poruchách, ať už se týkají těla či ...

Jak probíhá jednotlivá léčba?

Bioterapie se liší v závislosti na použitých technikách. Dávkuje se pomocí kapslí, granulí, ampulek, ale také elixírů či alkoholových macerátů. Je potřeba co nejlépe zacílit na rovnováhu mikroživin. Důležité je také celkové dávkování používaného produktu a možné synergické působení zvolených metod.

Různé bioterapeutické techniky se podávají ve formě kúr, jejichž trvání určí naturopat. Obecně lze první viditelné zlepšení vidět v rámci jednoho až tří měsíců, ale užívání léčby může trvat i půl roku.

Léčba pomocí kapslí se doporučuje primárně ke kompenzaci velmi viditelného nedostatku pozorovaného při výrazných symptomech, nebo při výsledku nalezeném pomocí laboratorních rozborů. Některé bioterapeutické metody jsou obhajitelné rozumově, jiné spadají spíše do ezoterických sfér a nemusí být pro běžného zájemce o terapii příliš přesvědčivé. Při používání veškerých alternativních metod je tedy důležité zachovat zdravé kritické myšlení.

Jaké terapeutické metody patří do souboru bioterapií?

  • Oligoterapie je bioterapeutická technika založená na obnovení rovnováhy stopových prvků a minerálů v těle. Je důležité vědět, že tyto prvky, i když jsou v našem těle obsaženy v nepatrném množství, jsou nezbytné pro jeho správné fungování. Nadbytek nebo nedostatek způsobuje nerovnováhu a následně onemocnění. Používá se například při chronickém vypadávání vlasů, dlouhodobém stresu, pro podporu oslabené imunity po prodělané nemoci, v případě intoxikace těžkými kovy.

  • Organoterapie je inspirována teorií podobností. Je založena na víře, že zdravý zvířecí orgán má schopnost obnovit funkci stejného nemocného orgánu u člověka. Výhodou této metody je, že je bez kontraindikací a může perfektně fungovat jako doplňková metoda při užívání jakékoli medikace. Doporučuje se při oslabení orgánových systémů, ale také psychickém nepohodlí, poruchách trávení.

  • Litoterapie je bioterapeutická technika, která využívá energii kamenů. Vychází z univerzální teorie, že celý vesmír (včetně lidí) se skládá z energií, které se odlišují svou frekvencí. Používáním kamenů má za cíl vyvážit tělesné vibrace a indikuje se při psychických i fyzických problémech, aby nastolilo potřebnou rovnováhu těla i duše. Kameny se nosí na těle ve formě šperků nebo se přikládají na problematická místa.

  • Minerální elixíry jsou prakticky také součástí litoterapie, akorát nabízí jinou formu jejího využití. Tato technika využívá vibrační vlny kamenů, získané ve formě elixírů vyráběných alkoholovou macerací, k obnovení rovnováhy emocionálního nebo fyzického stavu. Působení minerálních elixírů v bioterapii je velmi jemné. Některé jsou brány jako prostředky pro fyzickou a psychickou očistu, jiné mají pomoci povzbudit životní energii a dopomoci k psychické vyrovnanosti.

  • Gemmoterapie je terapeutická metoda pracující s embryonálními výtažky rostlin. Tedy s pupeny, mladými listy a kořeny. V embryonální fázi je pupen plný vitamínů, minerálů a stopových prvků, které pak s růstem rostliny mizí. Obsahuje také veškerou genetickou informaci rostliny, ale v koncentrovanější podobě. V této formě terapie se využívá alkoholových macerátů embryonálních částí rostlin. Aktivní složky pupenu jsou extrahovány pomocí směsi vody, alkoholu a glycerinu. Kúra se provádí po dobu 1 až 3 měsíců, ve formě kapek, které se užívají buď čisté nebo zředěné v trošce vody. Díky své jemné síle může být využívána u všech věkových kategorií.

Zdroje: Webmd.com, Britannica.com, Cancer.gov, Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov.

7453

Diskuze k článku