Bali – ostrov bohů a démonů

Exotické prostředí ostrova Bali, protkané mystickým hinduistickým náboženstvím s množstvím chrámů a svatyní spolu s okouzlujícími deštnými pralesy, nekonečnými písečnými plážemi a místní pohostinností, si podmaní každého návštěvníka.

Bali – ostrov bohů a démonů

Při návštěvě Indonésie jsme se nechtěli omezit jen na ostrov Bali. Po příletu do hlavního města Jakarty jsme se rozhodli z ostrova Jáva dostat na Bali po souši. To však nedává smysl ekonomicky ani časově – místo několikadenního náročného putování se lze do cílové destinace přesunout zhruba za polovinu částky hodinovým letem.

Když cesta znamená cíl

Pro dobrodružné povahy má však náročná cesta místními dopravními prostředky své kouzlo při poznávání místního života. Ačkoli v místech častého pobytu turistů se nachází dostatečné množství luxusních hotelů, restaurací i obchodů a lze se zpravidla domluvit relativně dobře anglicky, v oblastech nedotčených turistickým ruchem převládá skromný ráz rozvojové země třetího světa, kde narazíte i na značnou jazykovou bariéru. Po přesunu vlakem, tuk-tukem, autobusem, trajektem a opět autobusem s množstvím všudypřítomného čekání a drobnými prohlídkami okolí se třetí den konečně dostáváme do srdce turistického života na ostrově Bali, který je soustředěn do okolí města Denpasar.

Letovisko, které nespí

Kuta je bezkonkurenčně nejživější část ostrova. Dovádění ve vlnách oceánu či odpočinek na písečné pláži přes den nahradí v noci nekonečné letní party. Dopravní zácpy zde ani ve dvě hodiny v noci nejsou ničím výjimečným a návštěvníci z celého světa si užívají plnými doušky pohostinnosti a liberálního ducha místních. Celá oblast je přímo rájem pro batůžkáře a trochu alternativněji založené cestovatele, kteří zde zcela v symbióze koexistují s tradičními turisty. Ulice jsou doslova prošpikované hotely všech kategorií, restauracemi, kluby, obchůdky i rozsáhlými komplexy obchodních center, kde si vybere každý dle svých preferencí.

Luxus v Nusa Dua

Protipólem živelnosti oblasti Kuta je na poloostrově východního pobřeží moderní, uměle vybudovaný rozlehlý luxusní resort Nusa Dua. Sem je však místním obyvatelům přístup zapovězen. Nachází se zde nejluxusnější hotelové komplexy zvučných jmen, golfové hřiště, vybrané restaurace a nesmíme zapomenout ani na oblíbené kongresové centrum. Komu by se ostatně nelíbilo účastnit se konference uprostřed tropického ráje, že ano? I přes svou umělost a neautentičnost prostředí je Nusa Dua častým cílem movitějších návštěvníků Bali toužících po bezstarostném odpočinku a relaxaci v tropech.

Doporučíme raději korzování ostrovem křížem krážem s možností navštívit bezpočet starověkých chrámů, odkrývat nádherné přírodní scenérie a třeba i vystoupat na některý z místních vulkánů. Zcela jiný svět se pak ukrývá pod mořskou hladinou, na jehož objevování jsou na Bali naprosto ideální podmínky.

Zpět do Jakarty se tentokrát přesouváme letecky a plážové prostředí se rázem mění za ruch a žár přelidněného velkoměsta v rozvojové zemi. Tropické deštné pralesy nahradila nepropustná betonová džungle. Na první pohled je také patrný rozdíl liberálního hinduistického prostředí na Bali s konzervativnějším životem svázaným islámskými zákony a tradicemi. Je až s podivem, jak takovéto dva zcela rozdílné světy a kultury dokáží relativně poklidně fungovat v rámci jedné země vedle sebe.

Mgr. Martin Ladyr

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x