Bezplatná vyšetření ke Světovému dni ledvin

Bezplatná vyšetření ke Světovému dni ledvin

Světový den ledvin letos připadá na čtvrtek 14. března. Řada dialyzačních center, nemocnic a ordinací zve v tento den veřejnost k návštěvě nebo bezplatnému vyšetření ledvin. Využijte některé z následujících nabídek.

Nemoci ledvin jsou zrádné tím, že se mohou dlouhou dobu rozvíjet bezbolestně a bez jakýchkoliv příznaků. Preventivní vyšetření přitom nezabere víc jak 15 minut a je bezbolestné. Co můžete očekávat? Vyšetření se mohou na různých pracovištích lišit, ale většinou lékař s pacientem slovně zhodnotí rizikové faktory jako kouření, nadváha a životospráva, laboratorně pak vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krevní tlak, BMI nebo přítomnost bílkoviny v moči. Vyšetření je 14. března zdarma a bez objednání.

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Máte vysoký krevní tlak?
Máte cukrovku?
Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
Máte nadváhu?
Kouříte?
Bylo vám již 50 let?
Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, je dobré podstoupit preventivní vyšetření.

Kam můžete přijít?

Dialyzační střediska B. Braun Avitum

Den otevřených dveřích bude 14. března probíhat na všech pracovištích B. Braun Avitum. Kdokoliv (starší 18 let) se může nechat zdarma a na počkání preventivně vyšetřit. Změří vám krevní tlak, Body-Mass Index (BMI), glykémii z kapky krve (z prstu) a vyšetří moč. Na vyšetření se nemusíte objednávat ani být nalačno. Preventivní vyšetření bude probíhat od 9:00 do 15:00.

Vyhledejte si nejbližší pracoviště na této stránce.
(V Teplicích bude Den ledvin probíhat v náhradních prostorách, v provizorní nefrologické ambulanci v Novosedlické ulici. Pro dialyzované pacienty totiž v Teplicích vyrůstá nový areál.)

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, interní oddělení Strahov

Na adrese Šermířská 4/1921, Praha 6 můžete od 7:30 do 11 hodin absolvovat jednoduché testování moči moči na přítomnost bílkoviny a vyšetření krevního tlaku. Nemusíte být nalačno, nebudou vám odebírat krev. V případě potřeby vám v centru doporučí další lékařskou péči.

V Uherském Brodě se v rámci Světového dne ledvin otevírá zrekonstruované dialyzační středisko
V rámci Světového dne ledvin se v Uherském Brodě otevírá zrekonstruované dialyzační středisko. Rekonstrukce trvala přes 5 měsíců a přišla na částku zhruba 11 milionů korun. „Preventivní vyšetření ledvin budeme na Světový den provádět v nových prostorách. Změnu pocítí jak personál, tak pacienti především v teplých jarních a letních měsících, protože nově je celé středisko klimatizované,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Nemocnice Nový Jičín

Bezplatná vyšetření související s prevencí onemocnění ledvin i prohlídku hemodialyzačního oddělení nabízí široké veřejnosti Nemocnice Nový Jičín, a to konkrétně v čase od 11 do 12:30 hodin. Odpoledne od 12:30 do 17 hodin pak bude k dispozici bezplatná nefrologická poradna v prvním patře pavilonu interních oborů. „V rámci nabídky poradny si zájemci budou moci nechat změřit krevní tlak a hladinu krevního cukru, stanovit tzv. Body Mass Index (BMI), a také budou moci zdarma požádat o chemické vyšetření moči. V tomto případě si ale každý zájemce musí přinést ranní moč s sebou z domova,“ informovala staniční sestra hemodialyzačního oddělení Lea Řehulková pro Novojičínský deník.

Městská nemocnice Ostrava

Také Městská nemocnice Ostrava vyzývá veřejnost, aby nepodceňovala prevenci a přišla na bezplatné vyšetření ledvin. Také ona se připojí ke Světovému dni ledvin a ve zítra od 8 do 13 hodin nabídne možnost bezplatného preventivního vyšetření v nefrologické ambulanci, která je součástí pavilonu A. Vloni tam bylo ošetřeno v průběhu roku 2686 pacientů, uvedl Novojičínský deník.

Nemocnice Přerov

Ověřit si, v jaké kondici mají své ledviny, mohou přijít lidé ve čtvrtek 14. března také do Nemocnice Přerov. V rámci Světového dne ledvin nabízí nemocnice preventivní vyšetření zdarma, a to od 8 do 16 hodin v nefrologické ambulanci v pavilonu LDN v prvním patře nemocnice. Cílem preventivní akce je zjistit, zda zájemce o vyšetření netrpí onemocněním spojeným s ledvinami. Nechybí ani konzultace s odborníky, jak těmto nemocem předcházet, případně jak dále postupovat v prevenci i v případné léčbě. „Zájemcům změříme krevní tlak, stav hladiny krevního cukru a chemicky vyšetříme i moč. V případě pozitivního nálezu náš kvalifikovaný personál nabídne další řešení i vyšetření tak, abychom případné problémy zachytili hned v raném stadiu a aby byly všechny následné kroky co nejefektivnější,“ řekla Mgr. Jarmila Pfeilerová, vrchní sestra hemodialýzy Nemocnice Přerov, s tím, že pro zájemce je připravena i možnost prohlídky oddělení dialýzy či prezentace a prodej vhodných potravinových doplňků.

Nemocnice TGM Hodonín

V pátek 29. března zve na bezplatné preventivní vyšetření Nemocnice TGM Hodonín. Zájemci si budou moci nechat už podruhé vyšetřit krev i moč a také změřit krevní tlak, a to od 8.30 do 11. hodin. Následně jim primářka Hemodialyzačního střediska MUDr. Jitka Slivková či lékaři střediska sdělí obratem výsledek. „Příprava na tato vyšetření není nutná, zájemci se mohou i nasnídat,“ pozvala sestra Kundratová s tím, že v tento den bude možná i prohlídka moderního hodonínského pracoviště.

Nemocnice Prostějov

Zjistit, zda mají lidé ledviny v pořádku mohou Prostějované 14. března 2019 v Nemocnici Prostějov od 6.30 do 14 h v nefrologické ambulance oddělení hemodialýzy. Nachází se v pavilonu dětského oddělení, vstup je zleva od polikliniky. Cílem akce je zjistit, zda zájemce o vyšetření netrpí onemocněním spojeným s ledvinami. Nebude chybět ani konzultace s odborníky, jak těmto nemocem předcházet, případně jak dále postupovat v prevenci i v léčbě.
Odborníci změří zájemcům krevní tlak, BMI, index tělesné hmotnosti, který pomáhá indikovat, zda má pacient normální tělesnou hmotnost, nadváhu či obezitu. Podle toho se pak odvíjí rizika pro zdravotní stav. Kvalifikovaný personál připraven zodpovědět všechny dotazy o problematice onemocnění ledvin. V případě pozitivního nálezu pak mohou pacienta ihned objednat již na konkrétní vyšetření a případné problémy tak zachytit již v raném stadiu. Připravena bude také ochutnávka i prezentace vhodných potravinových doplňků, jako například bylinné čaje a sirupy.

Fakultní nemocnice Brno

Ke Světovému dni ledvin se tradičně připojuje také Fakultní nemocnice Brno, kdy ve čtvrtek 14. března 2019 od 7 do 14 hod. provede nefrologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky v 6. patře výškové budovy (pavilon L, areál Bohunice) zájemcům bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změří krevní tlak. V případě zájmu je možná konzultace výsledků s lékařem. Při pozitivním nálezu budou mít zájemci možnost objednání ke kompletnímu nefrologickému vyšetření. V 10 hod. a 12 hod. v 15. patře mohou zájemci zhlédnout ukázku peritoneální (břišní) dialýzy.

Krajská nemocnice Liberec

Ve čtvrtek 14. března může přijít kdokoliv bez nutnosti objednání mezi 8. a 14. hodinou do Nefrologické ambulance (3. patro PIO – budova B), kde mu budou provedeny základní vyšetření, jako je laboratorní prozkoumání moči, změřen krevní tlak, který může být jedním z varovných signálů ukazujících na potíže s ledvinami, a podobně.

Městská nemocnice s poliklinikou Uherský Brod

Pět měsíců dlouhá obnova dialýzy, která sídlí v areálu Městské nemocnice s poliklinikou Uherský Brod, skončila. Pacienti tady od čtvrtka 14. března najdou nové, prostornější a klimatizované prostory. Termín znovuotevření není náhodný, čtvrtek je světovým dnem ledvin. A dárek v tento den nedostanou jen evidovaní pacienti, ale také zájemci o preventivní vyšetření ledvin. „Přijít může kdokoliv, objednávky nejsou třeba. Vyšetření je bezplatné, bezbolestné a trvá přibližně patnáct minut. Pracoviště bude otevřeno od 8 do 15 hodin,“ sdělila Lucie Kocourková, mluvčí společnosti B. Braun Medical, pod jejíž křídla brodská dialýza patří.

Nemocnice v Klatovech

Na vyšetření ledvin zdarma se můžete vydat i do Klatovské nemocnice, která se připojí ke Světovému dni ledvin. Veřejnost může přijít 14. března kdykoli od 8 do 12.30 hodin do přednáškového sálu nemocnice. „Zájemcům změříme hladinu krevního cukru, vyšetříme moč a zkontrolujeme krevní tlak. Zeptáme se na pár údajů z anamnézy a ze zjištěných informací určíme riziko onemocnění. V případě nutnosti zajistíme dovyšetření,“ uvedla nefroložka Klatovské nemocnice Adéla Hrnčiříková.

Nemocnice Blansko

Nechat si bezplatně vyšetřit funkci svých ledvin máte možnost na nefrologickém oddělení Nemocnice Blansko ve čtvrtek 14. března v rámci kampaně Světový den ledvin. Blanenská nemocnice se jí letos účastní již desátým rokem. Je potřeba přijít nalačno se vzorkem středního proudu ranní moči. Odběry krve budou pracovníci nefrologického oddělení v tento den provádět od sedmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne.

 Nemocnice Uherské hradiště

„Ve čtvrtek 14. března nabízíme široké veřejnosti vyšetření stavu jejich ledvin. Zájemci mohou přijít do naší nefrologické ambulance, která se nachází ve druhém patře takzvaného Skleňáku a je přístupná bočním vchodem budovy F. Čeká je tady odběr krve na zjištění základní funkce ledvin a hladiny krevního cukru, měření krevního tlaku a také vyšetření moči. Bylo by proto dobré přinést si vzorek ranní moči z domova, odběr je ale možný i na místě,“ uvedl podrobnosti ke Dni ledvin v Uherskohradišťské nemocnici primář nefrologie Lubomír Strnadel.

Dialýza Šumperk

Letos se akce uskuteční ve čtvrtek 14. března od 9 do 17 hodin. „U každého individuálně zhodnotíme, jak vysoké má riziko onemocnění, a kromě chemického vyšetření moči a měření krevního tlaku lidem nabídneme také odborné konzultace. Vznikne-li u někoho podezření na onemocnění ledvin, bude odeslán na další podrobnější vyšetření,“ doplňuje primář Petr Schlemmer s tím, že v loňském roce dostaly doporučení k dalším vyšetřením dokonce tři čtvrtiny ze 75 příchozích.„Tyto zkušenosti nám dokazují, že podobné akce rozhodně mají smysl,“ uvedl primář Dialýzy Šumperk MUDr. Petr Schlemmer.

Nemocnice Písek

Také letos se písecká nemocnice připojí ke Světovému dni ledvin. Ve čtvrtek 14. března zájemcům vyšetří bez objednání funkci ledvin a upozorní na nutnost prevence nemocí tohoto důležitého lidského orgánu. Na Hemodialyzační oddělení Nemocnice Písek, a. s., mohou lidé dorazit od 7.30 do 13 hodin.  „Lidé, kteří si chtějí nechat vyšetřit funkci ledvin, musejí přijít nalačno a se vzorkem ranní moči v čisté nádobce. Pro zájemce je připraveno základní screeningové vyšetření moči a sedimentu, hladiny glykémie, cholesterolu a kreatininu. Tím lze odhalit některou z civilizačních nemocí, jako jsou cukrovka, porucha tukového metabolismu, onemocnění močových cest a hlavně poškození funkce ledvin. K tomuto závažnému stavu často přispívá cukrovka a vysoký krevní tlak. Vážné komplikace mohou způsobit také opakované infekce močových cest,“ řekl primář Hemodialyzačního oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Zdeněk Hobzek pro Písecký deník.

Nemocnice Český Krumlov

Vyšetřit se můžete nechat ve čtvrtek 14. března od 8 do 10 hodin, a to na nefrologická ambulanci, kterou najdete ve třetím patře interního pavilonu Nemocnice Český Krumlov, a. s. Vyšetření bude bezplatné a je určeno osobám starším osmnácti let. V rámci vyšetření bude proveden odběr krve, moči a měření krevního tlaku. Na výsledky vyšetření si občané mohou počkat na místě (asi dvě hodiny), anebo se budou moci informovat telefonicky.

1183

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku