Benefity přerušovaného půstu

Benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst přináší tělu řadu výhod. Pomáhá například zlepšit stav chronických zánětlivých onemocnění, kterými jsou diabetici ve zvýšené míře ohroženi. Alespoň to tvrdí američtí vědci na základě svého nového výzkumu.

Podle vědců tak může přerušovaný půst pomoci například při rakovině, roztroušené skleróze či kardiovaskulárních chorobách. Již dříve bylo zjištěno, že přerušovaný půst pomáhá snižovat hladinu glykovaného hemoglobinu u osob s diabetem 2. typu a navíc zabraňuje hromadění tuku v pankreatu, což pomáhá tělo chránit před vznikem cukrovky 2. typu.

Aby vědci lépe porozuměli mechanismům přerušovaného půstu, rozhodli se jeho účinky testovat na lidských i zvířecích buňkách. Díky tomu objevili, že přerušovaný půst je schopný utlumit činnost i snížit množství buněk souvisejících se zánětem organismu– monocytů. „Monocyty jsou buňky imunitního systému, které jsou spojené se záněty v organismu a mohou tak způsobit vážné poškození tkáně. Zaznamenali jsme v současné populaci rostoucí množství monocytů v krevním oběhu, a to v důsledku špatných stravovacích návyků získaných v posledních stoletích,“ vysvětlil Dr. Merad, jeden z vedoucích studie. Vědci tedy doporučují, aby lidé zařadili mezi své stravovací návyky občasný krátkodobý půst (samozřejmě s ohledem na aktuální zdravotní stav) a mohli tak těžit z výhod, které půst přináší.

Zdroj: diabetes.co.uk

649

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku