Nesedli jste si se svým diabetologem? Máte právo jej kdykoliv změnit
Bezinky právě dozrávají. Využijte plody černého bezu pro snížení inzulinové rezistence i k ochraně cév
Zdroj: Pixabay
Černý bez je znám především pro své bílé květy, které se suší na čaj nebo se z nich připravuje šťáva. Zdraví velmi prospěšné jsou však i jeho plody – malé černé kuličky, které jsou mnohými považovány za jedovaté. Jak to s tou jedovatostí skutečně je a s čím vším vám může konzumace bezinek pomoci? Účinky mají více než překvapivé. Pojďme se na ně proto podívat detailněji.
Plody černého bezu dozrávají právě v těchto dnech. Na keřích podél cest či na okrajích lesů tak můžete nalézt drobné černé kuličky, které si můžete natrhat a připravit si z nich nejrůznější přípravky, které pomohou nejen diabetikům.
Lidové léčitelství používá bezinky již odnepaměti
Už naše babičky i prababičky, jakož i babky kořenářky dávno před nimi znaly pozitivní přínosy bezinek. Tyto velikostně malé kuličky obsahují velké množství vitamínu C, jakož i vitamíny skupiny B a vitamín A. Jsou také dobrým zdrojem minerálů, jako je železo, draslík či vápník. A v neposlední řadě obsahují také hodně antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Díky tomu jsou ceněné především při nejrůznějších respiračních onemocněních. V lidovém léčitelství se běžně používají pro uvolnění hlenu, při chřipce a nachlazení, ale i při zánětu průdušek. Ceněny jsou ale také pro zmírnění bolestí nervového původu a pomocnou ruku zvládnou podat také při obtížích s trávením, břišních kolikách či průjmu.
Velký horoskop na srpen 2024 pro všechna znamení: Štíři se musí vzdát ega, Býci ukončí dlouhodobé spory
Až do 22. srpna se Slunce bude pohybovat znamením Lva, poté vstoupí do znamení Panny – obzvláště poslední srpnové dny nás proto budou vést ...
Přínosy bezinek potvrzují i výzkumy
Abychom však nespoléhali jen na starou moudrost našich předků, můžeme si doložit přínosy bezinek také moderními výzkumy. Ty se na ně zaměřují právě především díky vysokému obsahu antioxidantů, zejména pak polyfenolů, a dokazují prospěšnost černého bezu nejen při respiračních onemocněních, ale i u jiných potíží. A dobrou zprávou je, že jsou bezinky velmi prospěšné i pro diabetiky. S čím vším mohou pomoci?
- U extraktu z černého bezu bylo prokázáno, že snižuje inzulinovou rezistenci a vyrovnává hladiny cukru v krvi. Jeví se tak jako dobrý zdroj účinných látek, které by mohly být využity při vývoji nových přípravků pro zmírnění projevů metabolické poruchy u diabetu 2. typu.
- Bezinky jsou pak dle závěrů další studie schopny zvyšovat sekreci inzulinu. Navíc v rámci této studie vědci prokázali také velmi dobrou antibakteriální a antivirovou aktivitu, a potvrdili tak příznivý vliv černého bezu při respiračních onemocněních. V neposlední řadě pak také poukázali na přínos černého bezu při kardiovaskulárních onemocněních, obezitě a diabetu.
- Velmi dobrých výsledků dosahují i nejrůznější studie prováděné na laboratorních myších. To, co může být velmi dobrou zprávou pro diabetiky, kteří jsou obecně náchylnější k osteoporóze, je schopnost extraktu z černého bezu zlepšovat minerální hustotu kostí. Další přínos extraktu z černého bezu je spojen se schopností snižování glykovaného hemoglobinu a volných radikálů, jakož i snížení oxidace cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě, což může být prospěšné jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Prospěšný je však černý bez i tím, že dokáže chránit cévy a u myší, jež měly vysoký krevní tlak, prokazoval extrakt z černého bezu kardioprotektivní účinek.
Jak je to s jedovatostí bezinek
Již v úvodu jsme zmínili, že bezinky jsou často označovány za jedovaté a mnozí před jejich konzumací varují. Pravda je to však jen částečná. Jedovatou látku sambunigrin obsahují převážně nezralé, zelené kuličky černého bezu – proto je vždy nezbytné sbírat bezinky v plné zralosti, tedy ne zelené, ale sytě černé. Navíc se tato látka rozkládá při teplotě vyšší než 80 °C, takže jakákoliv tepelná úprava ji bezpečně zničí. Nemusíte se proto obávat otravy, pokud si z bezinek připravíte šťávu nebo je zavaříte.
Na co byste si však měli dát pozor i u zralých kuliček bezinek, je to, že po natrhání podléhají poměrně rychlé zkáze, proto byste je měli zpracovat ideálně v ten den, ve který je natrháte. Nestihnete-li to, uložte je do lednice a zpracujte nejpozději během 24 hodin.
Z deníku diabetika: Můj život byl neřízená střela. Cukrovka byla poslední kapkou, kterou jsem ale potřebovala
Přesně tak to už dneska vnímá i Linda (36). Když jí před dvěma lety diagnostikovali cukrovku 2. typu, měla pocit, že se jí zhroutil celý její ...
Jak zpracovat bezinky
Oproti květům černého bezu mají jeho plody – bezinky mnohem rozmanitější možnosti využití. Kromě bezové šťávy z nich můžete připravit také marmeládu, zavařit je s vodou a cukrem na kompot, zpracovat je s alkoholem na bezový likér, nebo je přidat třeba do pečeného čaje. Skvělou kombinaci pak tvoří se sezonními plody, tedy s šípky, ostružinami, hruškami či jablky. A chcete-li je trochu ozvláštnit, můžete je lehce dokořenit – lahodnou chuť jim dodá hřebíček, skořice nebo pravá vanilka.
Bezinky a cukrovka – doporučení na závěr
Na závěr je třeba ještě upozornit, že i přes uvedené pozitivní přínosy bezinek by měli být při jejich konzumaci obezřetní ti diabetici, kteří jsou léčeni metforminem nebo inzulinem. Vzhledem k tomu, že mohou bezinky ovlivňovat glykémii, může větší zkonzumované množství vést ke snížení hladiny cukru v krvi až případné hypoglykémii. Proto je třeba konzultovat zejména užívání doplňků stravy s extraktem z černého bezu s ošetřujícím lékařem či diabetologem. A stejně tak je obezřetnost důležitá i tehdy, pokud si zakoupíte průmyslově zpracované výrobky z bezinek (šťávy, marmelády, kompoty atd.) – ty mohou naopak obsahovat velké množství cukru, a zvýšit tak vaši glykémii.
Zdroje: sciencedirect.com, bylinkyprovsechny.cz, dále dle textu
51512