Bio-umělá slinivka z Izraele

Izraelská společnost Beta-O2 Technologies pokročila ve vývoji enkapsulované bio-umělé slinivky s názvem βAir. Tento implantát o velikosti 64 mm je tvořen kapslí, která obsahuje živé buňky slinivky břišní, a kyslíkovou nádrží, která buňky udržuje při životě.

Bio-umělá slinivka z Izraele

Samotné buňky slinivky břišní mohou být získány od dárců, ovšem dají se využít i buňky prasečí nebo je možné buňky laboratorně vypěstovat z vlastních kmenových buněk pacienta. Po implantaci
pod kůži pacienta se toto zařízení stává přirozeným zdrojem inzulinu. βAir snímá hladinu glukózy v krvi a dodává inzulin do těla podle potřeby. Vývojáři tvrdí, že po zavedení zařízení nebude třeba imunosupresivní léčba, tedy potlačení imunitní reakce těla, což je velká výhoda. Navíc bude možné implantát snadno vyjmout.
Přístroj již otestovali první čtyři pacienti ve Švédsku. Při jeho nošení po dobu 10 měsíců nezaznamenali žádné vedlejší účinky a buňky vyrábějící inzulin zůstaly životaschopné po celou dobu. Druhá generace zařízení se nyní testuje na krysách s diabetem a klinické testy by měly proběhnout na konci tohoto roku.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x