Bariatrické operace: zmenšení žaludku pomáhá i diabetikům

Bariatrické operace: zmenšení žaludku pomáhá i diabetikům

Bariatrie, tedy léčba obezity pomocí operace žaludku je plně hrazená pojišťovnou. V České republice patří zatím k méně využívaným metodám řešení obezity - ročně ji podstoupí 1 500 pacientů. Vhodná by přitom byla asi pro 300 000 Čechů s II. a III. stupněm obezity a s cukrovkou 2. typu.

Obézním je důležité pomoct, a ne je odsuzovat

„Vznik obezity má jistě více příčin, základním principem však je přebytek přijímané energie. Od určitého stupně je však nutné obezitu považovat za nemoc a podle toho se k obezitě také chovat,“ říká MUDr. Martin Hrubý, zástupce primáře chirurgie Nemocnice Turnov. Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie je příčinou obezity u
99 % pacientů. To ale neznamená, že vina je vždy pouze na pacientovi. Svou roli hraje do určité míry dědičnost, zvyklosti v rodině, psychické komplikace, ale i změna denního režimu, například jiné zaměstnání či nezaměstnanost.

Obezita přímo souvisí se vznikem dalších zdravotních komplikací, jako jsou např. vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi, diabetes, nemoci kloubů nebo spánková apnoe (porucha spánku, při níž pacient přestává dýchat). Operace žaludku jejich riziko zmenšuje a umožňuje snížit množství užívaných léků. 90 % diabetiků se dokonce
obejde do jednoho roku po operaci bez užívání inzulinu.

Je čas uvažovat o operaci žaludku?

Přehled operačních postupů

Operace žaludku, které jsou podstatou chirurgické léčby obezity (bariatrie), probíhají laparoskopicky, tedy pomocí několika malých řezů. O tom, který typ operace je nejvhodnější, rozhodne lékař s ohledem na další související onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. Nejčastěji požívané metody ve světě jsou tubulizace žaludku a gastrický bypass. Vítanými vedlejšími výsledky operace mohou být snížení počtu buněk vytvářejících tzv. hormon hladu, které vede k vymizení pocitu hladu, antidiabetický efekt a snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi.

1. Gastrický bypass

spočívá v rozdělení žaludku na menší (horní) část, která zůstává funkční, a na větší (dolní) část, která se při operaci vyřazuje „z provozu“. Při operaci dojde k napojení tenkého střeva na horní část žaludku. Tím se zmenší objem žaludku a plocha pro vstřebávání potravy.

2. Tubulizace žaludku

je operace, při které odborníci provedou zúžení žaludku odstraněním jeho části. Díky operaci se nejen zmenší žaludek, ale také se sníží počet buněk vytvářejících tzv. hormon hladu, a tedy i ke snížení, nebo zmizení pocitu hladu. Dalším efektem těchto operací je též dlouhodobé a výrazné zlepšení cukrovky u pacientů s diabetem II. typu. Po operaci se upravuje také krevní tlak, snižuje se hladina tuků v krvi a zlepšuje se spánková apnoe.

3. Bandáž žaludku

je operativní zákrok, který spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku. Díky bandáži mají pacienti i po velmi malých porcích jídla pocit, že jsou plni. Od této operace se postupně ustupuje vzhledem k horším výsledkům – žaludek nad bandáží se velmi často roztahuje a efekt operace se snižuje.

4. Plikace žaludku

je ve světě považována za experimentální metodou a využívá se velmi málo. Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Díky zanoření se zmenší prostor uvnitř žaludku a pacient v něm má méně místa.

Co čeká pacienty před a po operaci?

Příprava na operaci nespočívá pouze v konzultaci s operatérem, ale též internistou, výživovým poradcem a případně psychologem. Ti pacienta připraví na život „PO“. I když bezprostředně po operaci je nutná několikatýdenní dieta, poté se již mohou pacienti stravovat podobně, jak byli zvyklí. Změnou je množství a počet jídel denně. Vzhledem k zmenšení žaludku, které je podstatou operace, je důležité nepřejídat se a jíst 6x denně menší porce. Jen tak má tělo i při hubnutí dostatek všech potřebných látek. Též je důležité zařadit více bílkovin, rostlinných tuků, ovoce a zeleniny, které v jídelníčku obézních velmi často zcela chybí. Pokud je vše v pořádku, kontroly u lékaře 1x za 3 měsíce se prodlouží na jednu návštěvu ročně.
„Ani bariatrická operace bohužel není ‚mávnutí kouzelným proutkem‘. Operace pomáhá díky zmenšení žaludku a zmírnění, nebo zmizení pocitu hladu ke snížení energetického příjmu. Je však rovněž nutno zvýšit energetický výdej. To je však pro pacienta, který výrazně zhubne, značně jednodušší. Pacienti, kteří takové změny provedenou, dosahují dlouhodobě velmi dobrých výsledků,“ pokračuje MUDr. Hrubý. Výsledkem dodržování režimu je průměrné zhubnutí o 30 kg během jednoho roku po operaci.

Mnoho zajímavých informací o rizicích obezity najdete na www.mojelecbaobezity.cz, kde jsou k dispozici mimo jiné i videa se zkušenostmi pacientů, podrobný popis operací a průvodce pacienta shrnující, co pacienta čeká před, během a po operaci. Pokud o operaci začnete uvažovat, využít můžete seznam pracovišť, na nichž operace hrazené pojišťovnou provádí.

4000

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku