“Ať se děti nemusí za svou pumpu stydět!”

Používání inzulinové pumpy má jednu nevýhodu – diabetik ji musí nosit neustále při sobě, ať už je ve škole, v posteli nebo v bazénu. Palčivou otázkou uživatelů inzulinových pump proto je, jak ji nosit buď neviditelně nebo alespoň stylově. Šikovná maminka Blanka Zikmundová problém vyřešila jednou provždy – začala šít své vlastní doplňky pro děti s diabetem.

“Ať se děti nemusí za svou pumpu stydět!”

Proč jste se rozhodla šít právě doplňky pro děti s diabetem?

K šití dia doplňků jsem se dostala poté, co můj malý chlapeček Damian v patnácti měsících onemocněl diabetem 1. typu a inzulinová pumpa se stala jeho nedílnou součástí. Dnes jsou mu už tři roky, ale v době, kdy dostal pumpu, vážil pouhých 8 kg a ještě ani nechodil, a tak bylo velmi složité na něj pumpičku upevnit. Inzulinové pumpy jsou standardně dodávány pouze s klipsem, který lze zavěsit za kalhoty nebo opasek, což je ale u malých dětí problém jak z hlediska praktičnosti, tak i bezpečnosti. Jednou v noci se mi stalo, že jsem šla zkontrolovat syna do postýlky, a protože hadičky byly dlouhé a on byl malinký, měl hadičku omotanou okolo krku. To mě opravdu vyděsilo. Dnes už nechodí spát bez toho, aby měl pumpičku pevně umístěnou v pásu na těle.

Vyzkoušela jste některé z výrobků dostupných na trhu?

Nakoupila jsem postupně mnoho ledvinek ve sportovních obchodech, ale žádná nám nevyhovovala. Pumpičku jsem musela neustále vytahovat z ledvinky, často se mu zamotávala hadička vedená z pumpy atd. Začala jsem tedy pátrat po nějaké šikovné kapsičce po e-shopech, ale bohužel nic vhodného k sehnání nebylo a pokud ano, tak o praktické stránce nemohla být ani řeč. Hledala jsem něco, co by mu život s pumpou ulehčilo, a ne naopak. Hledala jsem něco, za co by se nemusel stydět a co by druhé děti pozorovaly se zájmem, a ne s despektem. Nás, maminky dia dětí, také trápí, když si je ostatní lidé neustále prohlížejí – dívají se, co to naše děti nosí, a povídají si o tom.

Přání usnadnit svému synovi Damianovi život s cukrovkou dovedlo Blanku Zikmundovou k šicímu stroji.

Originální doplňky k pumpám přímo od výrobců vám nevyhovovaly?

Měla jsem v ruce několik doplňků od firem vyrábějících inzulinové pumpy. Byla to naprostá katastrofa. Žádný výběr, jen jedna černá kapsička a potom pár kožených pouzder. Koupila jsem černou těžkou kapsu, která byla pro malé dítě nevhodná a pro dospělého nudná, vhodná tak pro pány k montérkám. 🙂 Navíc za neuvěřitelnou cenu 1400 Kč. Z profesního pohledu byla ušitá jen tak halabala. Syn ji měl na sobě asi měsíc a začala se párat, pásek byl nepoužitelný, pumpa mu neustále padala. Tahal ji potom
po zemi za sebou. Když jsem chtěla koupit nový pásek, stál by mě 500 Kč. Podotýkám, že to byl jen pás suchého zipu, nic šitého. Tohle byl další důvod, proč jsem začala vymýšlet doplňky a šít.

Co by měly podle vás splňovat textilní doplňky k inzulinové pumpě?

Děti mají inzulinovou pumpu na těle pořád, měla by být tedy v obalu, který je lehký, příjemný na omak a v neposlední řadě „koukatelný“. Pumpička by v něm měla být na těle pevně uchycená a pásek by měl být nastavitelný na obvod pasu dítěte. Také jsem potřebovala, aby přístup k pumpičce byl jednoduchý.

Představu jste tedy měla. Jaké byly začátky za šicím strojem?

Začínala jsem po malých krůčcích. Zkoušela jsem vše, abych Damianovi i nám rodičům usnadnila život. Šlo mi o praktičnost, ale také estetiku. Moje představa byla, že kapsa na pumpu bude mít průhledné okénko, abych ji pokaždé, když chci zjistit aktuální hodnotu glykemie a podat inzulin, nemusela vyndávat z kapsy. (Používáme kontinuální monitoring, takže glykemie je na pumpičce neustále vidět.) Uběhla dlouhá cesta, než jsem přišla na ideální řešení pro nošení inzulinové pumpy. Ale povedlo se, a postupně jsem si udělala střihy na milimetr přesné na všechny u nás dostupné inzulinové pumpy. Nyní mě oslovují maminky dětí se stejnou diagnózou. Konečně se jejich děti za svou nemoc nemusí stydět, nemusí ji až tak nenávidět a mohou se radovat z kapsiček ušitých každému dítěti na míru dle jeho přání, dle motivů, které milují, nebo oblíbených barev.

U praktických kapes na inzulinovou pumpu jste ale neskončila a váš sortiment se rozrostl o další užitečné pomůcky…

Svůj sortiment rozšiřuji neustále. Šiji návleky na senzory z plavkoviny, které pomáhají zajistit, aby se ve vodě při plavání senzor neodtrhl. V nabídce mám také pásy na inzulinové pumpy z plavkoviny, které mohou mít děti i dospělí ve vodě, nebo pásy na spaní z bio bavlny, aby se dětem v noci příjemně spalo. Pro děti na perech a se senzorem pro kontinuální glykemie šiji kapsičky, které jsou nutné pro umístění přijímače senzoru.
Dále nabízím cestovní pouzdra, diabetická pouzdra pro přehledné uchovávání veškerých nutných dia pomůcek, pouzdra na mobilní telefony, které mají děti u sebe jako přijímače, nebo návleky, které mohou používat mladí sportovci kolem paže, aby je diabetes při sportu omezoval opravdu jen minimálně. Každá kapsička je originál, podle přání dítěte. Někomu vyhovuje zapínání na suchý zip, jinému na přezku, někomu na patent. Šiji je všem na míru tak, aby udělaly radost a nastartovaly pozitivní motivaci. K tomu všemu šiji dětem navíc doplňky – šátky, čelenky a např. i batůžky barevně sladěné s dia věcmi. Odměnou jsou pro mě fotky dětí, ze kterých čiší radost při zkoušení kapsiček či návleků, které mi jejich maminky posílají.

Takový výběr doplňků a možností přizpůsobení by jistě ocenili i dospělí. Pro ně šít neplánujete?

V poslední době už šiji i dospělým. Momentálně mám rozpracované pásy à la podvazkové punčochy na nohu s krajkou pro dámy a slečny, které chtějí diskrétně schovat inzulinovou pumpu. Plánuji také všívání pouzder do podprsenek atd. Připraveny mám také nové výšivky, které budu našívat na bezpečnostní pásy do auta a do autosedaček, aby bylo na první pohled jasné, že dítě nebo dospělý má diabetes 1. typu a je závislý na inzulinu. Podobnými nášivkami a reflexními prvky budu opatřovat také batohy. Toto vše na trhu nikde dostupné není.

Vhledem k jedinečnosti vašich výrobků je o vaši práci jistě zájem. Jak vše zvládáte?

Oslovují mě maminky z České i Slovenské republiky. Výroba těchto diabetických doplňků je ale náročná jak časově (vzhledem k tomu, že mám tři děti), tak finančně, jelikož šiji z kvalitních materiálů, které jsou v tomto případě nutností. Přesto chci ale za tuto práci bojovat, protože v ní vidím smysl. Když už nám, rodičům dia dětí, osud tuto nemoc vnutil, chci ji obrátit ve prospěch dětí a především v jejich radost.

Najdete ji na Facebooku

Další výrobky Blanky Zikmundové si můžete prohlédnout a případně i objednat na Facebooku ve skupině DIA-made style. Druhou skupinou na Facebooku, kde tuto aktivní maminku můžete potkat, je DIAMANT – DIA maminky a nej tatínkové. Založila ji proto, aby mohla sdílet své zkušenosti a každodenní starosti s ostatními rodiči diabetických dětí.

Anketa: Jaké máte zkušenosti se schováváním inzulinové pumpy pod oblečení?

Anna: Mrzí mě, že ceny originálních doplňků jsou naprosto přemrštěné. Od jednoho výrobce jsem si koupila plastové pouzdro za 400 Kč a je to opravdu jen kus plastu s otočným klipem. Samozřejmě mi to nošení pumpy usnadnilo, ale kupovat si takovýchto produktů víc, to už je na zváženou, nehledě na omezený výběr. Jiní výrobci v katalogu raději ani ceny neuvádějí, musíte se na ně vyptat. Každopádně postrádám šikovnou kapsu na pumpu, která by nezvětšovala zbytečně její objem, držela by ji na svém místě a zamezila jejímu prosvítání skrz oblečení. Jednou jsem si dokonce musela pumpu obmotat izolepou kolem podprsenky, aby mi nebyla vidět pod upnutými šaty :). Teď už používám většinou elastickou sportovní podprsenku, ale ani ta není dokonalá a jak časem ztrácí pružnost, tak mi z ní pumpa občas vypadne. To je pak někdy pro okolí trochu pozdvižení.

Monika: Neustále řeším problém „kam s ní“, protože stejně jako ostatní ženy, chci být pěkně oblečená. Pod šaty používám speciální pouzdro na stehno, často mi však vahou pumpy sklouzává dolů. Když si beru sukni či kalhoty, nosím pumpu se speciálním klipsem či pouzdrem za pasem. Někdy ale kontura pumpy prosvítá přes halenku, která splývá přes boky, to ji pak musím zasunout za pásek z vnitřní strany. Občas také nosím pumpu zavěšenou za podprsenku mezi košíčky. Když je kontura pumpy vidět, řeším to ozdobou na krk, která pumpu zakryje. Pumpu je možné zavěsit i z boku podprsenky pod paží nebo ji nosit po kapsách jako mobil. Na noc si ji pomocí speciálního pásku se suchým zipem uchytím na stehno, na ruku nebo do pasu. Přesto však svůj šatník přizpůsobuji inzulinové pumpě. Tím chci říct, že strečové oblečení jsem ze svého šatníku vyřadila.

Převzato z časopisu DIAstyl 6/2017

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x