Bílkoviny jsou základní stavební kameny našeho těla, říká nutriční specialistka Monika Němečková

Bílkoviny jsou základní stavební kameny našeho těla, říká nutriční specialistka Monika Němečková
Protein je důležitou součástí každé buňky našeho těla. Zdroj: Freepik

Bílkoviny jsou nepostradatelnou součástí vyvážené stravy a hrají klíčovou roli v udržení zdraví a vitality lidského těla. Jsou základním stavebním kamenem buněk, tkání a svalů a podílejí se na mnoha důležitých funkcích v organismu.

Bílkoviny se skládají z aminokyselin a ty se dělí na neesenciální (= tělo si je dokáže vytvořit samo) a esenciální (= musíme je přijímat v potravě). Proto se jedna bílkovinná potravina kvalitou nerovná druhé.

Z jednoho gramu bílkovin získáme 4 kcal energie.

Máme tu potraviny obsahující bílkoviny plnohodnotné, to znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny, jako jsou vejce, mléčné výrobky a maso. I některé rostlinné potraviny mohou obsahovat plnohodnotné bílkoviny, nesmíme ale zapomenout na to, že jsou z nich hůře vstřebatelné. Další jsou potraviny obsahující bílkoviny neplnohodnotné, ve kterých nejsou obsaženy všechny esenciální aminokyseliny a řadí se sem téměř všechny rostlinné bílkoviny. I přesto však lze z rostlinné stravy vhodnou kombinací skupin potravin (například luštěniny + obiloviny) získat celé spektrum esenciálních aminokyselin.

Bazalka: Na vysoký tlak, imunitu i proti depresi. Navíc zapudí komáry a klíšťata

Bazalka (Ocimum basilicum) je aromatická bylina, která pochází z Asie a Afriky. Pokud jde o jídelníček, není nijak zvlášť bohatá na živiny, ale ...

Proč jsou bílkoviny důležité?

První a nejdůležitější funkcí bílkovin je jejich stavební role. Jsou základem pro růst, opravu a udržení tkání v těle. Bílkoviny jsou klíčové pro tvorbu svalů, kostí, kůže, vlasů, nehtů a dalších tkání.

Pokud nedostáváme dostatečné množství bílkovin, může to vést k oslabení svalů, ztrátě hmotnosti nebo dokonce k problémům s regenerací tkání.

Druhou důležitou funkcí bílkovin je podpora imunitního systému. Mnoho proteinů hraje roli v obraně těla proti infekcím a nemocem. Imunoglobuliny, které jsou speciální druh bílkovin, pomáhají tělu bojovat proti infekcím tím, že rozpoznávají a ničí cizí látky a patogeny. Nezastupitelnou je i jejich transportní role. Některé bílkoviny v těle fungují jako transportéry pro živiny, hormony a další důležité látky. Například hemoglobin, obsažený v červených krvinkách, přenáší kyslík z plic do tkání a následně odvádí oxid uhličitý zpět do plic. Bílkoviny také hrají roli v regulaci enzymatických reakcí v těle. Enzymy jsou proteiny, které katalyzují chemické reakce, které jsou nezbytné pro život. Pomáhají rozkládat potravu na jednodušší látky, které mohou být absorbovány a využity tělem.

Je důležité zajistit, aby naše strava obsahovala dostatečné množství bílkovin, aby bylo zajištěno optimální fungování těla. Doporučený denní příjem bílkovin se může lišit v závislosti na věku, pohlaví, úrovni aktivity a dalších faktorech. Zdroje bílkovin zahrnují maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semena.

Diatábory jsou bezva: Připraví dětem pestrý program, naučí zvládat vlastní cukrovku i přinesou nová přátelství

Odpočinek a zábava pro děti To je jejich hlavním posláním. Základem je snaha připravit pro děti pestrý program her, výletů, sportů, soutěží a ...

Zdraví je v kombinaci

Kombinace bílkovin s ostatními makroživinami, jako jsou sacharidy a tuky, je klíčová pro správnou stravu a optimální výživu. Jak efektivně kombinovat bílkoviny s ostatními živinami?

Bílkoviny a sacharidy:

  • Celozrnné produkty se zdroji bílkovin: Kombinujte celozrnné pečivo, těstoviny nebo ovesné vločky s bílkovinnými potravinami, jako jsou vejce, luštěniny nebo maso.
  • Ovoce a bílkoviny: Kombinujte ovoce s bílkovinnými potravinami jako svačinu nebo před tréninkem. Například jablko s ořechovým máslem nebo banán s jogurtem.

Bílkoviny a tuky:

  • Ryby s avokádem: Kombinace ryb s avokádem nebo olivovým olejem je nejen lahodná, ale také dodává tělu zdravé tuky a bílkoviny.
  • Mléčné výrobky s ořechy: Mléčné výrobky jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, které můžete kombinovat s různými ořechy pro další příjem zdravých tuků.

Bílkoviny a zelenina:

  • Saláty s bílkovinami: Přidejte do salátů bílkovinné potraviny, jako jsou kuřecí prsa, tuňák nebo fazole, spolu s čerstvou zeleninou pro vyváženou a chutnou stravu.
  • Pečené zeleninové pokrmy s bílkovinami: Kombinujte pečenou zeleninu s bílkovinnými potravinami, jako je pečené halloumi nebo grilovaná kuřecí prsa, pro zdravý a výživný pokrm.

Znáte příznaky cukrovky 2. typu? Včasné rozpoznání diabetu sníží riziko komplikací včetně neuropatie i mrtvice

Cukrovka 2. typu je nejrozšířenějším typem diabetu – celosvětově tento typ tvoří cca 90 % všech případů. Zásadním problémem je, že se z tohoto ...

Na co rozhodně nezapomínat?

Variabilita: Důležité je také zajistit pestrost jídelníčku a zkoušet různé kombinace bílkovin s ostatními makroživinami, včetně rostlinných a živočišných zdrojů. Pozor na přílohy. Pokud máte přílohu, jako je rýže nebo brambory, zkuste ji kombinovat s bílkovinami a zeleninou pro vyváženější jídlo.

Časování: Rovněž je vhodné mít na paměti časování jídel. Například konzumace bílkovin spolu se sacharidy po tréninku může pomoci s regenerací svalů a doplněním glykogenu.

Pitný režim: Nezapomínejte na důležitost dostatečného pitného režimu. Konzumace vody je důležitá pro správnou funkci trávicího systému a vstřebávání živin, včetně bílkovin.

Mgr. Monika Němečková | zdroj: Monika Němečková

foto užito se souhlasem M. Němečkové

Mgr. Monika Němečková (27)
Vystudovala obor nutriční specialista na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, nyní pracuje ve firmě jako edukátorka senzorů a inzulinových pump. Dále působí také jako nutriční specialistka na klinice ReGeneo. Dlouhodobě se zabývá stravou spojenou s diabetem a obecně se zdravým životním stylem. Společně s kamarádkou založila projekt Eat your fears, díky kterému šíří povědomí o výživě, dále společně tvoří recepty a vydaly také vlastní kuchařku „Jednoduše pro všechny“. Závodně hraje stolní tenis, ráda lyžuje a chodí po horách. Diabetes má od roku 2017 a téměř od začátku využívá senzory. K léčbě pak používá inzulinová pera.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Moniky Němečkové

873

Diskuze k článku